عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است

اندازه‌گيري دور گردن، ساده‌ترين راه سنجش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  03:23 ب.ظ

اندازه گيري دور گردن، ساده‌ترين شاخص آنتروپومتري(تن سنجي) براي پيش‌بيني ميزان احتمال ابتلا به بيماري آتروسکلروز(تصلب شرائين) است.

بيماري‌هاي قلبي عروقي كه از شايع‌ترين عوامل مرگ و مير در جهان است، با بررسي برخي از شاخص‌هاي آنتروپومتري قابل شناسايي و پيشگيري است، در اين راستا ناهيد بيژه از دانشکده تربيت بدني دانشگاه فردوسي مشهد مطالعه‌اي جهت بررسي شاخص جديد آنتروپومتري كه داراي سهولت و دقت اندازه گيري بيشتري براي پيشگيري از خطر آتروسكلروز باشد، انجام داده است.

اين مطالعه مقطعي بر روي 179 مرد و زن سالم و غيرفعال مراجعه كننده به بخش قلب و عروق بيمارستان امام رضا(ع) در مشهد كه بيماري آن‌ها با تشخيص متخصص قلب و عروق تائيد شده بود، انجام شد. مقادير شاخص‌هاي آنتروپومتري(دور گردن، دور كمر، وزن، شاخص توده بدن و نسبت دور كمر به دور باسن) و عوامل خطرزاي آتروسكلروز(ليپيدها و گلوكز) اندازه گيري شد. سپس رابطه بين شاخص‌هاي آنتروپومتري با عوامل خطرزاي بيماري قلبي و عروقي مورد بررسي قرار گرفت.

يافته‌ها نشان داد كه در زنان دور گردن با VLDL،TG ،TC/HDL و TG/HDL، دور كمر با گلوكز، TG و VLDL، شاخص توده بدن با TC/HDL و TG/HDL و نسبت دور كمر به دور باسن با گلوكز همبستگي مثبت و معني‌داري دارد. در مردان دور گردن با LDL، VLDL، TG،TC، TC/HDL و TG/HDL دور كمر با LDL، LDL/HDL، VLDL، TG، TC/HDL، TC و TG/HDL همبستگي مثبت و نسبت دور كمر به دور باسن با HDL همبستگي منفي و معني‌داري دارد.

بر اساس نتايج بدست آمده از اين مطالعه مشخص شد: دور گردن و دور كمر دقت بسيار بالاتري نسبت به ساير شاخص‌ها در پيشگويي خطر بيماري آتروسكلروز دارند، بنابراين مي‌توان در زنان و مردان ميانسال براي پيشگويي خطر آتروسكلروز از اين شاخص‌هاي آنتروپومتري بخصوص دور گردن كه ساده‌تر است، استفاده كرد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها