عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

يك عضو هيات علمي: سال آينده بيشترين اشتغال در بخش خصوصي را خواهيم داشت

يك عضو هيات علمي: سال آينده بيشترين اشتغال در بخش خصوصي را خواهيم داشت
پنج شنبه 5 اسفند 1389  11:00 ق.ظ

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: بازارکار عرصه بازيگران اقتصادي و اجتماعي با گرايش‌ها و توانمندي‌هاي مختلف است که نقش‌هاي متعددي ايفا مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در همدان، دکتر حسن طائي در همايش بررسي اشتغال فارغ التحصيلان و کارآفريني که توسط اداره کل کار و امور اجتماعي استان برگزار شد، افزود: اين گوناگوني‌ها زمينه شکل گيري يکي از مهمترين جنبه‌هاي زندگي اقتصادي و انساني ما را فراهم مي‌کند.

وي اظهارداشت: بنگاه‌ها و فضاي کسب و کار و از سوي ديگر خانوارها بازار کار را به وجود مي آورند و اشتغال جنبه‌هاي مختلفي دارد که جوهره انسان است.

دکتر طائي ادامه داد: يکي از عوامل ايجاد اشتغال تقاضاي نيروي کار است که به دوبخش عوامل فني و محيطي تقسيم پذير است و بايد سالانه يک ميليون فرصت شغلي ايجاد شود تا نرخ بيکاري جامعه به نرخ قابل تاملي برسد.

 

وي اضافه کرد: بخش عمومي به عنوان کارفرماي بزرگ در ايران نيست و در سال 90 تنها 20 درصد اشتغال در بخش عمومي صورت خواهد گرفت و عمده اشتغال در بخش خصوصي خواهد بود.

 

دکتر طائي تصريح کرد: در طول دهه گذشته تعداد دانشگاهياني که وارد بازار کار شده‌اند يک و نيم تا دو ميليون نفر بوده‌اند که در اين بين گروه‌هاي شغلي به ويژه متخصصان را شامل نمي شود و ما انتظار داشتيم مشاغل مبتني بر دانايي اضافه شود که اين اتفاق رخ نداد.

 

وي تاکيد کرد: حجم نيروي انساني متخصص دو برابر شده ولي به مشاغل خود وارد نشده‌اند که انتظار مي‌رفت بهره وري نيروي کار تغيير کند که اين چنين نشد.

 

دکتر طائي اذعان داشت: در طول 50 سال گذشته کشور ايران پايين ترين نرخ استفاده از منابع انساني را داشته است و اين به اين معني است که 58 درصد از منابع انساني خارج از بازارکار هستند.

 

وي ادامه داد: عمده دانش آموختگان داراي تحصيلات علوم انساني و مهندسي هستند و در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته تفاوت عمده‌اي ندارد و با شاخص‌هاي جهاني سازگار است و برخلاف آنچه مي‌پندارند همه بيکاران متخصص علوم انساني نيستند.

 

دکتر طائي نرخ مشارکت انساني در استان همدان را پايين دانست و گفت: به لحاظ قابليت‌هاي توسعه و توانمندي‌ها اين استان در زمره استان‌هاي توانمند است که نمي‌توانند کار کنند و در عرصه‌هاي مختلف غايب هستند.

 

وي ادامه داد: در طول يک دهه يعني بين سال‌هاي 75 تا 85 تقريباً سالانه 10 هزار فرصت شغلي در استان ايجاد شده و پيش بيني مي‌شود در دهه بعدي به سالانه 20 هزار فرصت شغلي برسيم.

 

دکتر طائي با اشاره به سياست گذاري و تدوين برنامه پنجم توسعه در سال 89 گفت: عرضه نيروي کار در سالجاري برابر با 27 ميليون نفر و تقاضا در بهترين شرايط 22 ميليون نفر برآورد شده است و هم‌چنين با پنج ميليون نفر بيکار مواجه خواهيم بود که نرخ بيکاري به فراتر از 18 درصد مي رسد.

 

وي اذعان داشت: سياست‌هاي کشور به توليد داخلي معطوف بود که الان داريم به سوي کالاهاي تجاري سوق پيدا مي‌کنيم که با واردات کالا، نيروي کار خارجي وارد بازارکار داخلي مي‌شود و بازارکار را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

دکتر طائي اظهار داشت: توليد کار نيازمند سرمايه گذاري است که در بنگاه‌ها ايجاد مي‌شود و يکي از مشکلات بنگاه‌ها پايين بودن سايز و اندازه آنها و هم‌چنين نبود سرمايه است که بنگاه هاي ما به طور کلي زير 10 نفر هستند که با شرايط موجود نمي توان کار کرد.

 

وي با اشاره به اين که در دنياي آينده دانش مي‌خريم، دانش توليد مي‌کنيم و دانش مي‌خوريم، اذعان داشت: دراين دوران دانش آموختگان براي ورود به بازارکار بايد خود را با ضرب آهنگ زيستي در فرآيند ديجيتالي تطبيق دهند که اين کار در گذشته با ضرب آهنگ در فرآيند مکانيکي انجام مي شد.

 

اين مدرس دانشگاه ادامه داد: همان‌طور که بسته مهارتي دانشجويان بايد تغيير کند بسته شغلي کارفرمايان نيز نيازمند تغيير است.

 

وي ساختار بازار کار همدان را مردانه دانست و گفت: بازارکار بايد ظاهري زنانه پيدا کند و به سمتي حرکت کند که با روحيات و شرايط زنان هماهنگي داشته باشد.

 

طائي اشاره کرد: اگر براي تقسيم بندي کشورها از "اقتصاد خوب مديريت شده" بهره بگيريم و مي‌توانيم بگوييم که از زمان کشف نفت نتوانسته‌ايم از منابع خوب استفاده کنيم و دچار پديده "بلاي منابع" شده‌ايم.

 

وي ادامه داد: دولت بايد دولت دانش مدار و الگويي براي خانوارها و بنگاه‌ها باشد.

 

طائي افزود: زيرساخت‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي و ميزان دسترسي به اينترنت پرسرعت و مهمتر از همه براي اينکه در آينده در زمره کشورهاي در حاشيه قرار نداشته باشيم و در متن تحولات قرار بگيريم بايد نظام ملي يادگيري و نوآوري داشته باشيم.

 

وي تاکيد کرد: عده‌اي سرمايه گذاري را در نظام خصوصي نمي‌تواند انجام دهد و به همين علت بايد با بخش خصوصي در تعامل باشد و هم‌چنين براي اينکه جزو کشورهاي مطرح باشيم بايد ظرفيت جذب کشور بالا ببريم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها