عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است

اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  03:23 ب.ظ

اندازه گيري دور گردن، ساده‌ترين شاخص آنتروپومتري(تن سنجي) براي پيش‌بيني ميزان احتمال ابتلا به بيماري آتروسکلروز(تصلب شرائين) است.

بيماري‌هاي قلبي عروقي كه از شايع‌ترين عوامل مرگ و مير در جهان است، با بررسي برخي از شاخص‌هاي آنتروپومتري قابل شناسايي و پيشگيري است، در اين راستا ناهيد بيژه از دانشکده تربيت بدني دانشگاه فردوسي مشهد مطالعه‌اي جهت بررسي شاخص جديد آنتروپومتري كه داراي سهولت و دقت اندازه گيري بيشتري براي پيشگيري از خطر آتروسكلروز باشد، انجام داده است.

اين مطالعه مقطعي بر روي 179 مرد و زن سالم و غيرفعال مراجعه كننده به بخش قلب و عروق بيمارستان امام رضا(ع) در مشهد كه بيماري آن‌ها با تشخيص متخصص قلب و عروق تائيد شده بود، انجام شد. مقادير شاخص‌هاي آنتروپومتري(دور گردن، دور كمر، وزن، شاخص توده بدن و نسبت دور كمر به دور باسن) و عوامل خطرزاي آتروسكلروز(ليپيدها و گلوكز) اندازه گيري شد. سپس رابطه بين شاخص‌هاي آنتروپومتري با عوامل خطرزاي بيماري قلبي و عروقي مورد بررسي قرار گرفت.

يافته‌ها نشان داد كه در زنان دور گردن با VLDL،TG ،TC/HDL و TG/HDL، دور كمر با گلوكز، TG و VLDL، شاخص توده بدن با TC/HDL و TG/HDL و نسبت دور كمر به دور باسن با گلوكز همبستگي مثبت و معني‌داري دارد. در مردان دور گردن با LDL، VLDL، TG،TC، TC/HDL و TG/HDL دور كمر با LDL، LDL/HDL، VLDL، TG، TC/HDL، TC و TG/HDL همبستگي مثبت و نسبت دور كمر به دور باسن با HDL همبستگي منفي و معني‌داري دارد.

بر اساس نتايج بدست آمده از اين مطالعه مشخص شد: دور گردن و دور كمر دقت بسيار بالاتري نسبت به ساير شاخص‌ها در پيشگويي خطر بيماري آتروسكلروز دارند، بنابراين مي‌توان در زنان و مردان ميانسال براي پيشگويي خطر آتروسكلروز از اين شاخص‌هاي آنتروپومتري بخصوص دور گردن كه ساده‌تر است، استفاده كرد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها