عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

گفتگو با دارين حمسه؛ بازيگر خارجي «کتاب قانون»

گفتگو با دارين حمسه؛ بازيگر خارجي «کتاب قانون»
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:22 ب.ظ

مختصري درباره سابقه فعاليتهاي هنري خود براي آشنايي خوانندگان ايراني بگوييد.
من ليسانس خود را در رشته تئاتر از دانشگاه لبنان دريافت کردم و مقطع فوق ليسانس را در لندن گذراندم. از آن زمان به عنوان بازيگر در لبنان کارهاي زيادي انجام داده ام و در يک سريال بزرگ تلويزيوني سوري به نام الدوام که در ماه رمضان از همه کانال هاي ماهواره اي عربي پخش شد، ايفاي نقش کردم. در حال حاضر خود را براي بازي در يک فيلم لبناني آماده مي کنم.
چگونه به پروژه کتاب قانون پيوستيد؟
من تماسي را از يک کارگردان که قبلاً با هم در يک فيلم کار کرده بوديم، دريافت کردم. او به من گفت که يک گروه ايراني در حال تدارک براي فيلمي هستند و از من درخواست کرد که در صورت تمايل ملاقاتي با اين گروه داشته باشم. ضمناً گفت آن ها به دنبال يک بازيگر خارجي هستند و من نيز قبول کردم. در مرحله انتخاب بازيگر با مازيار ميري، کارگردان و اعضاي گروه و آقاي پرستويي ملاقات کردم. صحنه اي از فيلم را با آقاي پرستويي اجرا کردم و در صحنه انتخاب بازيگر از من درخواست کردند گريه کنم. اين صحنه مورد پسند آقاي پرستويي قرار گرفت و ايفاي نقش مرا پذيرفت. آقاي ميري هم از من خواست که متني فارسي را به زبان فارسي بخوانم و از آن جا که زبان عربي و فارسي حروف هاي مشابه دارند، به خوبي از عهده کار برآمدم. چند روز بعد با من تماس گرفتند و اعلام کردند که اين نقش را به من سپرده اند.
از قبل با سينماي ايران آشنايي داشتيد؟
از آن جا که من در مقطع فوق ليسانس در لندن تحصيل کردم، فيلم هاي بسياري از سينماي جهان را تماشا و تحليل مي کردم و کشف بزرگم سينماي ايران بود که سبکي عميق و تأثيرگذار و حالتي منحصر به فرد دارد. من يکي از طرفداران فيلم هاي ايراني هستم و زماني که نقشي در کتاب قانون گرفتم به من انگيزه و اشتياقي بيشتر براي ايفاي نقشم داد، چرا که سبک خاص فيلم هاي ايران بسيار مورد علاقه ام است.
با اين رويکرد، ويژگيهاي نقش ژوليت / آمنه را در چه ديديد؟
ژوليت / آمنه شخصيت بسيار خاصي دارد. اول از همه اين که او به عنوان يک زن اروپايي با خودش بسيار صادق است، مساله دوم که بسيار هم برايش اهميت دارد، اين است که او با احساس و در عين حال منطقي و عقل گراست. وقتي کاري را انجام مي دهد که به آن يقين کامل داشته باشد. بازي در اين نقش موجب خشنودي من بود، چرا که نقشي بسيار خالص و صريح بود؛ تقريباً مانند کودکي با کنجکاوي و معصوميت.
کار با پرويز پرستويي چگونه بود؟ از آن جا که غير از بازي در فيلم، بازيگردان هم بود.
آقاي پرستويي مانند يک معلم براي من بود. يکي از بهترين چيزهايي که طي بازي در اين فيلم به آن رسيدم، آشنايي با ايشان و آگاهي از اين مساله بود که ايشان چه بازيگر بزرگ و آموزگار فوق العاده اي هستند. او در هر مرحله از فيلم مانند برادر بزرگ تر من بود. ايشان زمان زيادي را صرف من کردند و در خصوص زبان و درک صحنه و فرهنگ ايراني کمک فراواني به من کردند و حتي در تعدادي از صحنه ها برايم بازي کردند، چرا که همه چيز برايم جديد بود: زبان، کشور و سبک فيلم. آقاي پرستويي به عنوان يک بازيگر و انساني حساس تمام نگراني هاي مرا احساس مي کرد و مانند يک فانوس دريايي در مسير فيلم مرا هدايت مي کرد. من با حضور وي در بسياري از صحنه ها احساس آرامش و راحتي مي کردم. او بازيگري بسيار بخشنده است و در اغلب صحنه ها بيشتر از خودش به بازيگران ديگر انرژي مي بخشد. فکر مي کنم بسيار خوش شانس بودم که به عنوان زوج هنري در اين فيلم با او همکاري داشتم. او در اين فيلم کار مرا به عنوان يک بازيگر خارجي آسان تر کرد و به من نشان داد که بازيگران بزرگي مثل او، روح بزرگي دارند و مي توانند بدون چشمداشت آن را به ديگران اعطا کنند، چرا که چيزهاي زيادي براي بخشيدن به ديگران دارند.
چگونه کارگردان شما را راهنمايي مي کرد و اصلاً کارکردن با يک کارگردان ايراني چه تجربه اي برايتان به همراه داشت؟
آقاي ميري کارگرداني جوان و با استعداد و فردي بسيار دوست داشتني است. وي در ايجاد شور در صحنه ها، زمان قطع کردن و حرکت دوربين بسيار ماهر است و مي دانستم که با يک فرد مستعد کار مي کنم. در مجموع کار با ايشان بسيار خوب بود. منتها تنها مساله اي که باعث نگراني من مي شد، مساله ترجمه مکالمات بين من و او بود. زبان مثل يک مرز است و زماني که مترجم خوب نبود، ما به جايي نمي رسيديم. در اين مواقع نيز آقاي پرستويي ما را از اين وضعيت نجات مي داد و مرا در اجراي صحنه ها، بيشتر با روش هاي احساسي و عملي هدايت مي کرد تا از طريق کلمات.
با اين حال رويکرد خودتان در ارائه نهايي نقش بر چه مبنايي بود؟
من به فلسفه و نگرش آمنه به عنوان يک زن مسلمان شده توجه کردم و منطق او را مدنظر داشتم. زماني که در ايران بودم براي من خلق اين شخصيت سخت نبود، چرا که براي اولين بار به ايران سفر مي کردم و در مورد همه چيز مانند توريست ها سؤال مي کردم. بنابراين طبيعي بود که خود را جاي او بگذارم و تفسير و منطق او را احساس کنم.
با بازيگران ايراني در تعامل بوديد و صحنه هاي دونفره و چندنفره زيادي بازي داشتيد. مثلاً صحنه هايي که مربوط به فرهنگ ايراني بود را چگونه درک کرديد؟
کار با بازيگران ايراني تجربه اي فوق العاده بود، چرا که من تنها بازيگر خارجي اين فيلم بودم که در عين حال نقشي اصلي در اين فيلم داشتم. همه به من کمک مي کردند تا از عهده نقش برآيم. بنابراين با همه اعضاي گروه بخصوص بازيگران احساس راحتي مي کردم. آن ها احتمالاً خودشان را جاي من مي گذاشتند و تصور مي کردند که ايفاي نقش با زبان ديگر و در کشور ديگر چقدر دشوار است.
بنابراين از بازي در کنار بازيگران ايراني بخصوص در صحنه هاي مربوط به فرهنگ ايران بسيار لذت بردم. آن ها با هيجان فراوان راجع به آن به من توضيح مي دادند که اين به چه معني است و چگونه در ايران اجرا مي شود. آنها بسيار سخاوتمند و مهربان بودند و من احساس مي کردم که در يک فضاي بسيار دوستانه و صميمي هستم و با بسياري از بازيگران دوست شدم و هنوز هم با آن ها در ارتباط هستم.
از دشواري هاي کار خاطره اي داريد؟
سختي هاي پروژه بسيار کم تر از شيريني هاي آن بود، چرا که در محيطي صميمي با گروهي مهربان و انسان هاي خوب بودم که به گرمي از من استقبال کردند و همه احساس مي کرديم که به يک خانواده بزرگ تعلق داريم. تنها مشکل واقعي، احساس شخصي بود که بايد زباني ديگر را بسيار سريع و در يک ماه ياد مي گرفتم. اين يک مشکل اساسي بود، ولي خدا را شکر که همه چيز در زمان مقرر به خوبي انجام شد.
خب از شيريني هاي کار بگوييد.
شيريني هاي اين پروژه براي شخص من به دور از مساله فيلم، کشف ايران بود. در واقع من کشور جديدي را کشف کردم که تاکنون آن را نديده بودم و از قبل هم نسبت به آن آشنايي نداشتم. من به دليل پروژه هاي متعدد به جاهاي مختلف سفر کرده ام و گاهي کشوري را که به آن سفر کرده ام دوست نداشته ام، ولي ايران را بسيار دوست داشتم و اين يک فرصت بسيار عالي برايم بود. در ايران، انسان هاي بسيار مهرباني را با قلب هاي بزرگ و روح بخشنده ملاقات کردم.
منبع: صنعت سينما، شماره 87

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها