عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

بيانيه جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري ايران به مناسبت سالگرد استقلال كانون وكلا

بيانيه جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري ايران به مناسبت سالگرد استقلال كانون وكلا
پنج شنبه 5 اسفند 1389  11:42 ق.ظ

جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري ايران به مناسبت فرارسيدن سالگرد استقلال كانون وكلاي دادگستري بيانيه‌اي منتشر كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، متن اين بيانيه به شرح زير است:

هفتم اسفندماه هر سال، روزي است كه جامعه وكلاي دادگستري ياد و خاطره بدست آوردن استقلال خود را جشن مي‌گيرند. جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري ايران (جاودان) هم به عنوان عضو خانواده بزرگ وكالت، فرارسيدن اين روز خاطره‌انگيز را به تمامي همكاران تبريك مي‌گويد و با اغتنام از فرصت، نكاتي چند را كه در برهه زماني حاضر شايسته توجه مي‌داند، يادآور مي‌شود.

1- تجربه موفق جامعه وكلا در جريان اقدامات مربوط به الحاق ماده 187 مكرر به برنامه پنجم توسعه و اصلاح آن، ثابت كرد كه وكلاي دادگستري ايران، ظرفيت‌هاي بسياري در عرصه تقنين دارند كه تاكنون ناشناخته مانده و مي‌توان با ساماندهي آن، نه تنها مخاطرات پيش روي وكلا را از ميان برداشت؛ بلكه نقيصه‌هاي موجود در وضع ساير قوانين را هم مرتفع ساخت. همكاران وكيلي كه هم اكنون بر كرسي‌هاي مجلس تكيه زده، يا آنان‌كه سابقه نمايندگي مجلس را در كارنامه خود دارند، امكانات بالقوه‌اي در اختيار مديران جامعه وكلا هستند كه سازماندهي و فعال ساختن آن‌ها مي‌تواند نقش بسيار تاثيرگذاري در زمينه تامين استقلال كانون و منافع صنفي وكلا داشته باشد.

از اين رو؛ با توجه به در پيش بودن تصويب لايحه جامع وكالت، از مسئولين محترم كانون‌هاي وكلا و اسكودا انتظار مي‌رود، با ايجاد ساز و كار لازم در سازمان داخلي كانون وكلا و با تقويت ارتباط با مجلس شوراي اسلامي، اين توان بالقوه را به فعليت آورده، نمايندگان فعلي و سابق مجلس را كه داراي پروانه وكالت هستند، در جهت تصويب قانوني منطبق با استانداردهاي حرفه وكالت، فعال نمايند.

2- حسب اطلاع، در جشن استقلال امسال كانون وكلاي دادگستري مركز، عده‌اي از همكاران‌مان، از كشور سوريه، مهمان اين مراسم هستند. ضمن عرض خير مقدم به اين عزيزان، از مديران جامعه وكالت درخواست مي‌كنيم، اكنون كه مردم كشورهاي اسلامي با الگوبرداري از انقلاب اسلامي ايران، بر حكومت‌هاي خودكامه و دست نشانده غرب شوريده‌اند، مراحل بعدي مبارزه امت اسلام با استكبار جهاني، از پيچيدگي بيشتري برخوردار است و جنبه‌هاي حقوقي و قضايي آن پررنگ‌تر از گذشته خواهد بود. از اين جهت؛ ضرورت دارد با تقويت ارتباط بين وكلاي كشورهاي اسلامي و تبادل تجربيات داخلي و بين‌المللي آن‌ها با يكديگر، زمينه همگرايي در تنظيم ساختارهاي حقوقي مشترك در داخل كشورها و دفاع قضايي از منافع ملت‌هاي مسلمان در عرصه بين‌المللي فراهم گردد.

بر اين اساس؛ پيشنهاد مي‌شود با الگو قرار دادن انجمن بين‌المللي وكلاي دادگستري (IBA)، مقدمات تشكيل "انجمن بين‌المللي وكلاي دادگستري كشورهاي اسلامي" را فراهم آورند.

3- در عرصه مديريت كانون وكلاي دادگستري نيز،‌ در يك سال گذشته شاهد تلاش مسئولين محترم كانون‌هاي وكلا و اسكودا در جهت حفظ استقلال كانون و اداره امور وكلا بوده‌ايم و كانون ديگري در استان كرمان به جمع خانواده بزرگ كانون‌هاي كشور افزوده شد.

آغاز فعاليت دوره بيست و ششم هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مركز هم از جمله تحولات مديريتي يكساله اخير بود. ضمن تقدير و سپاس از تلاش‌هاي خستگي‌ناپذير اين عزيزان و آرزوي موفقيت روزافزون براي ايشان؛

اجازه مي‌خواهيم بر پايه عهدي كه در بيانيه مربوط به برگزاري انتخابات بيست و ششم هيات مديره با همكاران خود بستيم، گوشه كوچكي از خواسته‌هاي بسيار وكلا را كه شايسته توجه مي‌دانيم، بيان نماييم.

الف- توجه به فضاي فكري و فرهنگي حاكم بر روابط وكلا با مديريت كانون، حكايت از وجود نوعي رودربايستي بين بدنه جامعه وكلا با مديران بالادستي دارد. اين امر در غالب موارد، موجب چشم‌پوشي و ناديده گرفتن نقايصي گشته، كه برخي از آن‌ها همچون آفت، مي‌تواند ريشه درخت تنومند استقلال را بخشكاند. بر اين اساس و با اين اعتقاد كه خود را جداي از مديران محترم كانون نمي‌دانيم، از اين بزرگواران درخواست مي‌كنيم، در جهت اجراي ماده 14 آيين‌نامه داخلي هيات مديره، هر شش ماه يكبار هيات عمومي وكلا را تشكيل و گزارش عملكرد خود را ارائه دهند تا برخي از ابهاماتي كه جسته و گريخته در مواردي از قبيل: دلايل توجيهي برخي تصميمات، اتفاقات، عزل و نصب‌ها، ميزان حضور و فعاليت منتخبين وكلا در جلسات هيات مديره، ‌كميسيون‌ها و ساير اركان كانون و ...مطرح مي‌شود زمينه بروز نيابد و با هم انديشي قاطبه شركت كنندگان در اين گونه مجامع، فكر و امكانات بالقوه آنان در جهت نيل به اهداف كانون تجهيز شود.

بديهي است كه؛ تجربه احتمالي ناموفق گذشته در اين زمينه، نمي‌تواند دليل موجهي بر ناديده گرفتن اين ضرورت باشد و در شرايط حداقلي مي‌توان اين مهم را با مشاركت و همكاري تشكل‌هاي صنفي موجود در جامعه وكلا به اجرا درآورد.

اميد است در پرتو درك مقتضيات زمان و استفاده از امكانات مادي و معنوي موجود، شاهد ترقي و تعالي روز افزون جايگاه نهاد وكالت و ارتقاء منزلت وكلاي دادگستري در كشور عزيزمان باشيم.

در پايان با تبريك مجدد سالگرد استقلال كانون وكلا، موفقيت تمامي خدمت‌گزاران به حرفه وكالت را از درگاه ايزد منان مسئلت داريم.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها