عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كنترل مرزهاي زابل از تهران با مانيتور

كنترل مرزهاي زابل از تهران با مانيتور
پنج شنبه 5 اسفند 1389  12:43 ب.ظ

فرمانده نيروي انتظامي با تشريح اقدامات پليس در آستانه سال جديد از حضور گشت‌هاي اطلاعاتي و انتظامي در مراكز خريد و ايجاد تسهيلات ترافيكي خبر داد.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم در حاشيه همايش سراسري فرماندهان مرزباني درباره اقدامات پليس در آستانه فرا رسيدن سال جديد و آغاز خريدهاي نوروزي اظهار كرد: پيش‌بيني‌هاي لازم انجام شده است كه از جمله آن تسهيل ترافيك به منظور تردد مردم و ايجاد امنيت مراكز خريد با حضور گشت‌هاي انتظامي است كه هر قدر به نوروز نزديك شويم حضور ماموران بيشتر خواهد شد.

وي ادامه داد: گشت‌هاي اطلاعاتي و انتظامي در اين ايام در مراكز خريد حضور دارند.

فرمانده ناجا از مردم خواست تا مراقبت‌هاي لازم را از كارت‌هاي الكترونيكي خود در زمان استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي داشته باشند.

احمدي‌مقدم خاطر نشان كرد: هشدارهاي لازم به جيب‌برها هم داده شده است و با همكاري دستگاه‌هاي قضايي با اين افراد به شدت برخورد مي‌شود.

فرمانده ناجا درباره تغيير مسير ورود موادمخدر به كشور اظهار كرد: مسير ورود موادمخدر در يك دهه گذشته مرزهاي خراسان بود كه در برنامه سوم توسعه اين مرزها امن شد و شرارت‌هاي داخلي كاهش پيدا كرد و مسير ورود موادمخدر به سمت سيستان و بلوچستان و زابل كشيده شد و زماني كه اين مرزها بسته شد، مسير قاچاق موادمخدر به سمت جنوب سوق پيدا كرد.

به گزارش ايسنا، وي افزود: در راستاي انسداد مرزي شرق كشور امسال تنها منطقه سراوان باقيمانده است.

احمدي‌مقدم ادامه داد: در حال حاضر حداقل‌ انتظارات در انسداد مرزهاي شرقي ايجاد شده و امكان عبور خودرو وجود ندارد كه با توجه به اين موضوع مسير قاچاق موادمخدر به كشورهاي ديگر سوق پيدا كرده يا از طريق دريا به كشور وارد مي‌شود.

وي ادامه داد: به طور مثال ميزان كشفيات موادمخدر در هرمزگان در برخي موارد به ميزان كشفيات سيستان و بلوچستان تنه مي‌زند و يك زنگ خطر است كه در اين رابطه تقويت درياباني در دستور كار پليس قرار دارد.

به گفته فرمانده نيروي انتظامي، تقويت درياباني مستلزم اعتبار، زمان و نيروي انساني است كه در اين رابطه برنامه‌ريزي خوبي انجام شده و تلاش پليس بر اين است كه تا پايان برنامه پنجم ناوگان درياباني تقويت شود.

فرمانده نيروي انتظامي درباره اجراي سراسري طرح برخورد با جرايم خشن در كشور اظهار كرد: پيش از اين نيز گفته‌ايم برخورد با چنين جرايمي در هر حوزه جفرافيايي نسخه خود را دارد و با توجه به درجه ناامني‌ها، اين موضوع در حوزه اختيارات استان‌هاست پس زماني كه ميزان اينگونه جرايم بالا رفت ما نيز فشار مي‌آوريم كه برخوردهاي بيشتري انجام شود.

وي با بيان اينكه در نيمه دوم سال ميزان وقوع جرايم خشن كاهش يافته است، افزود: در سال گذشته در دوره‌اي اين موضوعات همچون قتل و آدم ربايي روندي افزايشي داشت كه آثار سلبي فتنه سال گذشته بود.

فرمانده ناجا درباره آخرين وضعيت رسيدگي به پرونده حمله به ماموران انتظامي مريوان با بيان اينكه از آخرين اخبار اين پرونده مطلع نيستم، افزود: در شمال غرب كشور دو نوع گروه تروريستي وجود دارد كه اين گروه‌ها گروهك پژاك و تندروهاي سلفي هستند و اين گروه‌هاي تروريستي در اين مناطق حضور دارند و در برخي از مواقع چنين اقداماتي را مرتكب مي‌شوند.

وي ادامه داد: پليس و وزارت اطلاعات در حال بررسي اين موضوع هستند.

فرمانده نيروي انتظامي درباره پيشرفت فناوري در مرزباني نيز اظهار كرد: با پيشرفت فناوري‌هاي جديد و بومي‌سازي اين علوم در كشور، توانمندي‌هاي خوبي در مرزباني ايجاد شده است كه بخشي از اين توانمندي‌ها نياز به زيرساخت دارند تا تحت شبكه قرار گيرد.

احمدي‌مقدم افزود: امروز 300 كيلومتر از مرزهاي زابل تحت فيبر نوري قرار گرفته است به طوري كه از تهران نيز مي‌توان اين مرزها را با مانيتور كنترل كرد.

به گزارش ايسنا، فرمانده ناجا ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه در نظر داريم كه اين شبكه را حداقل مرزهايي كه از نظر امنيتي اهميت بيشتري دارند مانند مرزهاي شرقي و غربي، گسترش دهيم و ميزان استفاده از نيروي انساني را كاهش دهيم.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه روند مهندسي در برنامه پنجم توسعه نيز ادامه خواهد داشت، افزود: بكارگيري سلاح‌هاي هوشمند از ديگر موضوعاتي است كه در برنامه پنجم توسعه مدنظر قرار گرفته است كه نمونه اين سلاح‌ها ايجاد شده است.

جريان ورود موادمخدر از شرق كشور به آب‌ها وارد شده است

همچنين، فرمانده نيروي انتظامي در همايش سراسري فرماندهان مرزبانيبا بيان اينكه با در اختيار داشتن تكنولوژي جديد نبايد مسير قديمي خود را در مرزباني ادامه دهيم، اظهار كرد: برنامه‌هاي مرزباني بايد فناورمحور و پايه‌ محور باشد.

احمدي‌مقدم افزود: مرز در كشور ما از قديم بسيار مهم بوده است و پس از انقلاب اسلامي اهميت مرزها دوچندان شده است و موقعيت ژئوپليتيكي ما موجب شده است كه به اين مرزها چشم طمع داشته باشند.

وي ادامه داد: ايران نسبت به كشورهاي پيرامون خود در موقعيت برتري قرار دارد و داراي جذابيت است كه يكي از اين جذابيت‌ها، موضوع مهاجرت است.

احمدي‌مقدم به اهميت مرزهاي ايران اشاره كرد و افزود: رسانه‌هاي غربي 22 بهمن را با چند ميليون نفر ناديده گرفتند و تلاش كردند كه 25 بهمن را كه چند صد نفر به خيابان آمدند جاي 22بهمن بگذارند و يك نفر كه در تصادف فوت كرده است را جاي كسي كه در شلوغي‌ها جان باخته است، جا بزنند.

فرمانده ناجا گفت: كشورهاي غربي از ليبي و بمباران آن حمايت مي‌كنند و اگر آنها يك انتقاد كوچك هم در اين رابطه داشته باشند عنوان مي‌كنند كه خشونت را متوقف كنيد و بيش از اين چيزي نمي‌گويند.

احمدي‌مقدم ادامه داد: آنها تفاوت زيادي بين بغداد، كابل يا ايران نمي‌گذارند و مسائلي را كه پيش مي‌آيد بزرگنمايي مي‌كنند تا ايران را ناپايدار نشان دهند.

وي ادامه داد: آنها موادمخدر را در همسايگي ما قرار مي‌دهند و اصرار دارند كه موادمخدر از مرزهاي ما عبور كند اين در حالي است كه آمارهاي بين‌المللي در پنج سال گذشته نشان مي‌دهد كه بيش از 62 درصد توليد افغانستان از ايران عبور مي‌كرده است و در حال حاضر 31 درصد موادمخدر افغانستان از كشور ايران عبور مي‌كند.

فرمانده نيروي انتظامي ادامه داد: دام‌آلوده، ورود نيروي كار به ايران كه موجب گرفتن فرصت‌هاي شغلي مي‌شود، قاچاق كالا و سوخت كه منافع اقتصادي را از كشور سلب مي‌كنند از جمله آسيب‌هايي است كه وجود دارد.

احمدي‌مقدم ادامه داد: آمار ظاهري در چهار و پنج سال پيش نشان مي‌داد كه قاچاق سوخت10ميليون ليتر در روز بود اين در حالي است كه وقتي انسداد مرزي را انجام داديم مشخص شد كه تنها در سيستان و بلوچستان 10 ميليون ليتر قاچاق صورت مي‌گرفته است و برآورد من اين است كه در آن سالها روزانه 30 ميليون ليتر سوخت قاچاق مي‌شده است.

وي با بيان اينكه اگر بتوانيم سوخت قاچاق را كنترل كنيم و آمار روزانه قاچاق 10هزار ليتر را به پنج هزار ليتر برسانيم، ارزش اقتصادي مرزباني به صورت شفاف قابل مشاهده خواهد بود افزود: در اين راستا اگر اعتباري نيز هزينه مرزباني مي‌شود باز هم به محل منابع اعتبارات قابل برگشت است.

احمدي‌مقدم به تغيير مسير ورود موادمخدر به كشور اشاره كرد و گفت: جريان ورود موادمخدر از شرق كشور به آب‌ها وارد شده است، كه در اين رابطه بايد ناوگان دريايي ما يك ناوگان مجهز باشد و با قدرت اقدامات خود را در آبها پيگيري كند چون نبايد آب‌ها را از مدنظر دور كنيم.

وي به وضعيت مناطق مرز‌نشين اشاره كرد و افزود: يكي از فشارهايي كه مسئولان مناطق مرزنشين مي‌آوردند اين بود كه اگر جلوي قاچاق كالا گرفته شود معيشت مرزنشينان چه مي‌شود؟ اين در حالي است كه اگر جلوي قاچاق را بگيريم و پول صرفه‌جويي شده از اين موضوع را در بين مردم توسعه دهيم اين مشكل برطرف مي‌شود كه تاكنون توجه‌اي به اين موضوع نشده بود اما امروزه به تدريج اين اتفاق مي‌افتد.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه برنامه‌هاي مرزباني بايد فناورمحور و پايه‌محور باشد، افزود: امروزه با در اختيار داشتن تكنولوژي جديد نبايد مسير قديمي و گذشته خود را ادامه دهيم. بايد كاري كنيم كه يك برجك را يك نفر اداره كند و روند افزايش نيروي انساني قابل توجه نيست.

وي به تقويت بخش‌هاي اطلاعاتي تاكيد كرد و افزود: تقويت ديپلماسي مرزي روند خوبي پيدا كرده است و علائم مرزي ما كه سالها بلاتكليف مانده بود مورد توجه قرار گرفته به طوري كه امروزه 170 هكتار در يك نقطه به كشور بازگشت.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه هر چقدر مرزها آبادتر باشد امنيت آن نيز بالاتر است، با انتقاد از روند اختصاص اعتبارات اظهار كرد: معمولا تحقق بودجه‌ها صد در صد نيست.

متلاشي شدن يك باند قاچاق موادمخدر و دستگيري هفت تن در مرز ميرجاوه

به گزارش ايسنا، سردار حسين ذوالفقاري، فرمانده مرزباني ناجا نيز در حاشيه اين همايش از متلاشي شدن يك باند قاچاق موادمخدر و دستگيري هفت تن در مرز ميرجاوه خبر داد.

وي درباره جزييات اين اخبر اظهار كرد: ماموران مرزباني مطلع شدند كه يك باند موادمخدر در مرز ميرجاوه قصد قاچاق موادمخدر به داخل كشور را دارند و اين قاچاقچيان پنج دستگاه خودرو را در مرز مستقر كرده‌اند.

ذوالفقاري افزود: در ساعات اوليه صبح چهارشنبه(4بهمن ماه) اين پنج خودرو وارد مرز ايران شدند و در محاصره ماموران مرزباني قرار گرفتند كه در اين رابطه هفت نفر دستگير و دو هزار و 200 كيلوگرم انواع موادمخدر كشف و ضبط شد.

فرمانده مرزباني ناجا در ادامه از دستگيري دو قاچاقچي سلاح در مرز خبر داد و در اين باره گفت: در منطقه قصرشيرين دو قاچاقچي سلاح توسط مرزبانان دستگير شدند كه در اين رابطه نيز 32 قبضه سلاح شكاري و جنگي از آنان نيز كشف شد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها