عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

وزير توسعه اقتصادي ايتاليا: نگران اتمام ذخاير گازي نيستيم

وزير توسعه اقتصادي ايتاليا: نگران اتمام ذخاير گازي نيستيم
پنج شنبه 5 اسفند 1389  03:55 ب.ظ

89/12/05 - 12:57
شماره:8912050263
با توجه به ناآرامي‌ها در ليبي؛
وزير توسعه اقتصادي ايتاليا: نگران اتمام ذخاير گازي نيستيم

خبرگزاري فارس: با وجود نا آرامي‌هاي اخير در ليبي و احتمال قطع شدن صادرات نفتي و گازي اين كشور، وزير توسعه اقتصادي ايتاليا بار ديگر تاكيد كرد كه خطري در رابطه با اتمام ذخاير گاز طبيعي، ايتاليا را تهديد نمي‌كند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمريكايي "وال استريت ژورنال "، با وجود اينكه همزمان با بحران‌ ليبي، احتمال قطعي واردات گازي ليبي به ايتاليا وجود دارد، وزير توسعه اقتصادي ايتاليا روز گذشته با اعلام اينكه ايتاليا به دنبال بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي وارداتي ساير خطوط لوله گازي است، بار ديگر تاكيد كرد كه خطري در رابطه با اتمام ذخاير گاز طبيعي، ايتاليا را تهديد نمي‌كند.

روماني بعد از نشست كميته نظارت بر ذخاير گازي، كه روز گذشته در "رم " پايتخت ايتاليا برگزار شد، اعلام كرد: مشكلي از بابت ذخاير گازي متوجه ايتاليا نيست.

ايتاليا كه به لحاظ فقر منابع انرژي، به نفت ليبي و همكاري اين كشور در راستاي جلوگيري از ورود پناه‌جويان قايق‌سوار به سواحل ايتاليا وابسته است، منافع خود را در ناآرامي‌هاي اخير ليبي در معرض خطر ديده است.

از طرفي ديگر، در شرايطي كه شركت چندمليتي نفت و گاز ايتاليا موسوم به "ENI "، يك سوم توليدات نفتي آفريقاي شمالي را تامين مي‌كند، جاي تعجبي ندارد كه دولت ايتاليا همواره به دنبال حفظ روابط گرم خود با رهبر ليبي بوده است.

وزير توسعه اقتصادي ايتاليا به خبرنگاران گفت: ايتاليا اين امكان را دارد تا از طريق ساير مسيرهاي تغذيه‌اي، از جمله پايانه‌هاي گاز مايع طبيعي و الجزيره، نروژ و روسيه، واردات گازي را به كشور افزايش دهد.

روماني در ادامه گفت: ذخاير تجاري گاز ايتاليا نيز در صورت نياز مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

ميزان اين ذخاير تجاري، حدود 3.8 ميليارد متر مكعب برآورد شده است.

وزير توسعه اقتصادي ايتاليا افزود: ما به مصرف‌كنندگان و كمپاني‌ها اين ضمانت را مي‌دهيم كه ميزان گاز كافي در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.

روماني در ادامه گفت: مشكل احتمالي در رابطه با ذخاير گازي چيزي نيست كه باعث نگراني ما باشد. در رابطه با تامين ذخاير گازي، روي ظرفيت‌هاي گازي جهان هم مي‌توان حساب كرد هرچند هزينه تامين گاز از اين ذخاير بالاست.

انتهاي پيام/ص

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263752
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها