عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هدفمندي يارانه ها جامعه كارگري را توانمند كرد

هدفمندي يارانه ها جامعه كارگري را توانمند كرد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:43 ق.ظ

هدفمندي يارانه ها جامعه كارگري را توانمند كرد  
وزير كار و امور اجتماعي گفت: اجراي قانون هدفمندي يارانه ها نه تنها اثر منفي نداشته بلكه موجب توانمندي جامعه كارگري كشور به صورت اعم و به طور خاص كارگران با مزد حداقلي شده. بنابراين نيازي به افزايش جهشي دستمزد نيست .  
به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، 'عبدالرضا شيخ الاسلامي' شامگاه گذشته در مراسم افتتاح پورتال جامع 9دي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در جمع خبرنگاران تاكيد كرد : دليلي براي افزايش جهشي دستمزدها وجود ندارد.
شيخ الاسلامي با اشاره به اينكه همه اعضاي شورايعالي كار به اين معنا واقف هستند كه هدفمندي يارانه موجب تقويت قدرت خريد كارگران شده ، گفت: قدرت خريد كدام كارگر در اثر اجراي قانون هدفمندي يارانه ها تضعيف شده كه براي جبران آن افزايش مزد به صورت جهشي افزايش يابد.
وي جايگزيني پوشش هاي اجتماعي به جاي افزايش دستمزد سالانه را يادآور شد و گفت : اين موارد قابل بررسي است و به هر حال اگر چنين نظري مطرح باشد در نشست هاي شوراي عالي كار ، بررسي و پيگيري خواهد شد.
وزير كار ادامه داد: البته مسئولان حوزه كار نيز ديدگاه هايي در خصوص دستمزد دارند اما دليلي ندارد آن حرف ها را در سطح رسانه ها و جامعه پيش از اينكه موضوع نهايي شود، مطرح شود.
شيخ الاسلامي با انتقاد از مطالب عنوان شده درباره دستمزدها در برخي رسانه ها جمله خود را با اين پرسش ادامه داد با پوشش گسترده مسائل و موضوع هاي مرتبط با دستمزد چه چيزي عايد مردم و كارگران شده است؟
وي گفت: نمايندگان دولت در شورايعالي كار به دنبال سوژه سازي و موج آفريني نبوده و دنبال كارهاي سياسي و حاشيه اي هم نيستند . اصل كار اين است كه در مورد دستمزد بايد تصميم گرفته شود و اين مهم داراي ساز و كار قانوني است.
وزير كار تصريح كرد: همواره تعيين دستمزد كارگران بر اساس ساز و كاري قانوني انجام مي شد و امسال هم بر همين مبنا صورت مي گيرد.
تصميم گيري در مورد تعيين دستمزد سه جانبه است
وزير كار تاكيد كرد: موضوع تعيين حداقل دستمزد در شورايعالي كار بحث و تبادل نظر مي شود و به طور معمول در هفته پاياني اسفند ماه اين ميزان اعلام مي شود.
به گفته شيخ الاسلامي،سازوكار تعيين دستمزد براساس سه جانبه گرايي است.نمايندگان جامعه كارگري، كارفرمايي و دولت در يك فضاي دوستانه مباحث كارشناسانه را به گفت وگو مي گذارند و جمع بندي را به عنوان نتيجه نهايي شورايعالي كار براي تعيين حداقل دستمزد و ساير سطوح مزدي اعلام مي كنند.
وي در ادامه بيان داشت: به همين جهت من فكر مي كنم تا قبل از جمع بندي نهايي در آن شورا نبايد هيچ اظهارنظري صورت گيرد تا آن شورا بتواند كار خود را ادامه دهد.
وزير كار در مورد اينكه آيا نمايندگان دولت با نمايندگان ديگرجامعه كار كه بر تغيير حداقل دستمزد سال آتي توافق دارند، متفاوت است، گفت: ديدگاه هاي شركاي اجتماعي كار در نشست شوراي عالي كار ارائه مي شود و در آنجا نيز بحث ها دوستانه خواهد بود.
نظر رئيس جمهور براي نرخ بيكاري به طور يقين قبول است
شيخ الاسلامي در خصوص نظر رئيس جمهور در خصوص نرخ بيكاري 9 تا 10 درصدي، گفت: اظهارات دكتر احمدي نژاد در خصوص نرخ بيكاري به طور حتم كارشناسي است.
وي در مورد تاخير اعلام نرخ بيكاري از سوي مركز آمار ايران گفت: هنوز نرخ بيكاري از سوي مركز آمار ايران به دولت اعلام نشده است و دليلي نيز ندارد كه مركز آمار به نتيجه برسد و نرخ را اعلام نكند.
بنگاههاي زودبازده جزءلاينفك بازار كار هستند
شيخ الاسلامي در مورد بنگاه هاي كوچك اظهار داشت: بنگاه هاي زودبازده جزء لاينفك و جدايي ناپذير بازار است زيرا بيشترين سهم را در ميان بنگاه هاي اقتصادي، بنگاههاي كوچك زودبازده به خود تخصيص داده اند.در كشورهاي پيشرفته و صنعتي گاهي تا 98 درصد بنگاه ها، كوچك و زدوبازده هستند.
وي تاكيد كرد: بنگاه هاي زودبازده در جاي خود محفوظ است و ما رويكردها و برنامه هاي ديگري را هم به موازات آن دنبال مي كنيم . فقط به بنگاه هاي زودبازده توجه نداريم و كارهاي فراواني نيز در راستاي توسعه اشتغال در كشور انجام مي دهيم. همانگونه كه بررسي هاي نشان مي دهد، فعاليت هاي بسيار زيادي در كشور در جهت اشتغالزايي صورت مي گيرد.
وزير كار گفت: توجه به بنگاه هاي زودبازده نيز نبايد هيچگاه به معني نفي بنگاه هاي بزرگ و متوسط باشد و همه اينها بايد با هم ديده شوند.
حمايت هاي اجتماعي براي كارگران
شيخ الاسلامي گفت: پوشش حمايت هاي اجتماعي در جهت افزايش توان خريد و برخورداري بيشتر جامعه كارگري است و ما به دنبال اين مهم هستيم.
وي ادامه داد : طي چند روز گذشته از سوي رئيس جمهور دستور اعطاي سهام عدالت به كارگران را به وزير اقتصاد داشتيم كه اين موضوع در دستور كار، قرار مي گيرد.
شيخ الاسلام در مورد بيمه كارگران ساختماني گفت: در اين بخش نيز يك مطالبه ديريني طي سالهاي متمادي وجود داشت اما همين اواخر جامعه عمل به خود پوشيد. همچنين ساير حمايت هاي اجتماعي براي كارگران نيز در جريان است.
مشاغل خانگي
وزير كار در مورد مشاغل خانگي و برنامه بانك ها براي تسهيلات دهي به اين طرح ها، گفت: قرار است بانك ها در سفرهاي استاني مبالغي متناسب با نياز و ظرفيت استانها براي توسعه مشاغل خانگي، تخصيص دهند.
شيخ الاسلامي ادامه داد: از سفر هيات دولت به استان زنجان تاكنون درهشت يا 9 استان از 15 تا 20 و 30 ميليارد تومان براي پرداخت به مشاغل خانگي داشته ايم و سيستم بانكي كشور براي سال جاري نيز 100ميليارد تومان تعهد كرده است كه براي توسعه مشاغل خانگي، تخصيص دهد.
وي ادامه داد: تا جايي كه اطلاع دارم هنوز چرخش كار به سرعت و اندازه مطلوب خود نرسيده است.به دليل برخي مشكلات و محدوديت منابع قرض الحسنه هنوز به اين كار تحقق نيافته اما با اراده مديريت بانكي كشور به ويژه رئيس كل بانك مركزي، اميدواريم بزودي اين مهم انجام شود.
موازي كاري در آموزش‎هاي مهارتي
وزير كار در مورد ايجاد سازمان ملي مهارت، تصريح كرد: هم اكنون آموزش هاي مهارتي به صورت پراكنده انجام مي شود و در بسياري از مواقع نيازهاي بازار كار به خوبي ديده نمي شود و در مواردي هم استاندارهاي لازم در پذيرش دانشجو و آزمون و اعطاي گواهينامه ها، وجود ندارد.
به گفته شيخ الاسلامي، انسجام و برنامه دقيق مورد نياز هم اكنون در آموزش هاي مهارتي وجود ندارد و موازي كاري زيادي انجام مي شود بنابراين بهره لازم از مجموعه منابع ملي و منابع سخت افزاري و نرم افزاري صورت نمي گيرد.
وي تاكيد كرد: نظام ملي مهارت در پي آن است كه مجموعه آموزش هاي مهارتي را در كشور به صورت منسجم و يكپارچه و به طور كامل استاندارد ساماندهي كند.
به گفته شيخ الاسلامي، براي اين موضوع نياز است سازماني متولي اين مهم باشد كه پيش بيني شده است سازمان ملي مهارت مبادرت به انجام اين كار كند.
وي ابراز اميدواري كرد تا به موازات آموزش هاي مباحث نظري ، نظام آموزشي مستقر شود كه دانش آموختگان اطلاعات و مهارت را به صورت يكجا فرابگيرند.
نشست شوراي‎عالي اشتغال
وزير كار در مورد آخرين اقدامات صورت گرفته در شورايعالي اشتغال و روند برگزاري نشست هاي آن، اظهار داشت: نشست ها به صورت منظم برگزار مي شود و قرار است در يكشنبه هفته آينده نيز چهل و چهارمين نشست برگزار شود.
شيخ الاسلامي در پايان بيان داشت: به طور معمول در نشست هاي شورايعالي اشتغال، مروري بر عملكرد بانك ها انجام مي شود و گزارش وزارت تعاون در مورد سامانه ثبت نام جويندگان كار نيز ارائه خواهد شد. همچنين بحث هاي ديگري نيز در اين زمينه صورت مي پذيرد.
 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها