عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تنوع رنگ‌ها در پوشاك سنتي هرمزگان كم‌نظير است

تنوع رنگ‌ها در پوشاك سنتي هرمزگان كم‌نظير است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:39 ب.ظ

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان:
تنوع رنگ‌ها در پوشاك سنتي هرمزگان كم‌نظير است

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان هرمزگان گفت: تنوع و تعدد رنگ‌ها در پوشاك سنتي اين استان در مقايسه با بسياري از استان‌ها و مناطق كشور بيشتر است.

به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، مهدي دريانورد شامگاه چهارشنبه در آئين آغاز به كار نمايشگاه پوشاك و زيورآلات سنتي هرمزگان با بيان اينكه اين نمايشگاه توسط معاونت‌هاي گردشگري، ميراث فرهنگي و بخش خصوصي راه‌اندازي شده است،‌ اظهار داشت: از دو سال پيش مباحثي پيرامون احياي پوشاك سنتي و قديمي استان مطرح شد، چرا كه اين خلأ هميشه احساس مي‌شد.
وي افزود: گستردگي هرمزگان و تنوع بخش اجتماعي و سنتي، اين منطقه را به عنوان يكي از مناطق مهم در مبحث پوشاك مطرح كرده و در همين راستا توجه به احياي لباس و پوشش سنتي هرمزگان يكي از دغدغه‌هاي دستگاه ميراث فرهنگي و گردشگري است.
به گفته رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي هرمزگان سعي شده در جشنواره پوشاك از تمام سلايق استفاده شود.
دريانورد ادامه داد: در همين راستا است كه بسياري از طراحان نويسندگان، هنرمندان و پژوهشگران در اين نمايشگاه دست به خلق آثار و نمايش‌ آنها زدند.
وي افزود: احيا و معرفي مجدد پوشاك بانوان به دليل تنوع بسيار آسان‌تر از احيا و معرفي پوشاك سنتي مردان است.
دريانورد همچنين معرفي پوشاك و زيورآلات سنتي هرمزگان را هدف مهم برگزاري جشنواره مذكور عنوان كرد.
وي اضافه كرد: اين جشنواره داراي چندين محور از جمله پوشاك بومي و مدرن با هويت سنتي است.
اين مسئول با اشاره به ويژگي‌هاي پوشش سنتي هرمزگان تاكيد كرد: اصرار ما در سازمان ميراث فرهنگي بر ترويج پوشاك به صورت سنتي و تلفيقي از سنتي و مدرن است.
به گفته وي در پي اعلام فراخوان مقاله براي شركت در جشنواره مشخص شده كه تنوع رنگ در البسه و پوشاك سنتي هرمزگان از بسياري از استان‌ها و مناطق كشور بيشتر است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي هرمزگان همچنين ادامه داد: در اين نمايشگاه پوشاك‌هاي بومي از جمله روسري،‌ برقع، لچك، چادر در كنار زيورآلات به نمايش گذاشته شده است.

*از مدير كل فرهنگ و ارشاد هرمزگان گلايه داريم
دريانورد در ادامه سخنان خود با بيان اينكه با توجه به مباحث جنگ نرم، پوشاك سنتي به عنوان يك مبحث فرهنگي مورد توجه است، ابراز داشت: مديران مرتبط با امور فرهنگي از جمله مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان براي شركت در آئين آغاز به كار اين جشنواره دعوت شده بودند كه متاسفانه ارشاد هرمزگان حتي از اعزام يك نماينده نيز دريغ كرد.
وي در ادامه افزود: امروزه در هرمزگان مبحث پوشاك و زيورآلات سنتي كه پيش مي‌آيد جامعه علاقه‌ فزاينده‌اي را به اين مبحث نشان مي‌دهد كه اين امر در نخستين ساعات آغاز به كار نمايشگاه پوشاك سنتي هرمزگان مشهود است.
انتهاي پيام/ي10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها