عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي: بارندگي‌ها تاثيري در ذخاير سدهاي استان نداشته است

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي: بارندگي‌ها تاثيري در ذخاير سدهاي استان نداشته است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:15 ب.ظ

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي اعلام‌ کرد: بارندگي‌ها تاثير چنداني بر ذخاير سدهاي استان نداشته است و کشاورزان بايد با مديريت کشت، برنامه ‌ريزي لازم براي استفاده بهينه از منابع آب موجود را انجام دهند.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا،عليرضا عامري مجموع حجم آب ذخيره شده در مخازن سدهاي خراسان شمالي را در شرايط کنوني 105 ميليون مترمکعب اعلام کرد و گفت: اين مقدار در مقايسه با ذخاير سدهاي استان در زمان مشابه سال گذشته تفاوت چنداني ندارد.

وي گفت: در 11 ماه گذشته سال‌جاري 64 ميليون مترمکعب آب وارد مخازن سدهاي استان شده و در همين مدت 61 ميليون مترمکعب آب براي مصارف کشاورزي و محيط زيست از سدهاي استان رها شده است.

وي تاکيد کرد: کشاورزان بايد از کشت محصولاتي که نياز به آب فراوان دارند خودداري کنند تا در زمان اوج نياز آبي با کمبود آب مواجه نشوند.

عامري تصريح کرد: سد شيرين دره با حدود 36 ميليون مترمکعب بيشترين حجم خروجي آب را از ابتداي امسال داشته و در همين مدت بيش از 41 ميليون مترمکعب آب به مخزن اين سد وارد شده است.

وي گفت: از هريک از سدهاي اسفراين و شيروان نيز به ترتيب 13 و 11 ميليون مترمکعب آب از ابتداي امسال رها شده است که در اين ميان سد شيروان حجم خروجي آب آن از ورودي بيشتر است.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي خراسان شمالي توان تنظيم پنج سد ساخته شده در خراسان شمالي را 165 ميليون مترمکعب ذکر و تصريح کرد: ذخاير آب سدهاي شيروان، اسفراين و چري در اين استان طي دو سال اخير به شدت کاهش يافته است.

عامري، نقش بهره برداران از منابع آب سطحي استان را مهم خواند و گفت: کشاورزان و بهره‌برداران بايد با مديريت درست و هدفمند، از منابع آبي استان به صورت بهينه استفاده نمايند.

وي افزود: روند خشكسالي و کاهش ذخاير آب استان به گونه‌اي است كه در سال‌هاي آينده نيز با اين مشکل و پيامدهاي آن مواجه هستيم.

وي خاطرنشان كرد: مقوله كمبود آب علاوه بر کشاورزان بايد دغدغه همه مسئولان نيز باشد بنابراين اين كمبود بايد به صورت جدي و با همکاري بهره‌برداران و مسوولان مرتبط مديريت شود.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي خراسان شمالي گفت: تدوين برنامه‌هاي زراعي سالانه با توجه به کمبود و مقدار منابع آب بيش از پيش ضرورت دارد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها