عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: بخشنده ترین شما پس از من کسی است که دانشی بیاموزد آنگاه دانش خود را بپراکند. میزان الحکمه

الگوي من، فردوسي و مولوي است

الگوي من، فردوسي و مولوي است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  10:56 ق.ظ

اشاره:
«سعيد قهاري» فرزند «علي قهاري» بزرگ است. او براي اولين‌بار توانست فيلم انيميشن رستم و سهراب را با كيفيت فوق‌العاده خوب بسازد. قهاري، ساخت فيلم بزرگان فرهنگ ايران را بسيار دوست مي‌دارد، چون معتقد است نشان دادن اين بزرگان، باعث زنده نگاه داشتن نام آنها و شناساندن آنها به دنياي غرب مي‌شود.
قهاري مانند خواهرش در انگليس زندگي مي‌كند، اما خيلي دوست دارد براي ساخت فيلم به ايران بيايد، او چند روزي به همراه خواهر و مادرش به ايران آمده و اين بهانه‌اي شد كه با او به گفتگو بنشينيم.
* خودت را بيشتر معرفي كني.
** سعيد قاري، متولد 20آذر1342، مجرد و فارغ‌التحصيل كامپيوتر نرم‌افزار در لندن.
* چه شد به هنر روي آورديد، آن هم كارگرداني؟
** هنر، در خانواده ما موروثي است. پدر مرحوم علي قهاري مجسمه‌ساز چيره دستي بودند و آثار بزرگي از خود به جا گذاشتند، مثل مجسمه رازي در ميدان رازي و... به همين‌خاطر، هنر از كودكي با من و ساير برادر و خواهرهايم عجين بوده و كلاً ما با هنر بزرگ شديم. خُب، من به فيلم‌سازي علاقه داشتم و چون مادرم هم خيلي اهل فرهنگ و ادب هستند، من فيلم‌سازي را دنبال كردم. حتي چندسال هم به تحصيل در اين رشته- بخصوص كارگرداني انيميشن- پرداختم.
* يكي از كارهاي خوب شما، ساخت فيلم انيميشن رستم و سهراب بود، چرا تصميم به ساخت چنين فيلمي گرفتيد؟
** چون غربي‌ها با ساخت فيلم‌هايي چون سوپرمن، رابين‌هود و... خواستند فرهنگ و قهرمانان خودشان را به همة دنيا نشان دهند، من هم خواستم به آنها بگويم كه ما هم قهرمانان بزرگي داريم كه خيلي از قهرمانان آنها بهترند. هدفم از ساخت اين فيلم، نشان دادن فرهنگ و زنده كردن نام قهرمانان ايراني بود و اينكه چون فرزندان ما در كشورهاي خارجي بزرگ مي‌شوند، خواستم با ساخت اين فيلم، فرهنگ و قهرمانان كشور خودشان را به آنها بشناسانم.
* ساخت اين فيلم چه مدّت طول كشيد؟
** حدود 3سال طول كشيد و براي ساخت اين فيلم، مشكلات زيادي را متحمل شدم، بخصوص مشكلات مادي، اما به لطف خداوند، فيلم ساخته شد.
* از جايگاهي كه در آن هستيد راضي هستيد؟
** نه، راضي نيستم، چون اگر راضي باشم همين مسأله باعث مي‌شود پيشرفت نكنم و درجا بزنم.
* چرا از ايران رفتيد؟
** من خودم اصلاً دوست نداشتم بروم، خانواده خواستند كه من براي ادامه تحصيل بروم و رفتم، و قسمت اين بود كه در آنجا ماندگار شوم.
* الگوي شما چه كسي است؟
** الگوي من فردوسي، مولوي و پدرم و تمام افراد نزديك پدرم.
* شما مدّت طولاني است كه در ايران زندگي نمي‌كنيد، اما فارسي خوب حرف مي‌زنيد؟
** به دليل اينكه كتاب‌هاي فارسي مثل حافظ و مولانا و شاهنامه و... مي‌خوانم.
* رمز موفقيت شما در چيست؟
** روراست بودن و پشتكار داشتن و با روي باز و مثبت نگاه كردن به همه چيز.
* فيلم شما آيا براساس تكنيك‌هاي روز دنيا ساخته شده؟
** بله، صددرصد، از موشن كپچر استفاده كرديم كه براي درست كردن حركت‌ها خيلي مؤثر است. ما در ابتدا صحنه‌ها را با هنرپيشه‌هاي بدل فيلمبرداري ي‌كرديم و آن حركت‌ها را بر روي انيميشن مي‌گذاشتيم، كه اين يكي از تكنيك‌هاي روز دنياست.
* چه قسمت‌هايي از فيلم در هندوستان تهيه شد؟
** تمام مراحل توليد صحنه‌ها در هندوستان انجام شد.
داستان و صداگذار يو اديت و تدوين و موسيقي، در لندن انجام گرفته اما اصل فيلم در هندوستان تهيه شده است.
* فيلم در جشنواره‌اي حضور داشت؟
** در جشنواره «وَلم» برنده شيرطلايي شد. در فستيوال «‍يف» ونكوور كانادا جايزه منتخب مردم را گرفت و به عنوان بهترين انيميشن در فسيتوال نور لوس‌آنجلس شناخته شد.
* فيلم شما قرار است در سينماي ايران پخش شود؟
** چون مدّت فيلم، كوتاه است (50 دقيقه) در سينما پخش نخواهد شد، اما انشاءالله به زودي از يكي از شبكه‌هاي تلويزيون پخش خواهد شد.
* درمقابل انيميشن‌هاي ديگر، حرفي براي گفتن دارد؟
** درمقابل فيلم‌هاي انيميشن ايران، خيلي قوي‌تر است و خيلي حرف براي گفتن دارد. البته ما انيماتورهاي خيلي خوبي تو ايران داريم كه انشاءالله در كارهاي بعدي از كمك آنها استفاده خواهم كرد، اما سطح انيميشن در ايران ضعيف است و نياز به توجه بيشتري دارد. اين انيميشن درمقايسه با فيلم‌هاي انيميشن هاليوود مي‌توانست بهتر باشد، اما وقتي بودجه را درنظر بگيريم ك مثلاً در فيلم‌هاي انيميشن هاليوودي چيزي نزديك به صد ميليون دلار سرمايه‌گذاري مي‌شود و نزديك هزاران نفر از بهترين متخصصين روي آن كار مي‌كنند، اما فيلم ما با بودجة محدود خودمان كه تقريباً 800 هزار دلار بوده و بيش از 200 نفر روي آن كار كردند، بنابراين، خودش گوياي اين مسأله است توجيه مي‌كند فاصلة بين كيفيت اين فيلم نسيبت به فيلم‌هاي انيميشن هاليوودي را، اما ازنظر داستاني خُب داستان فيلم اقتباسي از يكي از قوي‌ترين رمان‌هاي حماسي دنياست كه از اين‌نظر خيلي از فيلم‌هاي هاليوودي قوي‌تر است.
* آيا براي پخش فيلم، تغييراتي در آن خواهيد ديد؟
** براي پخش، در اينجا تغييرات كمي روي فيلم انجام خواهد شد، ازجمله: دوبله و موسيقي فيلم و شايد درصورت رسيدن بودجه، اضافه كردن چند صحنه كوتاه براي روان‌تر شدن داستان.
* براي دوبله، كسي را درنظر داريد؟
** بله، خيلي دوست دارم از آقاي بهرام زند براي دوبله فيلم استفاده كنم و خيل يدوست دارم كه ايشان كاراكتر فردوسي را صحبت كنند.
* سازنده موسيقي حال‌حاضر فيلم، از كدام كشور بوده و چرا موسيقي ايراني نيست؟
** موسيقي فيلم را يك موزيسين ايتاليايي سخته، چون در آنجا من دسترسي به موسيقيدان خوب ايراني نداشتم، اما خدا را شكر در ايران اساتيد موزيسين زيادي را مي‌توانيم درنظر بگيريم.
* موسيقي فيلم، تم ايراني دارد؟
** آهنگساز، كار خيلي درباره موسيقي ايراني خواند و گوش كرد، يك مقدار كمي تم ايراني دارد.
* چرا فيلم را به طرز انيميشن ساختيد و از بازيگران واقعي استفاده نكرديد؟
** چون هيچ فيلم انيميشن درست و حسابي به زبان فارسي تا به‌حال ساخته نشده بود. دليل ديگرش، علاقة شخصي خودم به انيميشن بود. درضمن، به خاطراينكه قدرت فيلم‌سازي كامپيوتر انيميشن خيلي بالاتر است و هيچ محدوديتي ندارد؛ يعني محدوديت‌هايي كه فيلم‌هاي معمولي دارند مثل خيلي از حركات دوربين‌ها، با تنظيم نور و يا صحنه‌هاي ويژه و... حتي فيلم‌هاي معمولي خيلي جاها از انيميشن استفاده مي‌كنند تا بتوانند يك سري چيزها را نشان بدهند.
* براي آينده كاري خود، چه تصميمي داريد؟
** چند پروژه دارم كه انشاءالله به لطف خدا بتوانم آنها را بسازم. پروژه ساخت فيلم كوروش بزرگ، و فيليم از دفاع مقدس، و سريالي هم از داستان‌هاي شاهنامه.
* از جايگاهي كه در آن قرار داريد، راضي هستيد؟
** هر مسيري را كه آدم طي مي‌كند، شكست و موفقيت‌هاي زيادي را هم به همراه دارد. بله، من به لطف خدا راضي هستم. ببينيد درنهايت هر راهي را كه يك نفر انتخاب مي‌كند و در آن تلاش مي‌كند، با همة پستي و بلندي‌هايش به كمك خدا نتيجه مي‌گيرد.

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها