عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

معاون اداره کل انتقال خون تهران : سازمان انتقال خون پيشرو در منطقه مديترانه است

معاون اداره کل انتقال خون تهران : سازمان انتقال خون پيشرو در منطقه مديترانه است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  03:04 ب.ظ

دکتر " مجيد مسلمي" روز چهارشنبه در حاشيه برگزاري سمينار روش هاي نوين درمان بيماران تالاسمي در جمع خبرنگاران افزود: سازمان انتقال خون ايران از روش افرزيس براي دريافت پلاکت استفاده مي‌کند و در سال هاي اخير دستگاه هايي خريداري شده است و اين دستگاه ها در حال فعاليت هستند.
وي ادامه داد: استان تهران در حال حاضر پذيراي اهدا کنندگان پلاکت است و اين آمادگي وجود دارد که تمام خون وارد دستگاه شود و دستگاه پلاکت را جدا و بقيه خون را به بدن بيمار باز مي‌گرداند و از سوي ديگر با استفاده از اين روش ميزان ذخيره پلاکت در يک کيسه خوني 5 تا 6 برابر روش عادي است.
مسلمي اظهار داشت : پلاکت تهيه شده به اين روش بسيار مرغوب است و بيماراني که دچار بيماري مقاومت پلاکتي هستند بدون مشکل مي‌توانند از پلاکت دريافت شده به روش آفرزيس استفاده کنند .
وي تاکيد کرد که مردم در روزهاي آخر سال نيازمندان به خون را فراموش نکنند زيرا نياز به خون در کشور کاهش پيدا نمي کند و مردم در روزهاي پاياني سال به اهداي خون اقدام کنند.
مسلمي يادآور شد : پلاکت براي مدت زماني طولاني قابل ذخيره نيست از اين رو بايد براي پاسخگويي به نياز بيماران همواره در دسترس باشد.
وي با اشاره به اينکه ذخاير برخي از فراورده‌هاي خوني قابل ذخيره مانند گلبول قرمز فشرده شده با کاهش اهداي خون کم مي‌شوند ، افزود: کاهش ميزان ذخاير خوني خطرناک است چون ممکن است شرايطي به وجود آيد که نياز به استفاده از ذخاير خوني داشته باشيم.
مسلمي همچنين از آمادگي مراکز انتقال خون در تعطيلات نوروزي خبر داد و گفت : شهروندان با مراجعه به سايت انتقال خون و اطلاع از مراکز انتقال خون مي توانند در ايام نوروز خون اهدا کنند.
وي با اشاره به بيماران تالاسمي و نياز آنان به خون خاطرنشان کرد : در حال حاضر اداره کل انتقال خون استان تهران قسمت عمده‌اي از گلبول قرمز فشرده شده را به صورت کمپولوسيد (کيسه‌هاي فيلتر دار) توليد مي‌کند که استفاده از اين روش باعث مي‌شود کيفيت خون افزايش يابد و از ورود برخي ويروس‌ها که توسط گلبول سفيد انتقال پيدا مي‌کند به بدن بيماران تالاسمي جلوگيري شود.

metallic2

metallic2
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 936
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها