عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

173 اثر تاريخي در گلپايگان شناسايي شد

173 اثر تاريخي در گلپايگان شناسايي شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:30 ب.ظ

مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان:
173 اثر تاريخي در گلپايگان شناسايي شد

خبرگزاري فارس: مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان از شناسايي 173 اثر تاريخي در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از گلپايگان، مهدي نوبخت در جمع خبرنگاران اين شهرستان به بيان عملكرد يك ساله نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان پرداخت و بيان داشت: نمايندگي ميراث فرهنگي در سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در سطح شهرستان گلپايگان به فعاليت مشغول است.
وي افزود: 22 اثر تاريخي ثبتي در شهرستان وجود دارد و تاكنون 173 اثر تاريخي گلپايگان شناسايي شده است و در سال جاري كه يك سال از فعاليت نمايندگي ميراث فرهنگي در شهرستان مي‌گذرد، 10 اثر جديد به اين مجموعه افزوده شده و 15 اثر تاريخي هم در انتظار ثبت در زمره آثار تاريخي به سر مي‌برند.
نوبخت خاطرنشان كرد: يكي از شاخص‌ترين آثار تاريخي شناسايي شده در سال جاري، كشف تپه تاريخي مربوط به دوره اشكانيان است كه در منطقه‌ شرق گلپايگان واقع شده و اثري منحصر بفرد به شمار مي‌رود كه مدارك و مستندات اين تپه تاريخي براي ثبت به سازمان ميراث فرهنگي ارسال شده است.

*‌ آغاز فعاليت انجمن وردپاتكان
وي تصريح كرد: در سال جاري انجمن وردپاتكان فعاليت خود را در زمينه گردآوري آداب و رسوم مردم گلپايگان و گويش‌ها محلي آغاز كرد كه دوست‌داران اين انجمن با توجه به علاقه و رصد علمي كه داشتند در بسياري از موارد نمايندگي ميراث فرهنگي را كمك و ياري كردند.
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان همچنين اضافه كرد: در سال جاري نسبت به سال گذشته 30 درصد بودجه مرمتي آثار تاريخي افزايش يافته و موفق شده‌ايم سه بناي تاريخي را مرمت كنيم و پنج اثر تاريخي ديگر هم 40 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و در حال مرمت است.
وي ادامه داد: مسجد جامع گلپايگان، باغ برج علي اكبري، امامزاده وانشان، كاروان‌سراي در و امام زاده هفده تن از جمله آثار تاريخي در دست مرمت و بازسازي است.

*‌ مرمت مسجد تاريخي حجت‌الاسلام
نوبخت تاكيد كرد: با كمك هيئت امناي مسجد حجت‌الاسلام مرمت و بازسازي اين مسجد با ارزش و قديمي شروع شده است و از سازمان ميراث فرهنگي 500 ميليون تومان اعتبار درخواست كرده‌ايم كه اميدواريم در سال آينده اين امر محقق شود.
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان بيان داشت: 20 رشته صنايع دستي در شهرستان شناسايي شده كه از اين تعداد، سه يا چهار اثر بيشتر احيا و زنده نيست و بقيه هنرهاي صنايع دستي منسوخ و از بين رفته است.
وي گفت: فقط هنرهايي مانند فرش، جاجيم، منبت، چرم دوزي و گيوه دوزي در شهرستان فعال است.
نوبخت همچنين به مشكلات هنرمندان صنايع دستي اشاره كرد و افزود: ماشيني شدن صنايع دستي، عدم حمايت هنرمندان، نبود بيمه و كهولت سن موجب شده كه اين هنرمندان براي امرار معاش به كارهاي ديگر گرايش پيدا كنند.

* شناسايي هنرمندان گلپايگاني
وي ادامه داد: در سال جاري ضمن شناسايي هنرمندان گلپايگاني، براي اين هنرمندان كارت شناسايي صادر شده و بيمه و تسهيلات هفت درصدي در اختيار آنان قرار گرفته است.
نوبخت تصريح كرد: هم‌اكنون 10 هنرمند گلپايگاني داراي كارت شناسايي هستند و براي پنج نفر هم پروانه توليد كارگاهي صادر شده است.
وي گفت: در سال جاري براي ترويج و آموزش صنايع دستي بودجه‌اي بالغ بر 20 ميليون تومان در نظر گرفته شد و بيش از60 نفر در كانون بانوان فرمانداري آموزش ديده‌اند.
وي اظهار اميدواري كرد در سال آينده نيز تعداد بيشتري از هنرمندان را كه در فعاليت‌هاي خانگي و كارگاهي مشغول به كار هستند، جذب سازمان ميراث فرهنگي نماييم تا شاهد ارتقا و رشد در حوزه صنايع دستي شهرستان باشيم.

* شناسايي مناطق نمونه گردشگري
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان اظهار داشت: در سال جاري مناطق نمونه گردشگري ماكوله، وانشان، غرقاب و كوچري و سد كوچري شناسايي شد و براي منطقه نمونه گردشگري غرقاب بودجه بالغ بر هفت ميليارد تومان تقاضا كرده‌ايم كه اين امر كمك مسئولين شهرستاني و استاني را مي‌طلبد.
وي با اشاره به فرا رسيدن ايام نوروز و تشكيل ستاد تسهيلات نوروزي با محوريت ميراث فرهنگي و با همكاري اداره آموزش و پرورش و شهرداري، در فرمانداري گلپايگان بيان داشت: زماني كه گردشگر يا توريسم براي سفر آماده مي‌شود، اهداف مختلفي را در نظر مي‌گيرد.
نوبخت تصريح كرد: مردم گلپايگان همواره به مهمان نوازي مشهور بوده‌اند و هم‌اكنون كه در آستانه نوروز قرار داريم، بايد مراكز تاريخي و گردشگري شهرستان را به مسافران معرفي كنيم.

*‌ نصب چادر و توزيع بروشور گردشگري به مسافران نوروزي
وي اضافه كرد: بروشورهاي جديد گردشگري چاپ و آماده توزيع به مسافران نوروزي شده و همچنين دو چادر براي اطلاع‌رساني در ميادين اصلي شهر در نظر گرفته شده است.
نوبخت تاكيد كرد: در روزهاي دوم تا چهارم فروردين ماه، با مشاركت بخش خصوصي تورهاي گردشگري رايگان در سطح شهر برگزار مي‌شود و در اين تورها از آثار تاريخي شهرستان بازديد مي‌شود.
وي همچنين از برپايي نمايشگاه عكس و صنايع دستي در شهرستان خبر داد و گفت: در آغاز سال نو نمايشگاه عكس در فرهنگسراي ارشاد و نمايشگاه صنايع دستي در دبيرستان امام خميني(ره) برگزار مي‌شود.
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي گلپايگان خاطرنشان كرد: براي آشنايي بيشتر مسافراني كه قصد سفر به شهرستان تاريخي گلپايگان را دارند، سايت مجازي گردشگري به نشاني www.vardpatekan.com راه‌اندازي شده است.
نوبخت يادآور شد: در ايام نوروز دو مكان براي اسكان در نظر گرفته شده است و اميدواريم هرچه زودتر هتل چهار ستاره گلپايگان احداث شود تا مشكل اسكان ميهمانان نوروزي برطرف شود.
انتهاي پيام/غ10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها