عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

احمد مبلغي: نوانديشي ديني بدنبال تضعيف فقه نيست

احمد مبلغي: نوانديشي ديني بدنبال تضعيف فقه نيست
پنج شنبه 5 اسفند 1389  02:58 ب.ظ

رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي گفت: نوانديشي ديني به آن معنا نيست که فقه را تضعيف کنيم و ما بايد چارچوب استنباط را رعايت کنيم.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد مبلغي در اختتاميه همايش نوانديشي ديني که در سالن همايش‌هاي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، در سخناني اظهار كرد: نوانديشي را ما گاهي به صورت فردي نگاه مي‌کنيم و گاهي در فضاي علم آن را مطرح مي‌کنيم.

وي ادامه داد: اگر آن را در فضاي کلان علم در نظر بگيريم مرحله نخست نوانديشي علوم ديني، مرحله دوم نوسازي علوم ديني و مرحله سوم نوآوري علوم ديني است، ما تا زماني که در روش تحول ايجاد نکنيم قادر نخواهيم بود علوم را نوسازي کنيم و اگر نوسازي در علوم صورت نگيرد نمي‌توان خروجي‌هاي نويني در علم داشته باشيم.

رييس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي دفتر تبليغات اسلامي با بيان اين‌که در نوانديشي ديني قبل از هر فعاليتي بايد تحول را در پيش شناخته‌ها و پيش فرض‌هاي خود ايجاد کنيم، بيان كرد: ما در مرحله پيش فرض با سه مشکل مواجهيم، نخست اين‌که ما يک انس کامل با داشته‌ها و داده‌هاي تاکنون پيدا کرديم و ذره‌اي حاضر نيستيم از اين پيش ذهن‌ها عبور کنيم و تلاش براي حفظ صددرصدي اين پيش فرض‌ها انجام مي‌دهيم.

وي با بيان اين‌که مشکل دوم ما اين است که اگر مجبور شويم از اين پيش ذهن‌ها عبور کنيم سريعا دست به توجيه مي‌زنيم چون نمي‌خواهيم از اين چهارراه تعريف شده دور باشيم و راه جديدي بگشاييم، تصريح کرد:مشکل سوم اين است که گاهي اين توجيهات به بخشي از ادبيات ما تبديل مي‌شود.

مبلغي با بيان اين‌که نوانديشي ديني به آن معنا نيست که فقه را تضعيف کنيم، اظهار كرد: ما بايد چارچوب استنباط را رعايت کنيم ولي اين چارچوب آن‌قدر قوي و محکم است که پيش مي‌رود و انديشمندان مي‌توانند در آن انديشه نويني خلق کنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها