عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مديريت اسلامي بدون رويكرد فقهي تحقق نمي‌يابد

مديريت اسلامي بدون رويكرد فقهي تحقق نمي‌يابد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:41 ب.ظ

عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني:
مديريت اسلامي بدون رويكرد فقهي تحقق نمي‌يابد

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌ گفت: رويكرد فقهي رويكردي تأثيرگذار در دانش مديريت اسلامي است و بدون رويكرد فقهي امكان تحقق مديريت اسلامي وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حجت‌الاسلام محمدحسن جعفري چهارشنبه شب در نشست تخصصي نقد و بررسي فقه‌الاداره با بيان اينكه مراد از رويكرد، جهت‌گيري كلي و جنبه غالب تحقيق انجام شده است، اظهار داشت: روش استناد يك رويكرد به يك كار تحقيقي و جنبه اثباتي آن موضوع، بحث حاضر نيست و بايد به تبيين رويكرد فقهي و ويژگي‌هاي فقه از نظر ارتباط با مديريت اسلامي پرداخت.
وي افزود: اگر رويكرد فقهي به مديريت اسلامي محقق شود همه مباني مديريت اسلامي قابل تصور است و فقه ناظر به عمل و كاربرد خواهد بود.
عضو هيئت علمي مؤسسه امام خميني‌(ره) با بيان اينكه فقه‌الاداره پاسخگوي تك‌تك مسائل است، ادامه داد: اما وقتي مي‌گوييم وضعيت موجود فقه نظام‌ساز نيست، به اين معنا است كه يك مجموعه مرتبط معرفتي كه اجزا و قواعد ارتباط آنها مشخص باشد را ارائه نمي‌دهد، چرا كه فقه مبتني بر اصول و مباني، محكم و متقن است و پشتوانه نظري و روشي قوي دارد.
وي تصريح كرد: سؤال‌ها و موضوعات مديريتي كه همان افعال سازماني هستند، بر اساس روش اجتهاد فقهي پاسخ داده شده و مجموعه پاسخ‌ها منجر به توليد نظريه و سپس نظام مديريت اسلامي مي‌شود.
جعفري با بيان اينكه فقه‌الاداره در حقيقت روشي براي توليد دانش مديريت اسلامي است، خاطرنشان كرد: موضوع فقه‌الاداره را فعل سازماني و متعلقات آن مي‌توان عنوان كرد.
وي با اشاره به اهداف فقه‌الاداره گفت: افزايش غناي قواعد علم مديريت در پرتو احكام شرع با تكيه بر فقه پوياي جواهري، كشف نظام اداري اسلام، ايجاد زمينه‌اي براي پيدايش و برپايي مديريت صالحه و جامعه فاضله از جمله اهداف فقه‌الاداره است.
عضو هيئت علمي مؤسسه امام خميني‌(ره) افزود: موضوعات و مسائل مديريتي از جنس سؤال درباره فعل سازماني است و فعل سازماني جنبه‌اي از افعال مكلفين است و همانند ساير افعال عاري از حكم نيست به طوري‌ كه حكم افعال سازماني براساس قواعد اصول و فقه قابل استنباط است.
وي با بيان مفهوم فقه در رويكرد فقهي تصريح كرد: فقه دانش حكم‌شناسي شرعي است و حكم، مختص به حوزه خاص در مقابل اخلاق و عقايد نمي‌شود و رفتارهاي اخلاقي و اعتقادي را نيز شامل مي‌شود.
عضو هيئت علمي مؤسسه امام خميني‌(ره) گفت: فقه شامل حوزه بينش مانند وجوب شناخت خدا، ارزش مانند وجوب وفاي به عهد و روش مانند وجوب نماز مي‌شود كه اين مجموعه با هم مي‌تواند توليد نظام كند، يعني اين نوع نگاه نظام‌ساز است.
وي همچنين رويكرد فقهي را رويكردي جزءنگر و مسئله‌محور دانست و بيان داشت: اين رويكرد در حد كليات باقي نمي‌ماند و موضوعات مديريتي را بسط و گسترش مي‌دهد و از اين‌ رو قابل رقابت با مباحث جزئي مطرح در مديريت است.
جعفري همچنين اظهار داشت: رويكرد فقهي ناظر به عمل و كاربرد است و مفيد بودن خود را در ميدان عمل و حيطه كاربرد نشان مي‌دهد و اين رويكرد از ذخيره عظيم مباني كلامي و اصولي موجود حوزه كه در طول قرون متمادي تلاش زيادي براي توليد آنها صورت گرفته به خوبي استفاده مي‌كند.
وي ادامه داد: رويكرد فقهي به دنبال استناد به شارع و كسب حجيت است بنابراين با روح تعبد فطرت انسان سازگار بوده و اگر بتواند مدون شود و علم مديريت را ايجاد كند، قطعاً علمي كه توليد مي‌شود علمي اسلامي است، چراكه خود فقه علمي اسلامي است.
‌عضو هيئت علمي مؤسسه امام خميني‌(ره) با بيان اينكه محدود شدن در مسائل عملي و نپرداختن به جنبه‌هاي نظري قدرت رقابت مديريت اسلامي با مديريت رايج را كاهش مي‌دهد، عنوان داشت: فقه‌الاداره بدون فلسفه‌الاداره يعني نظريه‌هاي مديريت اسلامي و اصول فقه‌الاداره يعني روش تحقيق در مديريت اسلامي كامل نيست.
وي افزود: البته اين سخن به معناي كنار گذاشتن فقه‌الاداره و پرداختن تمام وقت به فلسفه‌الاداره و اصول‌الاداره نيست‌ بلكه بايد دو كار به صورت موازي و ناظر به هم پيش‌ رود.
جعفري در نتيجه‌گيري و جمع‌بندي رويكرد فقه‌الاداره خاطرنشان كرد: رويكرد فقهي به مديريت اسلامي رويكردي مفيد، لازم و تأثيرگذار در دانش مديريت اسلامي است و بدون آن امكان تحقق مديريت اسلامي وجود ندارد.
انتهاي پيام/ج10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها