عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

فرآوري فولاد سرباره‌اي در ايران انجام مي‌شود

فرآوري فولاد سرباره‌اي در ايران انجام مي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:14 ب.ظ

براي نخستين بار در دنيا؛
فرآوري فولاد سرباره‌اي در ايران انجام مي‌شود

خبرگزاري فارس: مجري طرح فراوري فولاد سرباره‌اي گفت: براي نخستين بار در دنيا سالانه بيش از يك ميليون تن فولاد سرباره‌اي در مجتمع فولاد و ذوب‌آهن اصفهان فرآوري مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، مجيد هنرمند چهارشنبه شب در حاشيه برگزاري جشنواره ايده‌هاي نو و كارآفرين ضمن تشريح اختراع و طرح خود اظهار داشت: سرباره به عنوان يك محصول جانبي از فرآيند توليد فولاد توليد مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه به ازاي توليد هر هزار تن فولاد، 25 درصد آن به صورت ضايعات انباشت مي‌شود، تصريح كرد: در حال حاضر 25 ميليون تن انباشت فولاد در كشور وجود دارد كه با امكانات فعلي سالانه بيش از يك ميليون تن از اين فولاد سرباره‌اي فرآوري مي‌شود.
مجري طرح فراوري فولاد سرباره‌اي افزود: اجراي طرح فراوري فولاد زمينه اشتغال‌زايي 50 نفر را به صورت مستقيم و 100 نفر را به صورت غير‌مستقيم فراهم مي‌كند.
وي با بيان اينكه انباشت فولاد سرباره‌اي مشكلات متعدد زيست محيطي را ايجاد مي‌كند، خاطرنشان كرد: آلودگي محيط زيست، اشغال كردن فضا و عدم بازيافت در چرخه توليد فولاد را به وجود مي‌آورد.
هنرمند بيان داشت: در چرخه فرآوري فولاد قسمت آهني و غير‌آهني از يكديگر تفكيك مي‌شود و قسمت آهني در روند توليد فولاد به كارخانه باز مي‌گردد و بخش غير‌آهني جايگزين مصالح طبيعي شده و در آسفالت، خطوط ريلي و بتن به كار مي‌رود.
وي اضافه كرد: فرآوري فولاد قابليت استحكام و پايايي مناسب و مقاومت فولاد را افزايش مي‌دهد.
مجري طرح فراوري فولاد سرباره‌اي عنوان داشت: روي اين طرح چهار سال كار تحقيقاتي انجام شده است و اخيراً يك قرارداد بلند‌مدت براي فراوري فولاد با مجتمع فولاد منعقد كرده‌ايم.
وي ادامه داد: قابليت استفاده طرح فرآوري فولاد به گونه‌اي كه در ايران انجام مي‌شود در كشورهاي ديگر ‌صورت نمي‌گيرد.
هنرمند با اشاره به اينكه بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده توليد فولاد تا پايان سال 90 به 7.5 ميليون تن در سال مي‌رسد، اظهار داشت: به اين ترتيب ميزان انباشت فولاد سرباره‌اي افزايش مي‌يابد و از اين رو طرح توسعه فرآوري فولاد را در دستور كار داريم.
وي خاطرنشان كرد: در بخش طرح و توسعه فرآوري فولاد سرباره‌اي در آينده 500 نفر به صورت مستقيم وارد بازار كار مي‌شوند.
انتهاي پيام/ج20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها