عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

روحانيت همواره مدافع تفكر اصيل اسلامي بوده است

روحانيت همواره مدافع تفكر اصيل اسلامي بوده است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:29 ب.ظ

رئيس مجلس:
روحانيت همواره مدافع تفكر اصيل اسلامي بوده است

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: روحانيت هميشه از تفكر اصيل اسلامي دفاع و حراست كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، علي لاريجاني چهارشنبه شب در مراسم افتتاح رسمي ساختمان جديد مركز فقهي ائمه اطهار (ع) با بيان اينكه اين مركز عظيم با نيت خير مرحوم آيت‌الله فاضل لنكراني تأسيس شد، تصريح كرد: با تلاش‌هاي پيگيرانه آقازاده ايشان اين مركز منشأ خير فراوان و دستاوردهاي خوب علمي براي جامعه بشريت خواهد شد.
وي با بيان اينكه اين مركز ابعاد و گستره داخلي و خارجي دارد، اظهار داشت: آيت‌الله فاضل لنكراني از مراجع بزرگ و دورانديش بودند و تأسيس مركز فقهي ائمه اطهار نيز يكي از نشانه‌هاي دورانديشي اين مرجع تقليد فقيد است.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آيت‌الله فاضل لنكراني علاوه بر اينكه در فعاليت‌هاي قبل و بعد از انقلاب نقش محوري و شاخص داشتند، در حمايت از نظام اسلامي نيز شاخص بودند؛ نقش اين مرجع تقليد در پيش‌بيني حوادث از ايشان شخصيتي منحصر به ‌فرد ساخته بود.
وي افزود: نظرات مرحوم فاضل لنكراني، نظراتي نافذ بود و با دورانديشي و تدبيري كه در زمينه آموزش‌هاي مختلف در اين مركز سامان دادند مي‌بينيم كه وجود چنين مراكزي بسيار مورد نياز است.
لاريجاني همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به نقش برجسته روحانيت در طول تاريخ گفت: حوزه‌هاي علميه جهان تشيع از بخش‌هاي متعدد با ساير حوزه‌ها غير قابل مقايسه بوده‌اند و اين ويژگي همراه با برتري علمي نيز در دوره‌هاي مختلف تاريخي حفظ شده است.
وي ادامه داد: استقلال حوزه‌هاي علميه شيعي امري بسيار با بركت بوده است كه در دوره‌هاي مختلف حفظ شده و به بركت اين امر نقش تأثيرگذار حوزه‌هاي علميه شيعي همواره ملموس و چشمگير بوده است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: روحانيت هميشه از تفكر اصيل اسلامي دفاع و حراست كرده است و خدمات حوزه‌هاي علميه در بخش‌هاي مختلف چه پيش و چه بعد از انقلاب اسلامي بسيار برجسته، كليدي و مؤثر بوده است.
وي خاطرنشان كرد: بعد از انقلاب اسلامي نقش فقها در هدايت جامعه گسترش بيشتري پيدا كرد و ولي فقيه عصاره فكر ديني را در جامعه محقق كردند؛ اراده ولي فقيه بر اين بود كه چه در مقام تقنين و چه در مقام اجرا احكام اسلامي جاري و ساري شود.
لاريجاني با اشاره به استقلال نداشتن علماي الازهر در انقلاب مصر تصريح كرد: به اين دليل علماي الازهر نتوانستند نقش هدايت جدي در تحولات داشته باشند و در اين مسائل بسيار ملاحظه كار عمل كردند و البته الان كه شرايط بازتر شده است، اقدام به تشويق مردم ليبي براي انقلاب و قيام مي‌كنند.
وي بيان داشت: حوزه بايد از منافع اسلام و مردم دفاع كند و اگر اين اقدام صورت نگيرد دچار عقب افتادگي مي‌شود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: امروز موج بيداري در كشورهاي اسلامي به ‌وجود آمده است و علماي اهل سنت در حال پيدا كردن جايگاه خود هستند.
وي ادامه داد: در چنين شرايطي حوزه علميه قم مي‌تواند با برنامه ريزي مناسب نقش قوي‌تر و وسيع‌تري را ايفا كند.
لاريجاني در پايان خاطرنشان كرد: در شرايط كنوني حوزه علميه قم بايد با مراكز علمي بين‌المللي ارتباط برقرار كند.
انتهاي پيام/ز10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها