عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اخبار بين الملل امروز

اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:35 ب.ظ

گزارش خبرنگار فارس از بحرين/
محمود؛ شهيد بحريني كه با گلوله تفنگ شكاري به شهادت رسيد

خبرگزاري فارس: پدر محمود كه با گلوله تفنگ شكاري (در بحرين آنرا شوزَن مينامند) به شهادت رسيد گفت هيچ كس به دليل از دست دادن فرزندش به او تسليت نگويد چراكه وي شهادت محمود را روز عزا نمي داند.

به گزارش خبرنگار فارس از بحرين، او آخرين بوسه را بر چهره پدرش زد و رفت، ولي اين احساس كه اين بوسه چيزي جز بوسه مرگ نيست قلب پدرش را لرزاند و چيزي نگذشت كه فرزندانش خبر شهادت برادر كوچكترشان محمود را به او مژده دادند.

اين پدر شهيد در مراسم تشييع جنازه و عزاي فرزند شهيدش از عزاداران خواست كه از به كار بردن عبارات تسليت خود داري كنند و گفت "اين مراسم عزا نيست بلكه روز زفاف و شادي فرزند من است. خون فرزند كوچك من كه به دست غدر شهيد شد به هدر نرفته و خداوند مهلت ميدهد ولي غافل نميشود ".

پدر شهيد محمود با چهره اي پر صلابت آنچه را كه در دل دارد بر زبان آورده و از همه اقشار اين ملت شريف كه در اين شرايط سخت در كنار او ايستاده اند و مخصوصا پزشكان و فرشته هاي رحمت (پرستاران) و امدادگران كه جهت نجات جان فرزندش از هيچ كوششي فروگزار نكردند تشكر كرد. او همچنين از آندسته از افسران نيروهاي امنيتي كه از شركت در قتل افراد بي گناه سر باز زده اند تشكر نمود، و از كليه تجمعات و وكلاي دادگستري و انجمنها و علماي اعلام و هركس كه دست ياري به سوي او دراز كرده است ابراز قدرداني كرده و از خدا خواست كه به اين بحران پايان دهد ".

گلوله هاي تفنگهاي شكاري (در بحرين آنرا شوزَن مينامند) محمود را كه كوچكترين برادر در ميان چهار برادر و تنها خواهرش بود از دست آنها گرفت و به آمال و آرزوهايش جهت تكميل تحصيلات دانشگاهي خود در رشته مهندسي پايان داد. برادران او خواستار محاكمه و قصاص قاتلان او هستند و هرگونه توجيه جهت استفاده از خشونت و نمايشهاي مسخره وزارت كشور را رد كردند و وزير كشور را مسؤول اين جنايت دانستند. پدر شهيد محمود در پايان اظهارات خود گفت "فرزند من رفت و ديگر درباره او صحبت نميكنم. امروز سخن ما بايد در باره مفقود الاثرها باشد. آنان كي هستند و آيا دولت كشتار دست جمعي ديگري را طراحي ميكند ".
انتهاي پيام/ي

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

گزارش تحليلي فارس از
تلاش‌هاي جديد آمريكا براي تقويت نفوذ در آسياي‌مركزي

خبرگزاري فارس: واشنگتن به منظور گسترش نفوذ خود در آسياي‌مركزي، شبكه‌هاي چندلايه‌اي از نهادها و سازمان‌هاي وابسته به خود ايجاد كرده كه هدف آن اعمال نفوذ بر شخصيت‌هايي سياسي كشورهاي منطقه است.

به گزارش فارس، كارشناسان مسائل منطقه‌اي بازديد سرزده "جيمس ماتيس " رئيس ستاد مشترك نيروهاي مسلح آمريكا در در 9 فوريه (20 بهمن) از دوشنبه را در راستاي تلاش‌هاي جديد آمريكا براي تقويت حضور نظامي و امنيتي در منطقه آسياي‌مركزي ارزيابي مي‌كنند. رسانه‌هاي تاجيكستان درباره جزئيات مذاكرات متيس با مقامات عالي رتبه اين كشور مطلبي را منتشر نكردند. اما براساس گزارش بخش مطبوعاتي رياست جمهوري تاجيكستان، در ملاقات متيس با "امامعلي رحمان "، مسائل مربوط به گسترش روابط تاجيكستان با آمريكا و تحكيم امنيت منطقه‌اي، مورد بحث و بررسي قرار گرفت و طرف تاجيكي بر اهميت توسعه همكاري‌هاي دوشنبه - واشنگتن در تمامي زمينه‌ها و از جمله پروژه‌هاي اقتصادي براي تقويت ثبات و امنيت منطقه‌اي تاكيد كرد.
ژنرال متيس نيز ضمن قدرداني از پشتيباني دولت تاجيكستان از تلاش‌هاي نيروهاي نظامي بين‌المللي در افغانستان، بر علاقمندي ستاد مشترك نيروهاي مسلح آمريكا براي همكاري با تاجيكستان در زمينه‌هاي مورد علاقه تاكيد كرد.
بيش از يك ماه پيش، اين مقام بلندپايه نظامي آمريكا از عشق‌آباد پايتخت تركمنستان نيز ديدار داشت كه جزئيات آن فاش نشد. به اعتقاد كارشناسان سياسي و امنيتي آسياي‌مركزي، مقامات بلندپايه سياسي و نظامي آمريكا، ظاهراً براي رايزني پيرامون مسائل امنيتي منطقه و بخصوص بحران افغانستان، ولي در حقيقت به منظور جلب موافقت هرچه بيشتر دولت‌هاي آسياي‌مركزي براي همكاري سياسي، نظامي و امنيتي با واشنگتن تلاش مي‌كنند.
آمريكا طي 2 سال اخير در چهارچوب پروژه ترانزيت محموله‌هاي مورد نياز نيروهاي نظامي خود و ناتو از قلمرو كشورهاي آسياي‌مركزي به افغانستان، موفق به گسترش حضور نظامي و امنيتي خود در اين منطقه شده كه موجبات نگراني‌ رقباي ژئوپلتيك واشنگتن در منطقه و بويژه مسكو و پكن را فراهم كرده است.
پس از برقراري مجدد روابط آمريكا با روسيه كه طي يك سال اخير از سوي كاخ سفيد دنبال مي‌شود، واشنگتن فرصت حضور بيشتري در فضاي سياسي آسياي‌مركزي به دست آورد كه برخي كارشناسان، از آن به عنوان پديده بي سابقه "همسويي واشنگتن - مسكو " ياد مي‌كنند.
از سوي ديگر تحولات سياسي سال گذشته قرقيزستان كه به سقوط دولت "قربان‌بيك باقي‌اف " انجاميد و سپس درگيري‌هاي قومي و بي ثباتي سياسي و امنيتي در جنوب اين كشور كه پخش بيانيه مشترك روساي جمهور آمريكا و روسيه "باراك اوباما " و "ديميتري مدودوف " در رابطه با حل و فصل اين مشكل را به‌دنبال داشت، حاكي از نزديك شدن مواضع اين 2 رقيب ديرينه در آسياي‌مركزي است.
البته بايد اذعان كرد كه اين همسويي بيشتر با اهداف سياسي صورت گرفته و پشتيباني تمامي نخبگان سياسي و نظامي روسيه را به‌همراه نداشته است. زيرا موقعيت ژئوپلتيكي آسياي‌مركزي همواره مورد توجه قدرت‌ها بوده و روسيه و چين به ويژه نسبت به مسائل نظامي و امنيتي اين منطقه و اقدامات آمريكا حساسيت داشته‌اند.
اگرچه اين موقعيت، فرصت مناسبي براي كشورهاي آسياي‌مركزي در راستاي اجراي نقش موثرتري در تحولات منطقه‌‌اي است، ولي وابستگي‌هاي سياسي، مالي، اقتصادي و نظامي اين كشورها به قدرت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي، فساد سياسي و مالي دولت‌مردان و نخبگان، مانع اجراي نقش مستقل و موثر اين كشورها در تحولات و معادلات منطقه‌ شده است.
برخي از كارشناسان مسائل سياسي و امنيتي منطقه، سفر متيس به تاجيكستان را به طور مستقيم با اهداف ژئوپلتيكي واشنگتن مرتبط دانسته و بطور خاص به موضوع تقويت حضور امنيتي و نظامي آمريكا در تاجيكستان اشاره كرده‌اند.
رئيس حزب سوسيال دموكرات تاجيكستان "رحمت الله ظاهراف " با مهم دانستن اهميت ژئوپلتيكي فلات "مرغاب " در استان بدخشان كه در دوران شوروي در اختيار نيروهاي شوروي قرار داشت، تسلط بر اين منطقه را سبب نظارت بر كل جهان عنوان كرد.
به اعتقاد وي تاجيكستان در چهارچوب استراتژي سياست خارجي "درهاي باز " با همه طرف‌هاي خارجي ارتباط و همكاري خواهد داشت و البته روسيه به عنوان شريك استراتژيك تاجيكستان در اولويت قرار دارد.
اگرچه عده‌اي از شخصيت‌هاي سياسي و همچنين كارشناسان تاجيك معتقدند كه روابط نزديك با طرف‌هاي مختلف خارجي و بخصوص قدرت‌هاي رقيب، براي دوشنبه اين فرصت را فراهم خواهد كرد تا در وابستگي كامل به يكي از محورهاي خارجي قرار نگيرد، ولي تحولات سياسي و امنيتي اخير منطقه و برخورد منافع قدرت‌ها، تحقق اين استراتژي را با مشكلاتي روبرو خواهد كرد كه نيازمند اقدامات حساب‌شده ملي در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي توسط تاجيكستان است.
آمريكا بيش از يك‌سال است كه سالانه رايزني‌هاي 2 جانبه‌اي در زمينه‌هاي سياسي، امنيتي، نظامي، تجاري، حقوق بشر و اصلاحات دمكراتيك با كشورهاي آسياي‌مركزي داشته، ولي آنچه به عنوان برگ برنده در دست واشنگتن است، نگراني اين كشورها از تاثير بحران افغانستان بر ثبات و امنيت آنها بوده كه سبب شده آمريكا اقدامات خود را در اين منطقه به‌طور جدي‌تر دنبال كند.
همچنين بليك، معاون آسياي جنوبي و مركزي وزير امور خارجه آمريكا، اخيراً طي سخناني در موسسه سياست دولتي وابسته به دانشگاه "هيوستن " اعلام كرده بود: واشنگتن، كشورهاي شوروي سابق و مناطق پيراموني را فضاي منافع نظامي خود مي‌شناسد. وي همچنين بر ادامه مذاكرات ميان واشنگتن و كابل براي حضور بلند مدت پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در افغانستان تاكيد كرد.
اين رويكرد واشنگتن نشانگر اين سياست است كه نه تنها آمريكا به دنبال خروج از افغانستان نيست، بلكه برخي از كارشناسان حتي اين موضوع را كه آمريكا در پي ايجاد پايگاه‌هاي جديد در آسياي‌مركزي است را نيز بعيد نمي‌دانند.
تحركات اخير گروه‌هاي تروريستي در شرق تاجيكستان، در وادي فرغانه كه بخش قابل توجهي از قلمرو ازبكستان، قرقيزستان و تاجيكستان را فرا گرفته، تمايل اين كشورها را براي همكاري نظامي با واشنگتن تقويت كرده است.
مقامات واشنگتن نيز مدعي شده‌اند كه حضور نظامي آمريكا در منطقه، نه تنها موجب كاهش ميزان آسيب‌پذيري اين كشورها در برابر گروه‌هاي تروريستي و افراط‌گرا خواهد شد، بلكه معتقدند كه زمينه مناسبي براي توسعه اقتصادي و اجتماعي آنان فراهم خواهد شد.
اما بايد در نظر داشت كه كمك‌هاي كاخ سفيد به كشورهاي منطقه كاملاً حساب شده بود و فاقد ماندگاري است. به عبارت ديگر اين كمك‌ها در قالب سرمايه‌گذاري نيستند و در اصل واشنگتن در عرصه‌هاي اقتصادي و زيربنايي آسياي‌مركزي، حضور حداقلي دارد به‌گونه‌اي كه نمي‌توان چند واحد مهم اقتصادي يا صنعتي را كه با حمايت مالي يا سرمايه‌گذاري آمريكا ايجاد شده باشد، نام برد.
از سخنراني بليك اين چنين برمي‌آيد كه آمريكا به تقويت حضور نظامي خود در آسياي‌مركزي بسيار خوشبين است و با نگاه به تحركات سياسي اخير در منطقه، اين واقعيت ديده مي‌شود كه ازبكستان بيش از پيش براي همكاري بيشتر با آمريكا و ناتو اظهار تمايل مي‌كند. در حال حاضر نيز ناتو از فرودگاه "نوايي " و همچنين زيرساخت‌هاي حمل و نقل ريلي اين كشور براي ترانزيت تداركات خود به افغانستان استفاده مي‌كند. تركمنستان، قزاقستان و تاجيكستان نيز با واشنگتن و بروكسل (اتحاديه اروپا و ناتو) همكاري‌هاي مشابهي دارند.
رسانه‌هاي غربي و همچنين رسانه‌هاي روسي همسو با آمريكا، نسبت به احتمال تشديد اوضاع سياسي و امنيتي در بهار آينده در آسياي‌مركزي و به‌ويژه شرق تاجيكستان و وادي فرغانه هشدار مي‌دهند. اين امر سبب شده كه كشورهاي منطقه علاوه برهمكاري‌هاي بيشتر نظامي و امنيتي با روسيه، به همكاري با آمريكا و ناتو براي جلوگيري از افزايش نقش و تاثير گروه‌هاي تروريستي متقاعد شوند.
البته اين همكاري در حال حاضر به‌صورت حضور مستقيم نظامي نيست ولي در صورت ادامه اين روند، چنين امري بعيد نخواهد بود. آمريكا در حال حاضر در چهارچوب حضور نظامي خود در افغانستان و منطقه با كشورهاي آسياي‌مركزي درباره مسائل امنيتي و به‌خصوص تردد گروه‌هاي تروريستي در سطح منطقه تبادل اطلاعات مي‌كند.
تحكيم حضور سياسي، نظامي و امنيتي آمريكا در منطقه اين امكان را براي واشنگتن فراهم خواهد كرد تا در زمينه استخراج و تعيين مسير ترانزيت انرژي منطقه نقش جدي‌تري ايفا كند و مهمترين طرح امريكا، اجراي پروژه‌هاي انتقال انرژي جديدي در منطقه است كه قلمرو روسيه را دور بزند.
جالب است كه آمريكا در استراتژي ملي نظامي خود، روسيه را در زمينه‌هاي امنيتي منطقه شريك و چين را رقيب معرفي مي‌كند امري كه مي‌تواند موجب استقبال بيشتر كشورهاي آسياي‌مركزي از تعميق روابط نظامي و امنيتي با واشنگتن شود.
چنين بنظر مي رسد كه چنانچه روسيه با سياست‌هاي امنيتي آمريكا در منطقه همسو شود، زيان خواهد كرد و در بلند مدت، نقش و جايگاه سنتي خود را در آسياي‌مركزي از دست خواهد داد. به‌خصوص آنكه آمريكا بيشتر برنامه‌هاي خود را براي تاثيرگذاري بر سياست داخلي و خارجي كشورهاي آسياي‌مركزي با استفاده از ابزارهايي اجرا مي‌كند كه در اختيار روسيه قرار ندارند.
به اين منظور واشنگتن در منطقه شبكه‌هاي چندسطحي و چندلايه‌اي نهادها و سازمان‌هاي وابسته را ايجاد كرده است كه در اصل از يك مركز واحد مديريت مي شوند. آنچه به اصطلاح در سطح و لايه اول مشاهده مي‌شود، حضور نهادهاي دولتي و غيردولتي آمريكاست كه مهم‌ترين هدف آنان اعمال نفوذ در مراكز و بر روي شخصيت‌هايي است كه استراتژي‌ سياسي، اقتصادي و امنيتي كشورهاي خود را تدوين مي‌كنند و در تصميم‌گيري‌هاي دولت‌هاي متبوع خود نيز سهيم هستند. اين نهادهاي آمريكايي يا بطور مستقيم زير نظر سازمان‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا قرار دارند و يا اقدامات خود را با اين سازمان‌ها به‌صورت هماهنگ انجام مي‌دهند.
هرچند واشنگتن مدعي است كه سازمان‌هاي غيردولتي و خصوصي آمريكايي كاملا مستقل بوده و به دولت اين كشور وابستگي‌ ندارند، ولي در اصل همه نهادهاي رسمي و غيردولتي آمريكايي در منطقه، به‌صورت بسيار هماهنگ اقدام كرده و بدنبال گسترش نقش و نفوذ كاخ سفيد در تمامي زمينه‌هاي سياسي و امنيتي در منطقه هستند.
آمريكا به‌منظور ايجاد هماهنگي در فعاليت نهادهاي دولتي و غيردولتي خود در خارج، گروهي متشكل از نمايندگان نهادهاي اطلاعاتي و جاسوسي خود را ايجاد كرده است. در اين تقسيم‌بندي، منطقه آسياي‌مركزي متعلق به بخش "مطالعات روسيه اوراسيا " (National Intelligence Office for Russia and Eurasia) در شوراي ملي اطلاعات (NIC) است.
وظيفه اين شورا، تهيه اسناد مطالعاتي، پيش‌بيني‌هاي راهبردي و تدوين سناريوهاي آتي براي مناطق مختلف جهان بوده و هماهنگ‌كننده سازمان‌هاي اطلاعاتي، مراكز پژوهشي و سازمان‌هاي غيردولتي آمريكا در منطقه است.
در مقابل روسيه كه از مهم‌ترين رقباي آمريكا در فضاي شوروي سابق و به‌خصوص آسياي‌مركزي شناخته مي‌شود، چنين شبكه‌هاي گسترده سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي را در اختيار ندارد.
اگرچه نقش تعيين كننده مسكو در سازمان‌هاي موجود در شوروي سابق و به‌ويژه سازمان پيمان امنيت جمعي، به حفظ جايگاه اين كشور در آسياي‌مركزي كمك مي‌كند، اما مسكو بعد از يك تا 2 دهه، به دليل حاكميت نسل جديد نخبگان سياسي در منطقه، با چالش جدي مواجه خواهد شد.
آمريكا علاوه بر فعاليت در پوشش نهادهايي نظير بنياد كارنگي، بنياد اوراسيا، موسسه ملي دمكراتيك، سازمان فريدام هاوس، امنستي اينترنشنال، هيومن رايتس وتچ و... و حتي با جلب همكاري برخي از نهادهاي دولتي، شخصيت‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي كشورهاي شوروي سابق و از جمله آسياي‌مركزي در صدد تحقق استراتژي تامين وابستگي مستقيم اين كشورها به خود است.
در ميان كشورهاي آسياي‌مركزي، كارشناسان زبده‌اي كه اشراف كاملي بر شرايط داخلي كشورهاي خود دارند، از نهادهاي مختلف دولتي و غيردولتي، دانشگاه‌ها و مراكز مطالعاتي، به همكاري با سازمان‌هاي مختلف آمريكايي دعوت مي‌شوند.
در قرقيزستان، گروه‌ها، احزاب و سازمان‌هاي غيردولتي و اجتماعي و ساير نهادهاي باصطلاح جامعه مدني، به‌دليل فضاي باز سياسي، ارتباط خود با واشنگتن را پنهان نمي‌كنند و حتي گاهي اين امر را به عنوان يكي از امتيازات خود مطرح مي‌كنند. ولي در ساير كشورهاي منطقه، به‌دليل حساسيت دولت‌ها به هر نوع وابستگي ساختارهاي جامعه مدني به خارج، اين‌گونه نهادها از نشان دادن تعلق خود به غرب و به‌خصوص آمريكا خودداري مي‌كنند.
اطلاعات منتشر شده از سوي رسانه‌هاي منطقه حاكي از آن است كه طي سال‌هاي بعد از فروپاشي و كسب استقلال كشورهاي آسياي‌مركزي، نهادهاي مختلف آمريكايي و از جمله بنياد كارنگي (Carnegie Endowment) و بنياد مك آرتور (MacArthur Foundation)، كمك‌هاي مالي بلاعوض در اختيار محققان مسائل سياسي، اقتصادي، اجتماعي و امنيتي منطقه، قرار داده‌اند تا از ايده‌ها و نظرات آنان در جهت ارزيابي تحولات آسياي‌مركزي و تعيين رويكردهاي فعلي و آتي واشنگتن نسبت به منطقه استفاده كنند و اين روند هم اكنون نيز ادامه دارد.
امروز نمايندگان نهادهاي اطلاعاتي و نظامي آمريكا بصورت مستقيم و يا در چهارچوب برنامه‌هاي 2 جانبه با ناتو، براي نهادهاي مختلف كشورهاي منطقه و بويژه نمايندگان وزارتخانه‌هاي دفاع، كشور، امنيت ملي، گارد ملي و ... در قلمرو كشورهاي آسياي‌مركزي، دوره‌هاي متنوع آموزشي برگزار مي‌كنند. هزينه‌هاي اين برنامه‌ها به‌صورت كامل از طرف آمريكا پرداخت شده و ضمن معرفي شيوه‌هاي باصطلاح جديد و مدرن مبارزه با چالش‌هاي قرن معاصر، ماموران آمريكايي ارزش‌هاي ليبرال دمكراسي غربي را براي نمايندگان نهادهاي امنيتي، نظامي و انتظامي كشورهاي منطقه معرفي كرده و چهره جديدي از كشورهاي رقيب غرب، بخصوص جمهوري اسلامي ايران براي تاثيرگذاري بر آنان ارائه مي‌دهند. اين در حالي است كه سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريكا و كشورهاي غربي با گروه‌هاي تروريستي و افراطي مذهبي در منطقه مرتبط بوده و از آنان براي ايجاد وابستگي نظامي و امنيتي كشورهاي منطقه به خود، بهره برداري مي‌كنند.
بنظر مي‌رسد كه عدم اعتماد نخبگان سياسي كشورهاي آسياي‌مركزي به يكديگر و بي توجهي به نيازهاي واقعي و خواسته‌هاي مردم، اين منطقه را كه داراي موقعيت منحصر به فرد جغرافيايي و ژئوپليتيكي و همچنين ذخايرغني طبيعي و به‌خصوص انرژي است، را در شرايط وابستگي به قدرت‌ها و به‌خصوص آمريكا قرار داده و اين وابستگي هيچ پيامد مثبتي براي كشورهاي منطقه نخواهد داشت.
انتهاي پيام/.1/A

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

سفر پوتين به بروكسل براي حل مشكلات در روابط با اروپا

خبرگزاري فارس: نخست وزير روسيه براي گفتگو با مقامات كميسيون اروپايي در مورد حل مشكلات موجود در راه توسعه همكاري‌هاي روسيه و اتحاديه اروپا در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، تجاري-بازرگاني و انرژي به بروكسل سفر كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "ولاديمير پوتين " نخست وزير روسيه روز چهارشنبه به منظور مذاكره با مقامات بلندپايه كميسيون اروپايي در خصوص مسائل مربوط به همكاري‌هاي اقتصادي روسيه و اتحاديه اروپا به بروكسل سفر كرد.

بر اساس اطلاعات دفتر مطبوعاتي نخست وزيري روسيه، اصلي‌ترين برنامه سفر كاري پوتين به بروكسل كه روز چهارشنبه آغاز شده، شامل شركت وي در نشست دوره‌اي دولت روسيه-كميسيون اروپايي و همچنين انجام مذاكره با "خوزه مانوئل بارازو " رئيس كميسيون اروپا و "هرمان وان رومپيه " رئيس‌جمهوري اتحاديه اروپا مي‌شود.

بيشترين توجه طرفين در اين مذاكرات روي توافقات اصولي جديد روسيه و اتحاديه اروپا، مشكلات مربوط به پيوستن روسيه به سازمان تجارت جهاني، طرح‌هاي مهم مربوط به همكاري‌هاي تجاري-بازرگاني و انرژي بين طرفين و تحقق ابتكارعمل‌هاي مشترك مربوط به «مشاركت براي مدرنيزه سازي» و البته مسائل مربوط به سياست صنايع معطوف خواهد بود.

مذاكرات در چارچوب دولت روسيه-كميسيون اروپايي بصورت گفت‌وگوي مستقيم دوجانبه بين نخست وزير روسيه و مقامات بلندپايه اين كميسيون برگزار خواهد شد.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

سفير روسيه در بروكسل:
مسكو از تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه بلاروس حمايت نمي‌كند

خبرگزاري فارس: نماينده دائم روسيه در اتحاديه اروپا تاكيد كرد كه اين كشور از تحريم‌هاي اين سازمان عليه بلاروس حمايت نكرده و چنين اقداماتي در جهت اعمال فشار و منزوي كردن كشورهاي جهان را غيرسازنده مي‌داند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «اينترفكس»، "ولاديمير چوژوف " نماينده دائم روسيه در اتحاديه اروپا روز چهارشنبه اعلام كرد كه تحريم‌هاي اتحاديه اروپا در قبال بلاروس اقدامات سازنده‌اي نيستند و روسيه از آنها حمايت نمي‌كند.

اين ديپلمات بلند پايه روس گفت: هر نوع اقدامي در جهت به انزوا كشيدن كشورهاي جهان، حال اين كشور بلاروس باشد يا هر كشور ديگري، اقدامي غيرسازنده بشمار رفته و مسلم است كه ما از چنين اعمال فشارهايي حمايت نخواهيم كرد.

چوژوف افزود: بله، ما هم از برخي مسائل رخ داده در بلاروس خوشمان نمي‌آيد، ولي ما آشكارا در اين رابطه با همتايان و دوستان خود در بلاروس به صحبت مي‌پردازيم. ولي راه در پيش گرفته اتحاديه اروپا در راستاي ايجاد محدوديت براي مقامات بلندپايه دولتي در بلاروس راهي نيست كه به جايي كه بايد ختم شود.

سفير روسيه در بروكسل در خصوص قطعنامه اخير پارلمان اروپا در محكوميت سيستم قضايي در روسيه اعلام كرد، پارلمان اروپا قطعنامه‌هاي بسياري به تصويب رسانده كه با مواضع روسيه مغايرت داشته و مورد قبول ما نيستند.

وي يادآور شد: ضمن اينكه هيچ‌يك از اين قطعنامه‌ها از لحاظ حقوقي براي كشورهاي اروپايي الزام آور نيستند. هرچند بر اساس توافقات ليسبون، تشكيلات پارلمان اروپا در حال تقويت شدن است.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

با موافقت پارلمان؛
گرجستان نيروهاي نظامي خود در افغانستان را افزايش مي‌دهد

خبرگزاري فارس: پارلمان گرجستان با پيشنهاد رئيس‌جمهوري اين كشور براي اعزام نيروهاي نظامي بيشتر به افغانستان موافقت كرد كه البته هنوز مشخص نيست اين افزايش نيروها تا چه تعداد خواهد بود.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «كامرسانت»، پارلمان گرجستان با پيشنهاد "ميخائيل ساآكاشويلي " رئيس‌جمهوري اين كشور در خصوص اعزام نيروهاي نظامي مضاعف به افغانستان براي شركت در عمليات بين‌المللي حمايت از صلح «ايساف» موافقت كرد.

رئيس‌جمهوري گرجستان نخستين بار در سخنراني اخير خويش در كنفرانس امنيتي مونيخ از قصد خويش براي افزايش نيروهاي نظامي كشورش در افغانستان خبر داده بود. البته وي به هيچ رقم مشخصي در اين باره اشاره نكرده و تنها گفت كه گرجستان در آينده نزديك نيروهاي نظامي بيشتري به افغانستان اعزام خواهد كرد.

يك مقام آگاه در پارلمان گرجستان اعلام كرد كه دولت اين كشور قصد دارد نيروهاي نظامي خود در افغاستان را افزايش دهد و تعداد اين نيروها ممكن است به 2 الي 3 برابر ميزان كنوني افزايش پيدا كند كه اين مسئله فعلا مخفي نگه داشته مي‌شود.

تا سال 2008 يك تيپ نظامي ارتش گرجستان، شامل بيش از 2000 نيروي نظامي در عراق مشغول خدمت بود. در واقع گرجستان بعد از آمريكا و افغانستان بيشترين نيروي نظامي را در خاك افغانستان داشت. حتي اكنون هم زماني كه تنها 950 نيروي نظامي گرجي در افغانستان حضور دارد، گرجستان مقام نخست را از لحاظ تعداد سرباز و افسر در اين كشور با توجه به جمعيت خويش به خود اختصاص مي‌دهد.

تاكنون 6 نيروي نظامي گرجستان در جريان عمليات مختلف در افغانستان كشته شده‌اند.

گرجستان در حالي تصميم به افزايش نيروهاي نظامي خود در افغانستان گرفته كه در زمان بررسي دكترين جديد امنيتي اين كشور روسيه بعنوان «اصلي‌ترين دشمن و مهمترين تهديد براي گرجستان» نام برده شده است.

طبق ارزيابي كارشناسان، رئيس‌جمهوري گرجستان با اين اقدام سعي دارد تا حداكثر حمايت غرب از خود را در صورت تشديد روابط با روسيه بدست آورد. علاوه بر اين ترديدي وجود ندارد كه اين اقدامات ساآكاشويلي در جهت نزديك شدن بيشتر به ناتو و ايجاد انگيزه بيشتر براي نيروهايي در داخل اين سازمان كه از پيوستن گرجستان به طرح اقدام براي عضويت در ناتو حمايت مي‌كنند.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

منابع حقوقي: 2 هزار كشته در ليبي

خبرگزاري فارس: يك فعال حقوق بشري در ليبي اعلام كرد كه تلفات در ليبي فراتر از ادعاي رسانه‌هاست و تنها در شهر طرابلس بيش از 2 هزار نفر كشته شده‌اند.

به گزارش مانيتورينگ فارس به نقل از شبكه الجزيره، "لوي ديپ " مدير اجرايي اتحاديه پيگرد جنايتكاران جنگي در نروژ اعلام كرد كه نيروهاي اجير شده توسط قذافي با حمله به بيمارستان‌هاي طرابلس اجساد كشته شدگاه را به سرقت مي‌برند.

اين مقام بين‌المللي تصريح كرده كه اجساد افراد كشته و زخمي از بيمارستان‌ها به نقاط نامعلومي منتقل مي‌شوند تا سندي در اختيار رسانه‌هاي جمعي قرار نگيرد.

وي به نقل از منابع حقوقي اعلام كرد كه حداقل 2 هزار نفر در شهر طرابلس كشته شده‌اند كه اجساد آنها توسط نيروهاي قذافي مخفي شده است.

لوي ديپ تاكيد كرد كه مزدوران قذافي به خانه‌ها حمله مي‌كنند و مردم را ودار مي‌كنند تا به خيابان بيايند و در حمايت از قذافي تظاهرات كنند.

همزمان با نافرماني نيروهاي ارتش از سركوب مردم قذافي مجبور شده تا از كشورهاي شرق اروپا و كشورهاي مركز آفريقا مزدور اجير كند، برخي منابع اعلام كرده‌اند كه بيش از 150 هزار مزدور هم اكنون در ليبي حضور دارند.

انتهاي پيام/++

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:38 ب.ظ

با اشاره به پيشرفت هسته‌اي ايران؛
باراك: ايراني‌ها اصلا نااميد نمي‌شوند

خبرگزاري فارس: وزير جنگ رژيم صهيونيستي با اشاره ضمني به كارشكني‌ها در پيشرفت برنامه هسته‌اي تاكيد كرد كه با اين همه ايران مشكلات را يكي يكي كنار مي‌زند و اصلا نااميد نمي‌شود.

به گزارش فارس، «ايهود باراك» وزير جنگ رژيم صهيونيستي اعلام كرد، مشكلاتي كه ايران در مسير برنامه هسته‌اي خود با آن روبه‌روست با انگيزه بالا از سر راه برمي‌دارد.

وزير جنگ رژيم صهيونيستي به سي‌ان‌ان گفت: ايران در از بين بردن مشكلات همچنان به پيش مي‌رود و هنوز با انگيزه كافي به پيشرفت خود ادامه مي‌دهد تا سرانجام موفق شود.

ايهود باراك افزود: روشن است كه آنان (ايراني‌ها) در اين خصوص (برنامه هسته‌اي) با كندي و تاخير روبه‌رو شدند و الان با سرعت كمتري اين راه را ادامه مي‌دهند ولي آنچه خسته‌كننده است اين است كه ايراني‌ها پيشرفت خود را ادامه مي‌دهند. آنان كم كم همه مشكلات را از سر راه برمي‌دارند. ايراني‌ها اصلا نااميد نمي‌شوند.

در عين حال وزير جنگ رژيم صهيونيستي مدعي شد كه ايران تا يك سال آينده اين قدرت را دارد كه سلاح اتمي توليد كند. اين در حالي است كه مئير داگان رئيس سابق موساد در آخرين گزارش كاري خود تاكيد كرد كه اگر فشارهاي بين‌المللي از ايران برداشته شود و اگر ايران هم قصد توليد سلاح اتمي را داشته باشد، اين اتفاق تا سال 2015 اين امكان را نخواهد داشت.

انتهاي پيام/.++

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

كلينتون براي بررسي بحران ليبي به ژنو مي‌رود

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه آمريكا هفته آينده براي شركت در نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل با حضور هم‌پيمانان بين‌المللي آمريكا و با محوريت مديريت بحران ليبي عازم ژنو خواهد شد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "بلومبرگ "، "باراك اوباما " رياست ‌جمهوري آمريكا كه روز گذشته در اولين واكنش صريح خود در قبال بحران ليبي، سركوبگري‌هاي خونين اين رژيم عليه تظاهركنندگان حامي دموكراسي در اين كشور را محكوم كرد، از سفر "هيلاري كلينتون "، وزير امور خارجه آمريكا به ژنو براي شركت در نشست هم‌پيمانان بين‌المللي آمريكا در شوراي حقوق بشر سازمان ملل، كه در تاريخ 28 فوريه سال جاري ميلادي و با محوريت بحران ليبي برگزار خواهد شد، خبر داد.

اوباما علت نشست اين شورا را همكاري آمريكا و ساير هم پيمانانش براي دستيابي به راهبردي يكپارچه و متحد در برابر خشونت‌ها و سركوبگري‌هاي ليبي در قبال تظاهركنندگان حامي دموكراسي اين كشور عنوان كرد.

خبر سفر وزير امور خارجه آمريكا به ژنو در شرايطي مطرح مي‌شود كه با توجه به اينكه ليبي نيز يكي از كشورهاي عضو شوراي حقوق بشر سازمان ملل محسوب مي‌شود، درخواست‌هايي مبني بر حذف اين كشور از بدنه اين شورا مطرح شده است.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

مذاكرات تلفني لاوروف و عمروموسي در مورد اوضاع جهان عرب

خبرگزاري فارس: وزير خارجه روسيه در گفت‌وگوي تلفني با دبير كل اتحاديه عرب بر حل و فصل مسالمت آميز مشكلات سياسي موجود در برخي كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا و ممانعت از افزايش خشونت و قرباني شدن مردم تاكيد كرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "سرگئي لاوروف " وزير امور خارجه روسيه روز چهارشنبه مذاكرات تلفني با "عمرو موسي " دبير كل اتحاديه عرب انجام داد كه در جريان آن نگراني خود را نسبت به برخورد برخي كشورهاي عربي با اعتراضات گسترده مردمي و خارج شدن آن از عرصه قانوني و منجر شدن به خشونت و قرباني شدن افراد بسياري ابراز كرد.

وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي كه در اين رابطه منتشر كرد، يادآور شده كه وزير خارجه در جريان اين گفت‌وگوي تلفني تاكيد كرد كه مشكلات سياسي بوجود آمده در اين كشورها را مي‌توان و بايد از راه‌هاي مسالمات‌آميز و از طريق گفت‌وگوهاي ملي با حضور همه نيروهاي سياسي حل و فصل كرد و نيازي به استفاده از توان نظامي و خشونت نيست.

در اين بيانيه آمده است: لاوروف همچنين بر غيرقابل قبول بودن اعمال فشارهاي خارجي بر روند اوضاع در منطقه تاكيد كرده و خواستار مشاركت جامعه بين‌الملل و جامعه عرب در پيشبرد دموكراسي و حل و فصل مشكلات موجود كنوني پيش روي خاورميانه و كشورهاي شمال آفريقا شد.

بر اساس اين اطلاعات، دبير كل اتحاديه عرب نيز به نوبه خويش برخورد خردمندانه روسيه در اين رابطه را مثبت ارزيابي كرده و اعلام كرد كه در نشست آتي سران اتحاديه عرب كه قرار است 29 ماه مارس در بغداد برگزار شود، بحران سياسي موجود در منطقه مهمترين موضوع مذاكرات رهبران كشورهاي عرب خواهد بود.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

ريموند ديويس به زبان‌هاي اردو، پشتو، پنجابي و فارسي تسلط دارد

خبرگزاري فارس: در يك گزارش تحقيقاتي در مورد ريموند ديويس تبعه آمريكايي متهم به قتل 2 شهروند پاكستاني آمده كه وي رئيس پايگاه مركزي سيا در پاكستان بوده و به زبان‌هاي اردو، پشتو، پنجابي، فارسي، مراتي و هندو تسلط دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در لاهور، شبكه تلويزيوني "آج نيوز " در گزارشي از آخرين وضعيت و تحقيقات بعمل آمده از ريموند ديويس، به نقل از يك گزارش رسمي گفت: نام واقعي ريموند ديويس، "مايكل جورج فرناندز " (Michael George Fernandez) بوده و يكي از فرماندهان ارشد سيا در پاكستان بوده است.
آج نيوز به نقل از گزارش تحقيقات سازمان اطلاعات و دادگاه پاكستان به دولت اين كشور، افزود: ريموند ديويس به زبان‌هاي پشتو، اردو، پنجابي، فارسي، هندو و مراتي مسلط است و به همين علت به عنوان فرمانده سازمان اطلاعات آمريكا CIAدر پاكستان انتخاب و بطور مستقيم زير نظر "لئون پانتا " (Leon Panetta) رئيس CIA فعاليت مي‌كرده و كسي غير از لئون پانتا حق دستور به وي را نداشته است.
اين منبع افزود: ريموند ديويس قبلا در ارتش آمريكا (نيروي دريايي بخش M5) خدمت مي‌كرده و آموزش كماندويي نيز ديده است و به علت هوش و قابليت‌هايي كه داشت در CIA استخدام و ماموريت‌هاي زيادي را با موفقيت به پايان رسانده و با ارتقا درجه در سال 2010 ميلادي جزو فرماندهان ارشد سازمان اطلاعات آمريكا در پاكستان شد.
آج نيوز همچنين افزود كه ريموند ديويس در ملاقات با "كارملا كونري " (Carmela Conroy) سركنسول آمريكا در لاهور و مشورت با وي خواستار ادامه حملات هواپيماهاي بدون خلبان آمريكا به پاكستان شد كه به درخواست وي اين حملات ادامه يافت.
در اين گزارش فاش شده است كه ريموند همچنين با مقامات سياسي و مذهبي در كراچي نيز ديدار داشته و مبالغ هنگفتي را به آنان پرداخت كرده است.
انتهاي پيام/ق

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

در كنفرانس مطبوعاتي مشترك وزراي امور خارجه آمريكا و برزيل مطرح شد؛
كلينتون: تمام گزينه‌ها براي جلوگيري از سركوبگري‌هاي ليبي مطرح است

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه آمريكا در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با همتاي برزيلي خود اعلام كرد كه تمام گزينه‌ها در واكنش به خشونت‌هاي دولت ليبي عليه تظاهركنندگان مطرح است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "بلومبرگ "، "هيلاري كلينتون " وزير امور خارجه آمريكا در كنفرانس مطبوعاتي مشترك امروز خود با "آنتونيو پاتريوتا " همتاي برزيلي خود در واشنگتن، اعلام كرد: تمام گزينه‌ها در واكنش به خشونت‌هاي دولت ليبي عليه تظاهركنندگان مطرح است.

وزير امور خارجه آمريكا در اين كنفرانس مطبوعاتي گفت: قبل از در نظر گرفتن اقدامات جزايي و سنگين در قبال ليبي مانند تحريم‌هاي اقتصادي اين كشور، آمريكا مي‌خواهد براي داشتن برآوردي بهتر از شرايط متغير و بي‌ثبات حاكم در ليبي، با ساير كشورها به رايزني و هم‌فكري بپردازد.

كلينتون در ادامه گفت: اول از همه بايد اعضاي جامعه جهاني در اين راستا با يكديگر به توافق برسند.

وزير امور خارجه آمريكا در ادامه از تمام اتباع آمريكايي مقيم ليبي خواست تا هرچه سريع‌تر اين كشور را ترك كنند و در صورت نياز از طريق تماس با سفارت آمريكا درخواست كمك كنند.

وزير امور خارجه برزيل نيز كه در اين كنفرانس مطبوعاتي حضور داشت، حمايت كشورش را براي خارج كردن اتباع برزيلي از ليبي اعلام كرد.

اين در حاليست كه تعدادي از اتباع برزيلي در شرايط فعلي مشغول كار در آفريقاي شمالي جهت وسعت بخشيدن به فرودگاه "طرابلس " پايتخت ليبي هستند.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

پس از گذشت بيش از يك هفته از كشتار مردم؛
اوباما از خشونت‌هاي رژيم قذافي انتقاد كرد

خبرگزاري فارس: رئيس‌جمهور آمريكا كه از زمان شروع بحران ليبي، از هرگونه اظهارنظر صريحي در اين رابطه خودداري كرده بود، در بيانيه روز گذشته خود سركوبگري‌هاي رهبر ليبي را ظالمانه و غيرقابل قبول خواند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمريكايي "واشنگتن‌پست "، رئيس‌جمهور آمريكا روز گذشته سكوت خود در برابر خشونت‌هاي خونين ليبي در برابر تظاهركنندگان حامي دموكراسي در اين كشور را شكست و سركوبگري‌هاي رهبر ليبي را ظالمانه و غيرقابل قبول خواند و از آمادگي دولت آمريكا براي مديريت بحران در ليبي، كه به مرگ صدها نفر منجر شده است، خبر داد.

"باراك اوباما " رياست‌جمهوري آمريكا در بيانيه‌اي كوتاه در كاخ سفيد، سركوبگري‌هاي ليبي عليه تظاهركنندگان را تخلف از قوانين بين‌المللي و معيارهاي مربوط به مقبوليت عام خواند.

اوباما در اين بيانيه گفت: ليبي وظيفه دارد كه از اعمال خشونت دست بردارد و جوابگوي ناكامي‌هاي خود در تامين مسئوليت‌هايي باشد كه بر عهده داشته است.

اين اولين باري است كه رئيس‌جمهوري آمريكا علنا درباره ناآرامي‌هاي ليبي اظهارنظر مي‌كند.

از زمان شروع بحران در ليبي، آمريكا از هرگونه اظهارنظر مستقيم و صريح درباره رژيم ليبي خودداري كرده بود، كه بخشي از اين سكوت آمريكا به دليل نگراني مقامات آنها از وضعيت اتباع آمريكايي ساكن در ليبي بوده است.

تا پيش از اين، واكنش آمريكا به بحران ليبي، محدود به به اظهارنظرات "هيلاري كلينتون "، وزير امور خارجه آمريكا و ساير مقامات عاليرتبه آمريكايي و بيانيه‌هاي مكتوب اوباما بود كه در اختيار مطبوعات قرار مي‌گرفت.

اوباما كه بعد از جلسه‌اي محرمانه با وزير امور خارجه خود، براي بيان اين بيانيه در كاخ سفيد حاضر شد، گفت: من به دولت خود دستور داده‌ام تا با در نظر گرفتن سطح وسيعي از اختيارات، بحران ليبي را مديريت كنند.

رئيس جمهور آمريكا از سفر هفته آينده كلينتون به ژنو براي شركت در نشست هم‌پيمانان بين‌المللي آمريكا در شوراي حقوق بشر سازمان ملل و با محوريت بحران ليبي خبر داد.

اوباما در اين بيانيه اعلام كرد كه آمريكا قاطعانه از حقوق جهاني مردم ليبي از جمله آزادي اجتماعات و آزادي بيان حمايت خواهد كرد.

رئيس جمهور آمريكا افزود: مهم‌ترين اولويتي كه براي من مطرح است، امنيت اتباع آمريكايي مقيم ليبي است و وزارت خارجه آمريكا در تلاش است تا با به كارگيري تمام توان خود، هرچه سريع‌تر آمريكايي‌هاي مقيم ليبي را از اين كشور خارج كند.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:39 ب.ظ

ابعاد جنايات قذافي در ليبي از زبان شهروند تركيه‌اي

خبرگزاري فارس: برخي از شهروندان تركيه‌اي كه در پي قيام مردم ليبي از اين كشور خارج شده‌اند، به تشريح ابعاد وحشتناك وقايع ليبي پرداختند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري اخلاص تركيه، يكي از شهروندان تركيه‌اي كه در پي وقايع اخير در ليبي و كشتار مردم اين كشور توسط عوامل قذافي از ليبي خارج شده و به تركيه بازگشته، در گفت‌وگو با خبرنگاران تصريح كرد كه در ليبي مناطق نظامي مورد حمله مردم واقع شده و هواپيماهاي ليبيايي براي جلوگيري از مسلح شدن مردم اقدام به بمباران و تخريب مناطق نظامي كرده‌اند.

وي خاطرنشان كرد كه آخرين بار دو هزار تن از شهروندان تركيه‌اي در يك استاديوم ورزشي جمع شده‌اند، اما مردم ليبيايي به آنها اعلام كرده‌اند كه قادر به حفظ جان و امنيت آنها نيستند و در حال حاضر اين عده منتظر كمك رساني براي خروج از ليبي هستند.

اين شهروند تركيه‌اي تاكيد كرد كه همه كارگاه‌هايي كه متعلق به خارجيان بوده مورد حمله و غارت واقع شده و به آتش كشيده شده است.

"ثابت قاشق چي " يكي ديگر از شهروندان تركيه‌اي كه در حوادث اخير ليبي از اين كشور خارج شده نيز مي‌گويد كه در ليبي ديگر چيزي به نام پليس و يا سرباز باقي نمانده و هيچ كس امنيت جاني ندارد و همه، حتي كودكان مسلح شده و به تاراج كارگاه‌ها و منازل مي‌پردازند.

يكي ديگر از شهروندان تركيه‌اي نيز اظهار داشت كه كارگراني كه در كارگاه وي كار مي‌كردند، بعد از اين وقايع وارد كارگاه شده و با تهديد وي با چاقو كارگاه و تجهيزات و ماشين آلات را تاراج كردند.

"داود اوزدمير " نيز گفت كه مردم و پليس ليبي وي و ساير دوستانش را با اسلحه دنبال كرده و پول و ساير وسايل شان را به يغما برده‌اند و عده‌اي را نيز زخمي ساختند. وي با ذكر اينكه ليبيايي‌ها تنها كارگاه‌هاي ترك‌ها را غارت كرده و به كارگاه‌هاي ساير خارجيان كاري نداشتند، در ادامه اظهار داشت كه كاري كه مردم ليبي با ما كردند، اسرائيلي‌ها نكرده بودند.

آخرين خبرها از ليبي حاكي از كشته شدن يكي از شهروندان تركيه‌اي در وقايع اخير در اين كشور است.

تركيه از جمله كشورهايي است كه بلافاصله پس از شدت گرفتن وقايع اخير در ليبي اقدام به اعزام هواپيما و كشتي براي تخليه شهروندان خود از ليبي كرده است.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:40 ب.ظ

بنا بر گزارش الجزيره؛
قذافي با زور نمي‌تواند مقابل انقلاب مردم بايستد

خبرگزاري فارس: الجزيره با پخش تصاويري از به ميز كوبيدن قذافي هنگام تهديد معترضان به قتل عام اعلام كرد كه مشت قذافي ديگر آن‌قدر محكم نيست كه بتواند موج اعتراضات را بخواباند.

به گزارش مانيتورينگ فارس، تلويزيون الجزيره در گزارشي با اشاره به گسترش روز افزون تظاهرات اعتراض‌آميز مردم ليبي بويژه پس از سخنراني‌هاي تهديد آميز معمر قذافي و فرزندش سيف الاسلام، ‌استفاده از زور و قدرت رژيم حاكم ليبي در فرونشاندن موج تظاهرات را بي‌تاثير دانست و افزود: به رغم همه تهديدات قذافي و فزرندش هم اينك شرق ليبي جشن‌هاي آزادي را برپا مي‌كند و اغلب قبايل يكي پس از ديگري سرپيجي خود را از رژيم قذافي اعلام كردند.

اين گزارش با بيان اينكه بخش بزرگي از ارتش و نيروهاي امنيتي و دستگاه‌هاي دولتي پيوستن خود را به صفوف مردم اعلام كرده‌اند، گزينه‌هاي فرا روي معمر قذافي براي كنترل كشور بسيار اندك خواند و افزود: معمر قذافي كه خود را رهبر مي‌نامد ديگر نمي‌تواند با پناه بردن به قدرت تظاهراتي كه خواستار كناره‌گيري وي از قدرت است را شكست دهد.

گزارشگر الجزيره با پخش تصاويري از به ميز كوبيدن قذافي هنگام تهديد معترضان به قتل عام گفت: اين مشت قذافي در سخنراني اخير كه شدت عصبانيت وي را نشان مي‌داد ديگر آن‌قدر محكم نيست كه بتواند موج اعتراضات را بخواباند.

هزاران نفر از مردم در بنغازي دوباره به خيابان‌ها ريختند و پيروزي انقلابي بر رژيم قذافي را جشن گرفتند و پرچم‌هاي قديمي ليبي را برافراشتند و بر اتحاد بين مردم شرق و غرب تاكيد كردند.

از سوي ديگر منابع خبري اعلام كردند كه يكي از زندان‌هاي ليبي به آتش كشيده شد و تعدادي از زندانيان از آنجا گريختند.

شبكه الجزيره در ادامه تصاويري از تعدادي از نيروهاي نظامي ليبي را پخش كرد كه توسط فرماندهان در روزهاي اخير اعدام شدند.

اين اجساد در حالي كه دستشان بسته بود از پشت گلوله خورده بودند و دليل اعدام آنها سرپيچي ار فرمان مقابله با انقلابيون بوده است.
انتهاي پيام/++

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار بين الملل امروز
پنج شنبه 5 اسفند 1389  01:40 ب.ظ

تلاش آمريكا به منظور جلب اعتماد مقامات هند

خبرگزاري فارس: "سارا پالين " فرماندار ايالت آلاسكا قرار است به منظور گفتگو با مقامات هندي و شركت در يك سمينار مطبوعاتي به دهلي نو سفر كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دهلي نو، سارا پالين فرماندار ايالت آلاسكا و نامزد حزب جمهوريخواه آمريكا قرار است ماه آينده براي شركت در يك كنفرانس مطبوعاتي به دهلي سفر كند.
"ربكا منصور " مشاور پالين روز جاري اعلام كرد كه وي به منظور شركت در كنفرانس سالانه نشريات به دهلي نو سفر مي كند امّا كارشناسان هند معتقدند سفر وي به منظور كسب حمايت و افزايش اعتماد مقامات هندوستان براي انتخابات دوره بعدي رياست جمهوري آمريكا است.
پس از افشا شدن اسناد ويكي ليكس مقامات هند اعتماد سياسي خود را نسبت به كاخ سفيد و سياستهاي اوباما از دست داده اند.
انتهاي پيام/ق

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها