عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نگاهي به مسئله همسر آزاري

نگاهي به مسئله همسر آزاري
پنج شنبه 5 اسفند 1389  02:52 ب.ظ

بر اساس تحقیقات پزشكی قانونی همسر آزاری در تمامی طبقات اجتماعی از فقیرترین تا غنی ترین و حتی خانواده‌های تحصیلكرده اتفاق می‌افتد.همسر به زن و شوهر اطلاق می‌شود و آزار نیز به معنی معكوس كردن بایدها و نبایدها است. بنابراین در تعریف همسرآزاری می‌توان گفت معكوس كردن بایدها و نبایدها برای زن و یا شوهر همسرآزاری محسوب می‌شود. همسر آزاری را می‌توان در چهار گروه همسرآزاری روانی، مالی، جنسی و جسمی تقسیم بندی كرد. برآورده نشدن هر یك از نیازها در زمینه‌های مالی، روانی و جنسی می‌تواند یكی از انواع همسرآزاری را به دنبال داشته باشد. فقر، اعتیاد، بی دقتی در انتخاب همسر، تفاوت‌های فرهنگی، رشد اجتماعی زنان و عدم باور مردان، مرد و یا زن سالاری، نقش رسانه‌ها در ارائه چهره ای نادرست از زنان و ازدواج‌های قبل از رشادت از جمله عوامل زمینه ساز همسر آزاری است. در صورتی كه مرد قادر به تامین نیازهای مادی همسر و خانواده اش نباشد ممكن است تبعات آن به صورت همسر آزاری بروز كند و مرد از شرایط عادی خارج شود. از سویی اعتیاد نیز به دلیل بالابردن هزینه خانواده و ایجاد علائم افسردگی در فرد، زمینه ساز همسر آزاری است و از آنجا كه تمامی افرادی كه از سوی همسرانشان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند برای شكایت و پیگیری به مراجع ذیصلاح مراجعه نمی كنند لذا آمار دقیقی در این خصوص در كشور وجود ندارد.
از سویی در زمان انتخاب همسر خانواده‌ها باید دقت لازم را داشته باشند و با تحقیق و اطمینان كامل شریك آینده زندگی فرزندشان را انتخاب كنند، علاوه بر این تفاوتهای فرهنگی كه موجب تمایز اندیشه و فكر زن و شوهر می‌شود به همسرآزاری منجر می‌شود. مرد و یا زن سالاری در خانواده‌ها از موارد منجر به همسرآزاری است و از آنجا كه مرد سالاری با توان جسمی مرد نیز همراه است ممكن است به یكی از انواع همسرآزاری از جمله نوع جسمی منجر شود، از سویی زن سالاری نیز می‌تواند خود را به صورت همسر آزاری نشان دهد. نمایش برخی سریالها و فیلمها زمینه ساز همسرآزاری است. در مواردی برنامه‌های تلویزیون كه زنان موجوداتی بسیار ضعیف و شكننده و یا پرخاشگر نشان داده می‌شود تصویر ذهنی نادرستی را از زنان در مردان ایجاد می‌كند كه ممكن است رفتارهای آنان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است در برنامه‌های تلویزیونی نقش واقعی یك زن مدیر و خوش اخلاق به نمایش گذاشته شود.تلاشهای سازمانها و نهاد‌های متولی در هر یك از دلایل مطرح شده، رفع فقر و زمینه‌های اعتیاد، ارتقای سطح فرهنگی و ... در كاهش دلایل همسرآزاری موثر است. همچنین دقت و توجه خانواده‌ها بویژه در انتخاب همسر برای فرزندانشان و توجه جوانان به اهمیت این موضوع در این میان نقش تعیین كننده ای دارد. پزشكی قانونی تنها ملجا مراجعه همسران آزاردیده است. بنابراین می‌توان با بررسی و تعیین فراوانی هر یك از موارد همسرآزاری به نتایج مناسبی در این زمینه دست یافت و راه حل مناسبی در این مورد در اختیار مسئولان قرار داد.از آنجا كه افراد آزار دیده جهت انجام معاینات و تعیین نوع صدمات به سازمان پزشكی قانونی كشور مراجعه می‌كنند لذا این امر زمینه مناسبی را جهت انجام بررسی‌های علمی و یافتن راه حل‌های مناسب در زمینه رفع مشكلات ناشی از همسرآزاری در این سازمان فراهم ساخته است كه با توجه به نقش معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه كه به تازگی تشكیل شده است این موضوع زمینه مناسبی را جهت افزایش همكاری‌ها میان سازمان و معاونت مذكور و نیز سایر دستگاههای ذیربط ایجاد نموده است.یكی از مشكلات ما نبود آمار و اطلاعاتی از همسر آزاری در جامعه است.از آنجا كه تمامی افرادی كه از سوی همسرانشان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند برای شكایت و پیگیری به مراجع ذیصلاح مراجعه نمی كنند لذا آمار دقیقی در این مورد در كشور وجود ندارد. با بالابردن سطح فرهنگی جامعه، مهارتهای زندگی، بهبود شرایط زندگی و نیز توجه به سنتها و احادیث بزرگان دینی و ترویج فرهنگ دینی در امر ازدواج و روابط خانوادگی و اجتماعی می‌توان موارد همسرآزاری را به حداقل رساند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها