عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

آيت‌الله يزدي: وظيفه علما شناخت و مقاومت در مقابل بدعت‌هاست

آيت‌الله يزدي: وظيفه علما شناخت و مقاومت در مقابل بدعت‌هاست
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:33 ب.ظ

رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم تصريح كرد: مسووليت حوزه‌ها اقدام عملي براي پياده سازي معارف اسلامي در جوامع اسلامي است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه قم، آيت‌الله محمد يزدي در هفتمين اجلاسيه جامعه مدرسين و علماي بلاد کشور که صبح امروز پنج‌شنبه در مدرسه عالي امام خميني (ره) برگزار شد، ضمن تشريح ماموريت‌هاي اصلي حوزه تصريح کرد: شناخت حقايق انساني و الهي از معارف تا دستورالعمل‌ها و احکام و فقه عملي از جمله رسالت‌هاي حوزه است.

وي با بيان اين‌که شناخت معارف الهي و اصول اعتقادات و مسايل معرفتي از ديگر ماموريت‌هاي حوزه است، اظهار كرد: مخالفان از راه تخريب اعتقادات وارد مي‌شوند تا در اعتقادات ترديد ايجاد کنند.

يزدي با اشاره به اين‌که حوزه بدون فقيه حوزه علميه نيست، گفت: حوزه بايد مرجع، مفسر و محدث هم داشته باشد وگرنه ضعيف است.

وي بر لزوم ورود اخلاق و عرفان در حوزه‌ها تاکيد کرد و افزود: امروزه در بسياري از حوزه‌ها شخصيت‌هاي برجسته فقهي يا نداريم يا بسيار کم داريم و اين در حالي است که حوزه بايد در تمامي ابعاد حرفي براي گفتن داشته باشد.

رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم يکي از ماموريت‌هاي حوزه‌ها را مبارزه با بدعت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: وظيفه علما شناخت و مقاومت در مقابل بدعت‌هاست و کيفيت مباحثات نيز بايد مد نظر قرار گيرد.

وي خواستار پياده سازي قضاي اسلامي، حدود و ديات اسلامي در کشور اسلامي شد و افزود: خوشبختانه شرايط امروزه اين زمينه را ايجاد کرده است.

يزدي به دست آوردن احکام و معارف و اجرا و پياده سازي آن را از ماموريت‌هاي مهم حوزه دانست و گفت: يکي از اهداف اصلي اين اجتماعات تحصيل و شناخت اعتقادات فقه و اصول صحيح براي تبيين فتنه‌هاست.

رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم بر اهميت نقش زمان و مکان تاکيد کرد و يادآور شد: البته نظرات جمع سالم‌تر و کم خطاتر از نظرات فردي است و دليل تشکيل چنين همايش‌هايي هم همين است.

يزدي شخصيت‌هاي رده اول حوزه‌ها را به ترتيب مراجع، اساتيد و طلاب برشمرد و گفت: افرادي در دوره عمرشان با تدريس، بزرگ‌ترين و بيشترين خدمت را به دين خدا کردند ولي جايي نام و نشان ندارند و با زندگي ساده و ممتاز تمام وقتشان را وقف بحث و درس کردند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها