عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

احمدي‌مقدم: جريان ورود موادمخدر از شرق كشور به آب‌ها وارد شده است

احمدي‌مقدم: جريان ورود موادمخدر از شرق كشور به آب‌ها وارد شده است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  09:17 ق.ظ

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه با در اختيار داشتن تكنولوژي جديد نبايد مسير قديمي خود را در مرزباني ادامه دهيم، اظهار كرد: برنامه‌هاي مرزباني بايد فناورمحور و پايه‌ محور باشد.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم در همايش سراسري فرماندهان مرزباني با بيان اينكه مرز در كشور ما از قديم بسيار مهم بوده است و پس از انقلاب اسلامي اهميت مرزها دوچندان شده است، افزود: موقعيت ژئوپليتيكي ما موجب شده است كه به اين مرزها چشم طمع داشته باشند.

وي ادامه داد: ايران نسبت به كشورهاي پيرامون خود در موقعيت برتري قرار دارد و داراي جذابيت است كه يكي از اين جذابيت‌ها، موضوع مهاجرت است.

وي به اهميت مرزهاي ايران اشاره كرد و افزود: رسانه‌هاي غربي 22 بهمن را با چند ميليون نفر ناديده گرفتند و تلاش كردند كه 25 بهمن را كه چند صد نفر به خيابان آمدند را جاي 22بهمن بگذارند و يك نفر كه در تصادف فوت كرده است را جاي كسي كه در شلوغي‌ها جان باخته است، جا بزنند.

فرمانده ناجا  گفت: كشورهاي غربي از ليبي و بمباران آن حمايت مي‌كنند و اگر آنها يك انتقاد كوچك هم در اين رابطه داشته باشند عنوان مي‌كنند كه خشونت را متوقف كنيد و بيش از اين چيزي نمي‌گويند.

احمدي‌مقدم ادامه داد: آنها تفاوت زيادي بين بغداد، كابل يا ايران نمي‌گذارند و مسائلي را كه پيش مي‌آيد بزرگنمايي مي‌كنند تا ايران را ناپايدار نشان دهند.

وي ادامه داد: آنها موادمخدر را در همسايگي ما قرار مي‌دهند و اصرار دارند كه موادمخدر از مرزهاي ما عبور كند اين در حالي است كه آمارهاي بين‌المللي در پنج سال گذشته نشان مي‌دهد كه بيش از 62 درصد توليد افغانستان از ايران عبور مي‌كرده است و در حال حاضر 31 درصد موادمخدر افغانستان از كشور ايران عبور مي‌كند.

فرمانده نيروي انتظامي ادامه داد: دام‌آلوده، ورود نيروي كار به ايران كه موجب گرفتن فرصت‌هاي شغلي مي‌شود، قاچاق كالا و سوخت كه منافع اقتصادي را از كشور سلب مي‌كنند از جمله آسيب‌هايي است كه وجود دارد.

احمدي‌مقدم ادامه داد: آمار ظاهري در چهار و پنج سال پيش نشان مي‌داد كه قاچاق 10ميليون ليتر در روز بود اين در حالي است كه وقتي انسداد مرزي را انجام داديم مشخص شد كه تنها در سيستان و بلوچستان 10 ميليون ليتر قاچاق صورت مي‌گرفته است و برآورد من اين است كه در آن سالها روزانه 30 ميليون ليتر سوخت قاچاق مي‌شده است.

وي با بيان اينكه اگر بتوانيم سوخت قاچاق را كنترل كنيم و آمار روزانه قاچاق 10هزار ليتر را به پنج هزار ليتر برسانيم، ارزش اقتصادي مرزباني به صورت شفاف قابل مشاهده خواهد بود و در اين راستا اگر اعتباري نيز هزينه مرزباني مي‌شود باز هم به محل منابع اعتبارات قابل برگشت است.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه جريان ورود موادمخدر از شرق كشور به آب‌ها وارد شده است، افزود: در اين رابطه بايد ناوگان دريايي ما يك ناوگان مجهز باشد و با قدرت اقدامات خود را در آبها پيگيري كند چون نبايد آب‌ها را از مدنظر دور كنيم.

وي به وضعيت مناطق مرز‌نشين اشاره كرد و افزود: يكي از فشارهايي كه مسئولان مناطق مرزنشين مي‌آوردند اين بود كه اگر جلوي قاچاق كالا گرفته شود معيشت مرزنشينان چه مي‌شود؟ اين در حالي است كه اگر جلوي قاچاق را بگيريم و پول صرفه‌جويي شده از اين موضوع را در بين مردم توسعه دهيم اين مشكل برطرف مي‌شود كه تاكنون توجه‌اي به اين موضوع نشده بود اما امروزه به تدريج اين اتفاق مي‌افتد.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه برنامه‌هاي مرزباني بايد فناورمحور و پايه‌محور باشد، افزود: امروزه با در اختيار داشتن تكنولوژي جديد نبايد مسير قديمي و گذشته خود را ادامه دهيم. بايد كاري كنيم كه يك برجك را يك نفر اداره كند و روند افزايش نيروي انساني قابل توجه نيست.

وي به تقويت بخش‌هاي اطلاعاتي تاكيد كرد و افزود: تقويت ديپلماسي مرزي روند خوبي پيدا كرده است و علائم مرزي ما كه سالها بلاتكليف مانده بود مورد توجه قرار گرفته به طوري كه امروزه 170 هكتار در يك نقطه به كشور بازگشت.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه هر چقدر مرزها آبادتر باشد امنيت آن نيز بالاتر است، با انتقاد از روند اختصاص اعتبارات اظهار كرد: معمولا تحقق بودجه‌ها صد در صد نيست.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها