عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كتاب خوف و رجا منشر شد

كتاب خوف و رجا منشر شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:38 ب.ظ

كتاب خوف و رجا منشر شد

خبرگزاري فارس: خوف و رجا از مجموعه امام خميني (ره) و مفاهيم اخلاقي منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از جنوب استان تهران به‌نقل از روابط‌ عمومي آستان امام خميني (ره)، كتاب خوف و رجا از مجموعه امام خميني (ره) نوشته معصومه طلوع منتشر شد.
مجموعه «امام خميني و مفاهيم اخلاقي» كوششي است براي فرا رفتن از پاره‌اي از حجاب‌هايي كه نسل جوان را از شناخت انديشه‌هاي جامع و منظومه فكري و گستره شخصيت امام خميني (ره) باز مي‌دارد و آشنا ساختن نسل جوان با يكي از ابعاد اساسي امام؛ يعني بعد اخلاقي.
نويسندگان اين مجموعه كوشيده‌اند تا مفاهيم كليدي انديشه اخلاقي امام را به گونه‌اي منظومه وار توضيح دهند و زمينه را براي درك كامل‌تري از آراي اخلاقي امام فراهم آورند.
مفروض نويسندگان اين مجموعه آن بوده است كه نقطه عزيمت امام، اخلاق بوده و حتي نگاه ايشان به سياست از اين منظر بوده است. به همين دليل پديد آوردن چنين مجموعه‌اي براي فهم انديشه مركزي ايشان لازم است.
كتاب خوف و رجا» را معصومه طلوع به رشته تحرير درآورده است.
وي با اشاره به توجه ويژه حضرت امام (ره) به اين دو ويژگي، در نوشتار خود از آثار امام به‌ويژه شرح چهل حديث و شرح حديث جنود عقل و جهل بهره بسيار برده است و در پي بررسي عوامل و پيامدها و رهزن‌هاي خوف و رجا از منظر امام است تا هر كس با شناخت كامل، خود را به اين دو سلاح موثر مسلح كرده و در پايان به كمال كه همان قرب الهي است، صعود يابد.
مولف كتاب را در چهار بخش تدوين كرده است. ابتدا به شرح معاني مفاهيم خوف، رجا، قنوط و اماني پرداخته است. سپس مراتب و مباني خوف و رجا، عدم خوف، پيامدهاي خوف، مبادي غرور، تفاوت رجا و غرور و ويژگي‌هاي اهل رجاء و غرور را مورد مطالعه قرار داده و در نهايت در مباحثي ذيل عنوان «خوف يا رجا يا موازنه آن دو» با استناد به سخنان امام خميني (ره) به گره گشايي از اين مسئله پرداخته است.
در كتاب خوف و رجا كه موسسه چاپ و نشر عروج (وابسته به موسسه تنظيم و نشر آثار امام راحل) آن را در 116 صفحه منتشر كرده است، مفاهيم خوف و رجا از منظر امام خميني (ره) به خوبي تبيين شده است. از جمله آراء ايشان كه در باب اين دو مفهوم در اين كتاب آورده شده است، عبارت است از: «خوف از تجلي جلال و عظمت و كبريايي حق، جل جلاله و يا از تفكر در شدت باس و دقت حساب و وعيد به عذاب و عقاب است و يا از رويت نقصان و تقصير خود در قيام امر است ... و ثمره و نتيجه آن شدت قيام به امر و كمال مواظبت در اطاعت است.» و در باب رجا نيز فرموده‌اند: «اگر با قيام به وظايف عبوديت و جد و جهد در طاعت و عبادت، اعتماد به اعمال خود نداشته باشي و آنها را به چيزي نشمري و اميد به رحمت حق و فضل و عطاي او داشته باشي و خود را به واسطه اعمال خود مستوجب هر ذم و لوم و سخط و غضب بداني و تكيه گاه تو رحمت وجود جواد علي الطلاق باشد، داراي مقام رجا هستي».
اين كتاب با شمارگان 5 هزار نسخه و قيمت 15 هزار ريال به بازار عرضه شده در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.
انتهاي پيام/خ30/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها