عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

معاون سازمان بازرسي كشور: هدفمندكردن يارانه‌ها بستر مناسبي براي حركت توفنده اقتصاد است

معاون سازمان بازرسي كشور: هدفمندكردن يارانه‌ها بستر مناسبي براي حركت توفنده اقتصاد است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  03:33 ب.ظ

معاون برنامه‌ريزي و مديريت منابع سازمان بازرسي كشور گفت: اعتبارات و ظرفيت سازمان بازرسي كشور متناسب با دستگاه‌هاي اجرايي نيست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، غلامحسين بلنديان در كنفرانس مطبوعاتي كه به منظور ارائه عملكرد سياست‌ها و برنامه‌هاي سال جاري و آتي ادارات كل بازرسي منطقه دو سازمان بازرسي كل كشور در مشهد برگزار شد، اظهار كرد: از بين 250 برنامه‌اي كه در شوراي بازرسي منطقه دو توسط ادارات كل بازرسي اين منطقه ارائه شد، بيش از 188 برنامه بازرسي به تصويب رسيد.

وي افزود: اين مصوبات برنامه كار اين ادارات را در سال آتي مشخص خواهد كرد و در كنار آن نيز بازرسي‌هاي سرزده، نظارت بر مناقصه‌ها و مزايده‌ها، نظارت بر اجراي صحيح قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و بازرسي‌هاي فوق‌العاده نيز در روش كار سال آتي اين ادارات قرار گرفته است.

بلنديان با بيان اين‌كه قانون هدفمند كردن يارا نه‌ها نجات دهنده اقتصاد كشور است، تصريح كرد: سازمان بازرسي كشور معتقد است كه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها مي‌تواند بستر مناسبي را براي حركت توفنده اقتصاد و رسيدن به قله‌هاي رشد فراهم كند.

وي ادامه داد: سازمان بازرسي كشور ضمن تاييد اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها معتقد است اين قانون براي موفق شدن بايد بر اساس مقررات مربوطه اجرا شود.

بلنديان افزود: دولت و مجريان براي مثبت كردن شرايط رواني جامعه در اوايل اجراي اين قانون، نوع پرداختي‌ها را به صورت علي‌الحساب اعلام کرده و در اين زمينه قطعي عمل نمي‌كنند.

معاون برنامه‌ريزي و مديريت منابع سازمان بازرسي كشور با اشاره به اين‌كه براي نظارت بر اجراي صحيح اين قانون ستاد مركزي در سازمان بازرسي كشور ايجاد شده است، اظهار كرد: اين ستاد پس از جمع‌آوري اطلاعات، برنامه‌هاي بازرسي را در سال 90 براي استان‌ها و مراكز در جهت اجراي دقيق قانون هدفمند كردن يارانه‌ها ساماندهي كرده است.

وي افزود: در حال حاضر بيش از 47 برنامه و بازرسي براي نظارت بر اجراي دقيق هدفمند كردن يارانه‌ها تدوين شده است كه مي‌تواند در اجراي صحيح اين قانون كمك شاياني باشد، همچنين30 برنامه نظارت و بازرسي در اين خصوص در حال اجرا است.

بلنديان همچنين در خصوص اصل 44 قانون اساسي گفت: بر اساس اين اصل بايد شركت‌ها و موسسات بزرگ دولتي به بخش خصوصي واگذار شود، اما در اين بين به دليل وجود شركت‌هاي شبه دولتي، بخش خصوصي از معاملات بورس خارج مي‌شود.

وي افزود: وجود شركت‌هاي شبه دولتي باعث شده است بخش خصوصي نتواند به صورت زنده و فعال در بازار ورود پيدا كند و در اين بين مي‌توان اشاره كرد كه شايد شوراي رقابت، وظيفه خود را به خوبي ايفا نكرده است.

معاون برنامه‌ريزي و مديريت منابع سازمان بازرسي كشور همچنين در خصوص طرح بازرسان افتخاري تصريح كرد: طرح بازرسان افتخاري در سال 89 مطرح شد و در همين رابطه آيين نامه‌اي در خصوص به كارگيري بازرسان افتخاري تدوين شد كه براي تصويب نهايي به رياست قوه قضاييه ارسال شده است.

وي افزود: با تصويب اين آيين‌نامه، زنجيره 30 هزار نفري از بازرسان افتخاري در سال 90 ايجاد مي‌شود كه در اين بين خبرنگاران، اساتيد دانشگاه ، افراد بازنشسته و ... مي‌توانند در اجراي هر چه بهتر اين طرح كمك كنند.

بلنديان در خصوص شرايط بازرسان افتخاري بيان كرد: شرايط احراز بازرسان افتخاري شرايط سهل و آساني نيست و بازرسان افتخاري بايد پشتوانه علمي لازم را براي به عهده‌گيري اين امر خطير داشته باشند.

وي با بيان اين‌كه اعتبار و ظرفيت سازمان بازرسي كشور متناسب با دستگاه‌هاي اجرايي نيست، تصريح کرد: براي رصد مطلوب دستگاه‌هاي اجرايي بايد 5000 بازرسي برنامه‌اي وجود داشته باشد كه در حال حاضر اين تعداد كمتر از 2000 مورد است.

معاون برنامه‌ريزي و مديريت منابع سازمان بازرسي كشور ادامه داد: با توجه به همين ظرفيت پايين، سازمان بازرسي كشور مي‌تواند از بازرسان افتخاري كمك بگيرد و در اين بين اگر بخواهيم گفتمان بازرسي و نظارت در كشور حاكم شود بايد فضاي مناسب ايجاد شود.

بلنديان در خصوص عدم ارائه مدارک و اسناد برخي از سازمان‌ها به بازرسان تصريح كرد: اگر در صورت مراجعه بازرسان به برخي سازمان‌ها از ارائه اسناد و مدارك خودداري شود، اين‌گونه افراد از طريق بازرسان قضايي احضار مي‌شوند و در صورت خودداري دوباره، مجرم محسوب شده و با آنان برخورد قانوني مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها