عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پاسخ نخست وزيرجديد لبنان به دو سناتور آمريكايي

پاسخ نخست وزيرجديد لبنان به دو سناتور آمريكايي
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:23 ب.ظ

 به دنبال ديدار سناتور 'جان مكين' و 'جوزف ليبرمن' از اعضاي كنگره آمريكا با 'نجيب ميقاتي' و 'وليد جنبلاط'، رسانه هاي لبنان روز چهارشنبه جزئيات جالبي از سخنان اين دو نماينده آمريكايي و پاسخ جالب مقامات لبناني بويژه نخست وزير جديد به آنها را منتشر كردند.
 
به گزارش ايرنا از بيروت، روزنامه لبناني السفير چهارشنبه نوشت، نجيب ميقاتي نخست وزير جديد لبنان در ديدار با سناتور 'جان ماكين' و 'جوزف ليبرمن' از اعضاي كنگره آمريكا گفت:حزب الله جزء بافت سياسي و اجتماعي لبنان بوده و به عنوان بخشي مهم و قدرتمندي از لبنان در مجلس نيز حضور دارد. 
 
وي ادامه داد: بخش خارجي دادگاه حريري ربطي به لبنان ندارد اما بخش داخلي آن نيازمند انجام گفتگو ميان لبناني هاست. 
 
السفير با اشاره به ديدار اين نمايندگان كنگره آمريكا با 'وليد جنبلاط' رييس حزب سوسياليست ترقي خواه دروزي لبنان نوشت: جان مكين و جوزف ليبرمن در ديدار با جنبلاط بر موضوع دادگاه حريري متمركز شدند و در حالي كه حزب الله را تروريست مي خواندند، بر عدم تبرئه هيچ يك از متهمان تأكيد كردند. 
وليد جنبلاط نيز در پاسخ آنان بر ضرورت تحقق عدالتي كه ثبات لبنان را محقق مي سازد، تأكيد كرده و با اشاره به وجود ابهام هاي زياد پيرامون روند انجام تحقيقات دادگاه حريري بويژه مساله شاهدان دروغين، فروش اطلاعات به دست آمده و اعلام حكم دادگاه قبل از صدور آن، گفت: تمامي اين موارد نشانه باطل بودن تحقيقات اوليه اين دادگاه است كه حتما منجر به صدور حكم نادرست و غير عادلانه خواهد شد. 
 
جنبلاط با صراحت دادگاه حريري را سياسي خواند و افزود: ثبات در لبنان مهم تر از عدالت است و ما نمي خواهيم اين دادگاه باعث ايجاد مشكلات طايفه اي در كشور شود. 
 
بعد از بالا گرفتن شدت گفتگو ميان جنبلاط و اين نمايندگان كنگره آمريكا و پافشاري اين دو نماينده آمريكايي بر ديدگاه خود سرانجام به اين سخن اكتفا كردند كه هرچند كه چند اشتباهاتي در روند تحقيق صورت گرفته ولي اين امر بدان معنا نيست كه تمامي روند تحقيق در مسير بي عدالتي است. 
 
جان مكين يكي از سناتورهاي آمريكايي همچنين در گفتگو با روزنامه لبناني 'اللواء' كه امروز چهارشنبه منتشر شد با ابراز نگراني از افزايش نفوذ حزب الله در لبنان بخصوص داخل دولت جديد، گفت: وضعيت در لبنان چندان مساعد نيست چرا كه ما شاهد دولتي در لبنان هستيم كه حزب الله عامل اساسي ظهور آن بوده است. 
 
جوزف ليبرمن نيز در گفتگو با روزنامه اللواء گفت: قانوني بودن روي كار آمدن ميقاتي و دولت وي بستگي به اقدامات وي در آينده دارد. 
 
وي افزود: من به ميقاتي احترام مي گذارم و مي دانم كه وي تاجر موفقي بوده ولي افزايش نفوذ حزب الله در لبنان بخصوص در دولت جديد نگران كننده است. 
 
گفتني است اين دو عضو كنگره آمريكا بعد از ديدار با ميقاتي،جنبلاط ، سعد حريري و سمير جعجع رييس حزب نيروهاي لبناني شب گذشته لبنان را ترك كردند.
mostafa_101

mostafa_101
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1389 
تعداد پست ها : 960
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها