عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

طلاق‌هاي صوري با هدف دستيابي به مطامع درخواست مي‌شود

طلاق‌هاي صوري با هدف دستيابي به مطامع درخواست مي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:32 ب.ظ

رئيس دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب بندرعباس:
طلاق‌هاي صوري با هدف دستيابي به مطامع درخواست مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب بندرعباس با بيان اينكه بخشي از پرونده‌هاي طلاق در شهرستان مربوط به طلاق‌هاي صوري است، گفت: اين نوع طلاق‌ها با هدف دستيابي به مطامع غيرمعقول درخواست مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، صمد دهقاني عصر چهارشنبه در جمع مديران دستگاه‌هاي فرهنگي و امور اجتماعي با اشاره به آمار پرونده‌هاي وارده به دادگاه‌هاي خانواده در شهرستان بندرعباس اظهار داشت: به ناچار و در راستاي تسريع در امور حل و فصل پرونده‌ها يك شعبه ديگر را به دو شعبه سابق دادگاه خانواده اضافه كرده‌ايم.
وي در همين راستا افزود: نبايد از اين امر ابراز خوشحالي و خرسندي كنيم چرا كه طبق روال معمول بايد شاهد كاهش پرونده‌ها به ويژه در بخش خانواده باشيم.
رئيس دادگستري شهرستان بندرعباس با بيان اينكه ميانگين آمار دادگاه‌هاي حقوقي بين 500 تا 600 پرونده است، ابراز داشت: رسيدگي به اين تعداد پرونده از توان پرسنل خارج است.
دهقاني افزود: اينكه آمار پرونده‌هاي مربوط به بخش خانواده چرا بايد ثابت بماند و هيچ كاهشي را در تعدد ماهيانه نداشته باشد، مطمئنا بايد به دنبال ريشه‌هاي اجتماعي آن گشت.
وي ادامه داد: علاوه بر ثبات آمار پرونده‌هاي خانواده اين امر در مورد پرونده‌هاي تصادفات و ترافيك نيز صدق مي‌كند كه به نظر مي‌آيد بايد بر روي اين بخش‌ها كار بيشتري صورت گيرد.
رئيس دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب بندرعباس در ادامه افزود: بايد به عوامل بيروني نيز توجه كرد.
به گفته اين مقام قضائي، آمار كنوني پرونده‌ها در حالت معمول بايد بيشتر باشد چرا كه اگر رايزني مقامات قضائي نبود بسياري از پرونده‌هاي به صورت مسالمت‌آميز حل و فصل نمي‌شد.
دهقاني در بخش ديگري از سخنان خود به پديده قابل توجه ديگري اشاره و اضافه كرد: به دليل وجود برخي از قانون‌هاي موجود مربوطه به دريافت تسهيلات، شاهد وقوع ازدواج‌ها و طلاق‌هاي سوري نيز هستيم كه به نظر مي‌آيد تحقق اين امر نامطلوب كه سبب تولد آمار كاذب مي‌شود به دليل دستيابي به برخي از مطامع است.
وي در مورد اين‌گونه طلاق‌ها ادامه داد: مشاهده مي‌شود كه زوجين با ورود به دادگاه با يكديگر بگو بخند دوستانه دارند و پس از خروج از ساختمان دادگاه نيز با يك وسيله نقليه جابه‌جا مي‌شوند كه وجود چنين المان‌هايي بيش از پيش صوري بودن ازدواج‌ها و طلاق‌هاي اين چنيني را نشان مي‌دهد.
رئيس دادگستري بندرعباس اضافه كرد: اگر خواهان اين هستيم كه علل افزايش طلاق در شهرستان چه بوده، تشكيل كارگروهي مرتبط در اين راستا مي‌تواند كارگشا باشد تا بدين وسيله آسيب‌ها و چالش‌ها سنجيده شود.
وي همچنين بيان داشت: بخش اعظمي از طلاق‌ها و اختلافات خانوادگي به دليل بافت متنوع فرهنگي و قوميتي شهرستان مربوط به زوج‌هاي ديگر استان‌هاست كه در بندرعباس ساكن شده‌اند.
انتهاي پيام/ي10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها