عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

نتايج يك پژوهش: اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است

نتايج يك پژوهش: اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  10:25 ق.ظ

اندازه گيري دور گردن، ساده‌ترين شاخص آنتروپومتري(تن سنجي) براي پيش‌بيني ميزان احتمال ابتلا به بيماري آتروسکلروز(تصلب شرائين) است.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، بيماري‌هاي قلبي عروقي كه از شايع‌ترين عوامل مرگ و مير در جهان است، با بررسي برخي از شاخص‌هاي آنتروپومتري قابل شناسايي و پيشگيري است، در اين راستا ناهيد بيژه از دانشکده تربيت بدني دانشگاه فردوسي مشهد مطالعه‌اي جهت بررسي شاخص جديد آنتروپومتري كه داراي سهولت و دقت اندازه گيري بيشتري براي پيشگيري از خطر آتروسكلروز باشد، انجام داده است.

اين مطالعه مقطعي بر روي 179 مرد و زن سالم و غيرفعال مراجعه كننده به بخش قلب و عروق بيمارستان امام رضا(ع) در مشهد كه بيماري آن‌ها با تشخيص متخصص قلب و عروق تائيد شده بود، انجام شد. مقادير شاخص‌هاي آنتروپومتري(دور گردن، دور كمر، وزن، شاخص توده بدن و نسبت دور كمر به دور باسن) و عوامل خطرزاي آتروسكلروز(ليپيدها و گلوكز) اندازه گيري شد. سپس رابطه بين شاخص‌هاي آنتروپومتري با عوامل خطرزاي بيماري قلبي و عروقي مورد بررسي قرار گرفت.

يافته‌ها نشان داد كه در زنان دور گردن با VLDL،TG ،TC/HDL و TG/HDL، دور كمر با گلوكز، TG و VLDL، شاخص توده بدن با TC/HDL و TG/HDL و نسبت دور كمر به دور باسن با گلوكز همبستگي مثبت و معني‌داري دارد. در مردان دور گردن با LDL، VLDL، TG،TC، TC/HDL و TG/HDL دور كمر با LDL، LDL/HDL، VLDL، TG، TC/HDL، TC و TG/HDL همبستگي مثبت و نسبت دور كمر به دور باسن با HDL همبستگي منفي و معني‌داري دارد.

بر اساس نتايج بدست آمده از اين مطالعه مشخص شد: دور گردن و دور كمر دقت بسيار بالاتري نسبت به ساير شاخص‌ها در پيشگويي خطر بيماري آتروسكلروز دارند، بنابراين مي‌توان در زنان و مردان ميانسال براي پيشگويي خطر آتروسكلروز از اين شاخص‌هاي آنتروپومتري بخصوص دور گردن كه ساده‌تر است، استفاده كرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها