عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

عضو هيات امناي دفتر تبليغات اسلامي: نوانديشي ديني جرياني در برابر روشنفکري الحادي و جريان سنتي است

عضو هيات امناي دفتر تبليغات اسلامي: نوانديشي ديني جرياني در برابر روشنفکري الحادي و جريان سنتي است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  02:58 ب.ظ

عضو هيات امناي دفتر تبليغات اسلامي گفت: نوانديشي ديني جرياني است در برابر روشنفکري الحادي و جريان سنتي، نوانديشي ديني هم دغدغه دنياي جديد و دغدغه دين و ميراث سنتي را دارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمين عبدالحسين خسروپناه در همايش نوانديشي ديني که در سالن همايش‌هاي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، در سخناني اظهار كرد: ما بايد ابتدا حکمت خودي را تبيين کنيم، حکمت خودي نوعي حکمت است که تمام فلسفه‌هاي مضاف به امور را در آن مي‌توان تعريف کرد.

وي ادامه داد: نوانديشي ديني جرياني است در برابر روشنفکري الحادي و جريان سنتي، نوانديشي ديني هم دغدغه دنياي جديد و دغدغه دين و ميراث سنتي را دارد و اين در حالي است که روشنفکري ديني که رايج است به دنبال فداکردن دين به نفع دنياي جديد است.

عضو هيات امناي دفتر تبليغات اسلامي با بيان اين‌که نوانديشي ديني مي‌خواهد بين دين و دنياي جديد هماهنگي ايجاد کند، بيان كرد: روشنفکران جهان عرب نيز علي رغم اين‌که دغدغه ميراث گذشته را دارند ولي مي‌خواهند اين ميراث گذشته را با برخي متدولوژي غرب تفسير کنند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‌که علوم انساني، علوم رفتاري و اجتماعي است، يادآور شد: علوم رفتاري اجتماعي تجربي مبتني بر پارادايم‌هاي مختلف از قبيل فلسفي، انسان شناختي، روش شناختي و ارزش شناختي است و هر نظريه‌اي که در علوم اجتماعي مطرح است عقبه‌اش اين پارادايم‌ها يا نظام‌ها است.

خسروپناه اضافه کرد: اگر گفته مي‌شود علوم انساني موجود سکولار است اين به آن دليل است که نظام انسان شناختي، روش شناختي و ارزش شناختي آن سکولار است و انسان بايسته و شايسته‌اي معرفي مي‌کند که سکولار است.

وي با بيان اين‌که اگر حکمت خودي شکل بگيرد مي‌توانيم با عقبه‌هاي اسلامي انساني بايسته و شايسته اسلامي داشته باشيم، تصريح کرد: البته در اين بين آسيب‌هايي وجود داشته است يکي از آن آسيب‌ها اين است که ما بيشتر به روشنفکري ديني گرايش پيدا کرديم يعني ديديم غربي‌ها چه گفته‌اند، جهان عرب چه گفته است و ما منفعل از آن عمل کرديم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها