عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

مديرحفظ نباتات جهاد كشاورزي خوزستان: 120 هكتار از مركبات استان با برچسب سبز به بازار عرضه مي‌شود

مديرحفظ نباتات جهاد كشاورزي خوزستان: 120 هكتار از مركبات استان با برچسب سبز به بازار عرضه مي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:04 ب.ظ

مديرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي خوزستان گفت: 120 هكتار از محصول مركبات استان با برچسب سبز به بازار عرضه مي‌شود.

 

 

 

مرتضي اميدبخش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)ـ منطقه خوزستان ـ اظهاركرد: براي دريافت برچسب سبز براي محصول از ابتداي كشت بذري يا شروع فصل ميوه‌دهي بايد سايت مورد نظر تحت نظارت كلينيك گياه‌پزشكي قرار گيرد و كشاورز ابتدا قراردادي را با اداره كل استاندارد منعقد مي‌كند تا محصول تحت نظارت آن توليد و به اداره استاندارد معرفي شود.

وي ادامه داد: در طول توليد، محصول تحت نظارت اداره حفظ نباتات، استاندارد و تحقيقات صنعتي و كلينيك گياه‌پزشكي قرار مي‌گيرد و كشاورز از ابتدا قراردادي را با اداره كل استاندارد منعقد مي‌كند و كلينيكي كه محصول تحت نظارت آن توليد شده را به اداره استاندارد معرفي مي‌كند.

اميدبخش توضيح داد: در طول توليد، محصول تحت نظارت اداره حفظ نباتات، استاندارد و تحقيقات صنعتي و كلينيك گياه‌پزشكي قرار مي‌گيرد و با حضور نمايندگان استاندارد، حفظ نباتات و كلينيك گياه‌پزشكي حداقل سه‌ بار در طول توليد نمونه ‌برداري توسط هر كدام از ادارات و كلينيك انجام مي‌شود. نتيجه نمونه به آزمايشگاهي معتبر در تهران كه مورد پذيرش استاندارد است ارسال و از نظر نوع سموم و كودهاي شيميايي باقيمانده در محصول آزمايش مي‌شود.

مديرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي خوزستان افزود: در صورتي كه اثري از سموم و كودشيميايي در محصول نباشد بر چسب سبز را دريافت مي‌كند.

وي تصريح كرد: هزينه انجام آزمايش‌ها براي دريافت بر چسب سبز هشت ميليون تومان است. در ميادين ميوه و تره‌بار تهران جايگاهي ويژه و مشخص براي عرضه محصولات داراي بر چسب سبز فراهم شده و محصول داراي برحسب سبز با 35 درصد بالاتر از قيمت بازار عرضه مي‌شود.

اميدبخش بيان كرد: اين موضوع در خوزستان جا نيافتاده است و براي عرضه محصول سالم بالاتر از قيمت بازار نياز به موافقت ميدان ميوه و تره‌بار اهواز و سازمان بازرگاني استان است.

 

وي تاكيد كرد: تفاوت در قيمت عرضه محصول سالم نسبت به محصول معمولي موجب تمايل توليدكنندگان استان به توليد محصول سالم و داراي برچسب سبز مي‌شود و هم‌چنين هزينه‌هاي انجام آزمايش را براي آن‌ها پوشش مي‌دهد.

اميدبخش با بيان اينكه هنوز هيچ اقدامي در اين زمينه در ميدان ميوه و تره‌بار استان صورت نگرفته است، گفت: با چنين اقدامي كشاورزان مي‌توانند هزينه‌هاي از جمله ثبت شركت و آزمايشات را پوشش دهند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها