عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

از عيسي مسيح چه مي دانيم؟

از عيسي مسيح چه مي دانيم؟
پنج شنبه 5 اسفند 1389  02:50 ب.ظ

پیامبری كه از رسولان "اولوالعزم" و یكی از پیامبران بزرگ "نوح، ابراهیم، موسی، عیسی، محمد علیهم‌السلام" می‌باشد و بیشترین ارادتمند و پیرو، در جهان "مسیحیان بیش از 2 میلیارد نفر و مسلمانان بیش از 5/1 میلیارد نفر" دارد، پیامبری خوش نام و خوش بیان و خوش رفتار می‌باشد، و براساس نص قرآن اكنون در قید حیات "و ماقتلوه ما صلبوه و لكن شبه لهم، نساء 157، بل رفعه‌الله الیه كان الله عزیزا حكیما، 158" می‌باشد و از موضع عزت و حكمت در مكان ویژه به سر می‌برد تا روزی دیگر ظاهر گردد و به امام عصر ارواحنا فداه اقتدا نماید و حضرت را حمایت كند.

2) حضرت عیسی‌بن مریم، مادری "صدیقه، طاهره، برگزیده" دارد "ان الله اصطفاك و طهرك و اصطفیك علی نساء العالمین" و در قرآن سوره‌ای بنام "مریم" دارد و بعنوان "آیت الهی، مثل و نمونه" معرفی شده است وی ابتدا خادمه معبد شد و توسط فرشته الهی، صاحب فرزند شد، و فرزندش به معرفی خود در گهواره "قال انی عبدالله، آتانی الكتاب و جعلنی نبیا و جعلنی مباركا این ما كنت" پرداخت و شفاف و گویا و رسا به همگان شناسانده شد و دستور خداوند به نماز و زكاه "و اوصانی بالصلوه و الزكوه ما دمت حیا" را اعلام می‌دارد و نیز نكوئی به مادر خود "و برا بوالدتی" و مرا فردی زورگو و زورمند سخت‌گیر قرار "ولم یجعلنی جبارا شقیا" نداد.
3 - دو پیامبر الهی در قرآن برخوردار از سه سلام (و سلام علیه یوم و یوم یموت و یوم یبعث حیا، و السلام علی یوم ولدت و یوم اموت و یوم بعث حیا" بودند، آنهم در سه روز حساس و حیاتی و سرنوشت‌ساز، چون ولادت و وفات و رستاخیز، كه عبارتند از حضرت یحیی كه شهید هوس یك زمامدار بنی‌اسرائیل شد و امام حسین سالار شهیدان در نهضت خود از وی یاد نمود و حضرت عیسی كه آیت الهی "بدون پدر" است و دارای كتاب ارزش‌مند آسمانی بنام "انجیل" می‌باشد و انجیل اصیل، كتاب خداوند است و مورد تایید الهی می‌باشد و در ردیف "تورات و قرآن" قرار گرفته است.
4 - ویل دورانت در كتاب معروف خود "تاریخ تمدن" می‌نویسد اسلام و قرآن و مسلمانان حق بزرگی بر مسیحیان دارند، زیرا در دین و كتاب آنها "انجیل و عیسی بن مریم" به بزرگی یاد شده و انجیل را مورد تایید قرار داده‌اند، وگرنه اثبات عیسی‌بن مریم كار دشواری می‌باشد، چون فرزند و اولاد ندارد و همسری نگرفته و بقعه و بارگاهی ندارد و اگر پذیرش رسول اسلام و قرآن نبود به سهولت انكار مسیح، انجام می‌گرفت. حضرت عیسای پیامبر در قرآن و روایات اهل بیت به نیكی یاد شده و دارای عظمت ویژه می‌باشد، و خاطرات بسیاری از وی یاد می‌نمایند و ریز و درشت برنامه و سخن و كار وی را بازگو می‌كنند.
5 ) كتاب "تحف العقول" كتاب نفیس و گران قدری است كه در قرن پنجم هجری قمری توسط علی‌بن شعبه به نگارش درآمده و آن گونه كه از نام وی پیدا است از معصومین از رسول خدا و ائمه اطهار، كلماتی را آورده و آن را "تحف العقول" معرفی نموده است. در پایان كتاب فرازهای متعددی از مناجات موسی و عیسی را آورده كه در این مقال برخی را نقل می‌نمایم. مولف می‌گوید این جملات هماهنگ روایات گذشته است و بعنوان مزید فائده و فزونی مواعظ نقل می‌نمایم: یعنی تجانس و تناسب فكری بین احادیث آل محمد و مناجاتها وجود دارد.
6) در مناجات و گفتگوی خداوند با عیسی‌بن مریم می‌خوانیم "اناربك و ربك آبائك" اسمی واحد و انا الاحدالمتفرد بخلق كل شیء و كل شی من صنعی و كل الی راجعون" من پروردگار تو و پروردگار پدران تو می‌باشم، نام من یگانه است، و من یگانه‌ام و به تنهائی همه چیز را می‌آفرینم و هر چیزی ساخته من است و همه چیز به سوی من بازگشت می‌نماید.
ای عیسی تو مسیح به امر و فرمان من می‌باشی و می‌توانی از گل، موجود زنده بیافرینی، تو مردگان را زنده می‌كنی با سخن من، بنابراین به من امید و ارباش و از من خائف و ترسان، هیچ پناهی جز من نخواهی داشت.
ای عیسی یاد مرا با زبان زنده‌ساز، و محبتم را در دل داشته باش.
ای عیسی در ساعت غفلت بیدار باش و حكمت‌های لطیف را استوار ساز.
ای عیسی در برابر "دیگران" مسئول هستی، به ضعیف رحمت آور، همانند رحمت من نسبت به تو و یتیم را مقهور و رانده مساز.
ای عیسی، با ضعیف مدارا كن، و قسمتی از صورتت را به سمت آسمان قرار ده و مرا بخوان كه بتو نزدیكم.
7) خداوند به عیسی بن مریم میفرماید، تو را به سرور رسولان و حبیبم "احمد" كه دارای شتر قرمز موی و چهره درخشان، نورافشان، پاكدل، سخت‌گیر بر دشمن یا شجاع و دلیر "صاحب الجمل الاحمر و الوجه الازهر، المشوق بالنور، الطاهر القلب، الشدید الباس، الحی المتكرم" و دارای شرم و حیای كریمانه و بزرگوارانه است سفارش می‌نمایم، كه وی رحمت برای جهانیان است و سرور فرزندان آدم، در روز دیدار با من در آسمان می‌باشد، برترین انسان در بین پیشگامان است و نزدیك‌ترین فرد در بین مسلمانان به من است، عربی درس ناخوانده است، به دین من حكم میكند و در راه اطاعت صابر و شكیبا می‌باشد.
8) حضرت عیسی علیه‌السلام می‌فرمود: ای بنی‌اسرائیل در محضر عالمان و دانشمندان اجتماع كنید، ولو اینكه بر سر زانوان راه بروید كه خداوند دلهای مرده را با نور حكمت زنده سازد آنگونه كه زمینهای مرده را با دانه‌های درشت باران زنده می‌سازد.
به حق گویم كه دلهای شما آن جا است كه گنجهای شما در آن پنهان است و بدین جهت مردم اموال خود را دوست دارند و جان آنها مشتاق آنها است، بنابراین گنجهای خود را در آسمان ذخیره سازید كه نه "سوس" بخورد و آفت ببیند و موریانه بگیرد و نه "لصوص" دزدها آن را از شما بربایند.
به حق گویم كه زراعت در دشت نرم و هموار انجام میگیرد نه در سنگستان سخت، حكمت نیز چنین است كه در قلب متواضع و فروتن رشد نماید و ثمر دهد نه دردل متكبر سركش.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها