عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ورود ناوهای ایرانی در دریای مدیترانه ، طبق عرف بین المللی است

ورود ناوهای ایرانی در دریای مدیترانه ، طبق عرف بین المللی است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  08:40 ق.ظ

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت هدف بازدید ناوهای ایرانی از دریای مدیترانه و کشور سوریه ، ابلاغ پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه است.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر از دمشق ؛ امیر دریادار حبیب الله سیاری پس از ورود به پایتخت سوریه در جمع خبرنگاران ، در پاسخ به این سوال که چگونه ناوهای نظامی می توانند پیام دوستی و صلح به ملت های منطقه بدهند گفت نیروی دریایی هر کشوری دارای ناوهای نظامی است و دید و بازدیدهایی که میان این نیروها در کشورهای مختلف صورت می گیرد ، بر طبق عرف ناوهای نظامی است.

وی هدف از ورود ناوهای ایرانی به سوریه را برنامه های معمولی نیروی دریایی و در راستای آموزش دانشجویان دانشگاه افسری حضرت امام خمینی نوشهر اعلام کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این که آیا این ناوگروه در مسیر حرکت از کانال سوئز با مشکلی مواجه شده است گفت این ناوها پس از هماهنگی با کشور مصر از این کانال عبور کردند و در مسیر حرکت به دریای مدیترانه و سواحل سوریه با هیچ مشکلی روبرو نشدند.

امیر سیاری همچنین درباره تهدیدهای اسرائیل عیله این ناوگروه و ناراحتی رژیم صهیونیستی از ورود ناوهای ایرانی به دریای مدیترانه گفت رژیم صهیونیستی ممکن است برای خودش نگرانی هایی داشته باشد و با نگاه خود به این اقدام نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نگاه کند ، اما این نیرو بر اساس برنامه های خود و روابط با کشورهای منطقه و کشورهای دوست عمل می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که چهارشنبه شب با استقبال سرلشکر علی سلیم رئیس اداره لجستیک ارتش سوریه و سرلشکر شوکت معاون نیروی دریایی ارتش سوریه از طریق فرودگاه بین المللی دمشق وارد پایتخت سوریه شد ، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر دمشق با اشاره به این که دوازدهمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش از اول بهمن حرکت خود را از بندرعباس به سمت خلیج عدن آغازکرده است افزود این ناوگاه پس از انجام ماموریت برقراری امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خلیج عدن و واگذاری این ماموریت به ناوگروه بعدی عازم بندر جده عربستان شد و در آن جا پس از چند روز توقف و برنامه های آموزشی و ملاقات ها به سمت دریای مدیترانه حرکت کرد.

وی با اشاره به همراه بودن شماری از دانشجویان دانشگاه افسری حضرت امام خمینی نوشهر با این ناوگروه افزود ادامه مسیر این ناوها به منظور ادامه ماموریت و کارورزی دانشجویان صورت گرفت.

امیر سیاری با بیان این که این ناوگروه با هماهنگی کشور مصر از کانال سوئز عبور کرده و در دریای مدیترانه در حال حرکت است گفت این ناوها روز پنج شنبه وارد بندر لاذقیه سوریه می شوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، استقبال از این ناوگروه در بندر لاذقیه ، بازدید از این ناوگروه و نیروهای آن و دیدار و گفتگو با مسئولان نیروی دریایی و ارتش سوریه و گفتگو با آنان درباره همکاری های آموزشی ، فنی و منطقه ای را از برنامه های سفرش به سوریه اعلام کرد.

این نخستین بار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که ناوهای ارتش این کشور از کانال سوئز عبور کرده و وارد دریای مدیترانه شده اند.

این ناوگروه که متشکل از ناو خارک و ناوشکن الوند نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است با مأموریت آموزشی و آشنایی دانشجویان و کارکنان دریادل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا)، با آب های آزاد به منظور تحکیم روابط و اعلام پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه و مسلمان، پس از طی دوهزار و 570 مایل وارد دریای مدیترانه شده است.

دیدار ناوهای ایرانی از کشورهای دوست از جمله سوریه اقدامی متداول و آموزشی صورت می گیرد و در دیگر نیروهای دریایی ارتش های جهان نیز چنین برنامه هایی وجود دارد.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357 که به قطع رابطه میان تهران و قاهره انجامید، تاکنون هیچ کشتی جنگی ایرانی از کانال سوئز عبور نکرده بود.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش پیشتر گفته بود در این ماموریت با توجه به عبور این ناوگروه از کانال سوئز، مسیر بسیار خوبی پیش روی ناوگروه اعزامی خواهد بود و از طرف دیگر دانشجویان نیروی دریایی نیز مناطق جدیدی را تجربه خواهند کرد.

دریای مدیترانه بزرگترین دریای داخلی جهان به مساحت دومیلیون و 966 هزار کیلومتر مربع و در منطقه‌ راهبردی میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته است.

مدیترانه که شامل چند دریای کناری و داخلی است ، در غرب به وسیله تنگه جبل‌الطارق با اقیانوس اطلس ارتباط دارد.

این دریا همچنین از طریق کانال سوئز به دریای سرخ و سپس به اقیانوس هند راه دارد.

مصر، لبنان، فلسطین، سوریه، تونس، ترکیه، مغرب، الجزایر، لیبی، یونان، آلبانی، صربستان و مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، اسلوونی، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا کشورهای ساحلی مدیترانه را تشکیل می دهند و دو کشور قبرس و مالت نیز به عنوان دو جزیره در داخل دریای مدیترانه قرار دارند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها