عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي خبرداد: ايجاد باغ گياه‌شناسي دانشگاه در سال آينده

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي خبرداد: ايجاد باغ گياه‌شناسي دانشگاه در سال آينده
پنج شنبه 5 اسفند 1389  10:24 ق.ظ

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد با بيان اين مطلب كه با داشتن بودجه لازم، مي‌توانيم علاوه بر توليد دانش از طريق چاپ مقاله، طرح‌هاي ملي و منطقه‌اي را عملياتي كنيم، از ايجاد باغ گياه‌شناسي در محل دانشگاه طي سال آينده خبر داد.

دكتر فرج‌الله شهرياري در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خراسان، در مورد اهم طرح‌هاي در حال اجراي سال جاري به تفكيك گروه‌ها اظهار كرد: در گروه بيوتكنولوژي : طرح تهيه پروتكل‌هاي كشت بافت گياهان زراعي مهم منطقه خراسان رضوي، در گروه علوم دامي : طرح بررسي نقش اسانس‌ها در تغذيه دام، در گروه گياه پزشكي: طرح مطالعه مولكولي بر روي ويروس‌هاي بيماري‌زاي گياهي، در گروه صنايع غذايي : طرح مطالعه كمي و كيفي روغن‌هاي خوراكي، در گروه مهندسي آب: طرح بررسي علل خشكي و كم آبي دشت خراسان از جمله طرح‌هاي در حال اجرا در سال جاري است.

وي ادامه داد: در گروه اقتصاد كشاورزي: طرح بررسي علل ضايعات نان در سطح مشهد، در گروه باغباني: طرح مطالعات بر روي سازگاري پايه و پيوند در درختان ميوه، در گروه خاك‌شناسي: طرح مطالعه پروفيل خاك حاشيه مشهد به منظور توليد فضاي سبز و در گروه زراعت، طرح مطالعات مربوط به زراعي كردن بعضي از گياهان دارويي كه به صورت وحشي در دشت‌ها رشد مي‌كنند، در حال اجراست.

شهرياري با بيان اين‌كه اكثر اين طرح‌ها در قالب مقالات داخلي و خارجي به چاپ رسيده تا دانش آن بتواند مورد استفاده كارشناسان قرار گيرد،‌ تصريح كرد: طرح‌هايي كه مقالات آن چاپ شده ، نسبت به كل طرح‌هاي اجرا شده از نسبت خوبي برخوردار است. ما همچنين قصد داريم اين مقالات را به زبان ساده و ترويجي درآورده و در اختيار مروجين كشاورزي قرار دهيم.

 

 

شهرياري در خصوص موانع و كاستي‌هايي كه در راه پژوهش در دانشكده كشاورزي وجود دارد، گفت: اين دانشكده 110 عضو هيات علمي دارد كه تماما پتانسيل لازم براي پژوهش را دارند. اگر اعتبار پژوهش سالانه 550 ميليون تومان باشد، سرانه هر فرد براي كار پژوهشي مبلغي معادل 6 ميليون تومان خواهد بود كه تنها براي اجراي يك طرح كافيست. در حالي‌كه هر فرد توانايي اجراي 4 تا 5 طرح در سال را داراست كه نيازمند مبلغي حدود 30 ميليون تومان در سال است.

وي افزود: تامين چنين بودجه‌اي امكان‌پذير نيست، اما اگر بودجه در اختيار باشد بسياري از نيازهاي جامعه رفع مي‌شود و اصلا روال طرح‌ها تغيير مي‌كند. به طور مثال براي بررسي علت خشكسالي دشت مشهد يا بررسي علل ضايعات نان احتياج به بودجه داريم.

شهرياري تصريح كرد: دانشكده كشاورزي داراي 8 مركز پژوهشي است كه هر يك در رابطه با يك موضوع فعاليت مي‌كنند. براي مثال گروه صنايع غذايي، مركز پژوهشي بسته‌بندي مواد غذايي را داير كرده كه در صورت نياز شركت‌هاي توليد موادغذايي، نيازهاي بسته‌بندي را بر اساس استانداردهاي روز برآورده مي‌كنند. همچنين مركز پژوهش‌هاي خشكسالي و بلاياي جوي با توجه به شرايط خاصي كه در شهر مشهد وجود دارد، آماده اجراي طرح‌هاي پژوهشي مربوطه است.

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي ادامه داد: اين مراكز بايد تمام بودجه لازم را از طريق ارتباط با سازمان‌ها و شركت‌هاي خارج از دانشگاه تامين كنند و دانشگاه بودجه‌اي به اين مورد اختصاص نمي‌دهد. اگر اين مراكز درست معرفي شوند و اطلاع‌رساني خوب انجام شود، اميد است مراكز پژوهشي روز به روز فعال‌تر شوند.

وي در خصوص برنامه‌هاي سال آينده در دانشكده كشاورزي گفت: قصد داريم آزمايشگاه مركزي بزرگي را در دانشكده راه‌اندازي كنيم كه هدف اصلي آن جمع كردن تمام دستگاه‌هاي كليدي و بعضا با قيمت بسيار بالا در اين مكان است. با اين كار دو هدف را دنبال مي‌كنيم؛ يكي استفاده بهينه از دستگاه‌ها و صرفه‌جويي در هزينه‌هاي پژوهشي است و دوم اين‌كه با تشكيل آزمايشگاه مركزي ارتباط بيشتري بين گروه‌هاي آموزشي مرتبط با هم ايجاد كنيم كه اين منجر به تعريف پروژه‌هاي كلان خواهد شد و محققين به صورت تيمي آن را اجرا خواهند كرد.

شهرياري افزود: براي تمركز اين آزمايشگاه نيازمند خريد اقلام دستگاه‌هاي كليدي به روز هستيم كه هزينه‌اي حدود 500 ميليون تومان را مي‌طلبد.

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي در ادامه از ايجاد باغ گياه‌شناسي در سال آينده خبر داد و گفت: قصد داريم گياهان مهم منطقه خراسان را كه در شرف نابودي است در يك مجموعه حفظ و نگهداري كنيم، ضمن اين‌كه به صورت جنبي بتوانيم در اين باغ گياه‌شناسي محيطي را براي بازديد مسافرين و زائرين شهر مشهد(اكوتوريسم) ايجاد كنيم. اين مكان در داخل دانشگاه فردوسي است و فعلا فقط تابلوي آن زده شده است.

شهرياري در خصوص طرح‌هاي سال 88 گفت: تعداد طرح‌هاي تصويب شده خارج دانشكده به اتفاق دانشكده دامپزشكي 20 طرح به مبلغ 155 ميليون تومان، طرح‌هاي در حال اجرا در سال 88، 29 طرح به مبلغ 344 ميليون و 800 هزار تومان و طرح‌هاي خاتمه يافته 22 طرح به مبلغ 161 ميليون تومان بوده است. اين طرح‌ها نشان مي‌دهد تعامل ما با صنعت تعامل خوبي بوده و اعتباراتي را جذب كرده‌ايم. اين دو دانشكده سهم قابل توجهي از طرح‌ها را در مقايسه با ساير دانشكده‌ها دارند و اصولا هر طرحي حدود دو سال زمان مي‌برد تا خاتمه پيدا كند.

وي همچنين در مورد طرح‌هاي درون دانشگاهي در سال 88 با بيان اين‌كه براي اين نوع طرح‌ها اعتباراتي از طرف دانشگاه در اختيار استادان قرار مي‌گيرد كه براي تمام محققين يكسان نيست،‌ خاطرنشان كرد: براي طرح‌ شماره 1 و 2 كه از لحاظ بودجه متفاوتند، 127 طرح به مبلغ 234 ميليون تومان تصويب شده، 176 طرح در حال اجرا به مبلغ 540 ميليون تومان و 70 طرح خاتمه يافته كه 162 ميليون تومان اعتبار آن بوده است،‌ از جمله طرح‌هاي درون دانشگاهي در سال گذشته بوده است.

معاون پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد افزود: مقالات چاپ شده دانشكده‌هاي كشاورزي و دامپزشكي در سال 88، 187 مقاله ISI بوده كه سهم دانشكده كشاورزي حدود 90 درصد و دانشكده دامپزشكي 10 درصد بوده است. ديگر مقالات چاپ شده 21 مقاله در مجلات خارجي و 201 مقاله در مجلات داخلي بوده است. از بين اين مقالات نيز 4 مقاله ترويجي و 20 مقاله علمي بوده كه جمعا 433 مقاله است كه 36 درصد از كل مقالات دانشگاه در سال 88 را تشكيل مي‌دهند.

وي سهم اين دو دانشكده در ارايه مقالات در بين دانشکده‌ها را 35 درصد اعلام كرد و گفت: اعضاي هيات علمي دانشكده كشاورزي و دامپزشكي جمعا 174 نفر هستند كه 110 نفر مربوط به دانشكده كشاورزي بوده و جمعا 539 مورد شركت در مجامع داخلي و خارجي داشته‌اند. از بين مقالات داخلي 162 مورد مقالات كامل و 159 مورد خلاصه مقاله بوده و از بين مقالات ارايه شده در خارج كشور، 104 مورد مقاله كامل و 114 مورد به صورت خلاصه بوده است.

شهرياري در مورد كتاب‌هاي چاپ شده در 2 بخش خارج و داخل دانشگاه در سال گذشته اظهار كرد: 37 كتاب در سلسله انتشارات دانشگاه فردوسي و 14 كتاب در خارج دانشگاه به چاپ رسيده كه سهم اين دانشكده‌ها 28 درصد در كل دانشگاه است و از بين اين كتاب‌ها 8 مورد تلفيقي، 35 مورد ترجمه و 8 مورد تدوين و گردآوري بوده است.

وي در ادامه گفت: از بين 17 مورد نمايشگاه برگزار شده در سال 88 در دانشگاه، 5 مورد مربوط به دانشكده كشاورزي و دامپزشكي است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها