عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ايجاد 400 کانون فرهنگي و هنري مساجد تا پايان برنامه پنجم توسعه در استان زنجان

ايجاد 400 کانون فرهنگي و هنري مساجد تا پايان برنامه پنجم توسعه در استان زنجان
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:34 ب.ظ

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان با بيان اينکه بر اساس برنامه پنجم توسعه فرهنگي و اجتماعي، بايد به ازاي هر 4 مسجد يک کانون فرهنگي و هنري در سطح کشور وجود داشته باشد، گفت: با توجه به وجود 1500 مسجد در سطح استان، تا پايان برنامه پنجم توسعه بايد نزديک به 400 کانون در استان فعال باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه زنجان، علي اسماعيل پور در نشست خبري که به منظور تبيين برنامه‌هاي 18 اسفند سالروز تاسيس ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد کشور برگزار شد، اظهارکرد: پس از تاسيس اين دبيرخانه در سال 71، تا سال 84 نزديک به 2 هزار کانون در سطح کشور ايجاد شد که اين رقم در حال حاضر به 8 هزار کانون افزايش يافته است.

وي يکي از مزاياي فعاليت کانون‌هاي مساجد نسبت به مجتمع‌هاي فرهنگي و هنري را شبکه وسيع آنها در حوزه شهري و روستايي عنوان کرد و افزود: در دور سوم سفر هيات دولت به استان، مصوب شد مبلغ 200 ميليون تومان به منظور انجام فعاليت‌هاي فرهنگي طي سال‌هاي 89 و 90 در اختيار دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان قرار گيرد.

اين مقام مسئول از انعقاد تفاهم نامه‌اي بين استانداري و دبيرخانه کانون‌هاي مساجد استان به منظور توسعه فعاليت‌هاي کمي و کيفي کانون‌ها خبرداد و خاطرنشان کرد: در اين تفاهم نامه مقرر شده است مبلغ 700 ميليون تومان از طرف استانداري و 300 ميليون تومان از سوي ستاد عالي کانون‌هاي مساجد کشور طي سال‌هاي 90 و 91 در اختيار دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان قرار گيرد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر 168 کانون در سطح استان فعال مي‌باشد، گفت: 9 هزار و 600 نفر اعضاي ثابت اين کانون‌ها هستند که اين تعداد در ايام تابستان به بيش از 12 هزار نفر افزايش مي‌يابد.

اسماعيل پور با اشاره به اينکه توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي در روستاها يکي از سياست‌هايي است که در حال حاضر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پيگيري مي‌شود، تصريح کرد: با توجه به اينکه حداقل نيمي از جمعيت کشور در روستاها ساکن هستند، توسعه شبکه فعاليت‌هاي فرهنگي در روستاها امري ضروري است که بايد از همه ظرفيت‌ها در اين راستا استفاده شود.

وي خاطرنشان کرد: هم‌چنين احداث ساختماني مستقل براي دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان با همکاري استانداري زنجان در حال پيگيري است.

اين مقام مسئول کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد را بهترين سنگر در مقابل هجوم گسترده تبليغات رواني دشمنان برشمرد و افزود: با توجه به کميت و کيفيت اين کانون‌ها، آينده درخشاني براي اين کانون‌ها متصور است.

مسئول دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد استان نيز در اين جلسه گفت: دبيرخانه ستاد عالي کانون‌هاي مساجد کشور در سال 71 با هدف فعال کردن مساجد و استفاده از پتانسيل ها و ظرفيت‌هاي جوانان در راستاي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در کشور تشکيل شد و در استان نيز از سال 72 اين کانون‌ها آغاز به کار کرد.

امرالله حسني با بيان اينکه تا سال 84، 42 باب کانون در سطح استان فعال بود، خاطرنشان کرد: هم اکنون 168 کانون در مناطق مختلف استان وجود دارد که از اين تعداد 10 کانون در حوزه‌هاي مختلفي هم‌چون آموزش و پژوهش، قرآن و نماز و مهدويت به صورت تخصصي فعاليت مي‌کنند.

وي به وجود 25 باب کتابخانه با 300 هزار جلد کتاب در سطح کانون‌هاي مساجد استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 13 باب کانون نور و 480 باب مرکز مجري طرح تلاوت نور در سطح استان وجود دارد.

وي تعداد قرآن‌هاي اهدايي به مساجد از سوي دبيرخانه کانون‌ها را 7 هزار جلد اعلام کرد و گفت: هم اکنون 70 باب کتابخانه باز در مساجدي که امکان ايجاد کانون فرهنگي و هنري در آنها وجود ندارد، فعال است.

اين مقام مسئول با اشاره به برپايي 45 هزار نفر ساعت دوره آموزشي در کانون‌هاي مساجد، خاطرنشان کرد: 30 هسته پژوهشي در کانون‌هاي مساجد استان وجود دارد.

وي با بيان اينکه از ابتداي سال‌جاري 170 برنامه مختلف در سطح کانون‌هاي مساجد استان اجرا شده است، اظهارکرد: برگزاري سلسله نشست‌هاي جوانان مساجد با موضوعاتي هم‌چون روابط دختر و پسر، سرنوشت روح پس از مرگ و بصيرت از ديدگاه رهبري از جمله مهم ترين اين برنامه‌ها بوده است.

حسني از افتتاح 3 کانون فرهنگي و هنري مساجد در استان همزمان با فرا رسيدن 18 اسفند خبر داد و گفت: علاوه بر اين، 2 کانون تخصصي سرود و تواشيح و مراسم در اين روز افتتاح مي شود.

وي رونمايي از سايت الکترونيکي دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد به آدرس www.takbir313.ir همزمان با فرا رسيدن تأسيس اين کانون‌ها در کشور خبرداد و ابراز کرد: مراسم ويژه‌اي در همين راستا در شهرستان خدابنده، برگزار خواهد شد.

اين مقام مسئول به ديدار اعضاي کانون‌ها با نماينده ولي فقيه در استان در 11 اسفند اشاره کرد و افزود: سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه در روز 13 اسفند توسط مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان نيز در همين زمينه صورت خواهد گرفت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها