عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مقيمي: نود درصد از شاعران ما هنوز تجربه كسب مي‌كنند

مقيمي: نود درصد از شاعران ما هنوز تجربه كسب مي‌كنند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  04:10 ب.ظ

89/12/04 - 13:38
شماره:8912040033
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس/
مقيمي: نود درصد از شاعران ما هنوز تجربه كسب مي‌كنند

خبرگزاري فارس: يك شاعر گفت: در حال حاضر و پس از چند سال نود درصد شاعران ما كسب تجربه مي‌كنند.

نگين مقيمي شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشيه كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در يزد گفت: برگزاري جشنواره‌ها معمولا با هدف معرفي شاعران جوانتر و كارهاي بهتر صورت مي‌گيرد.
به گفته وي اغلب در جشنواره‌ها افرادي معرفي مي‌شوند كه صاحب‌نام هستند و يا در بسياري از كنگره‌ها داوراني برگزيده مي‌شوند كه در برخي‌ زمينه‌هاي شعري تبحر دارند بنابراين بسياري از اشعار با توجه به اينكه در سطح عالي هم قرار دارند اما به اين دليل كه در حيطه كار آن داور قرار ندارد برگزيده نشده و متاسفانه در حق شاعر و اثر ظلم مي‌شود.
وي ادامه داد: نمونه اين ماجرا جشنواره‌اي بود كه چندي پيش با محوريت حضرت زينب(س) برگزار شد. براين اساس اثري در اين جشنوراه برگزيده شد كه بسيار ضعيف بود اما به اين دليل كه شاعر مشهور، اين اثر را ارائه كرده بود اثر به عنوان برگزيده معرفي شد.
مقيمي تاكيد كرد: بايد در انتخاب داوران هم توجه خاصي صورت گيرد چرا كه داوران بايد بي‌طرف بوده و به تمام حوزه‌هاي شعر آشنا باشند تا ادبيات ما گامي به پيش بردارد؛ ادبياتي كه امروز كم‌كم از سطح زندگي مردم حذف مي‌‌شود اگر بدين شكل به آن بها داده شود دوباره به زندگي مردم بازمي‌گردد.
اين شاعر جوان كشورمان تصريح كرد: در صورتي كه اين اتفاق رخ دهد مي‌توانيم در چند سال آينده افرادي را با ادبيات خود به دنيا معرفي كنيم كه قابليت جاودانه شدن داشته باشند. چرا كه در ادبيات فارسي و در قرن‌هاي گذشته در حوزه ادبيات كلاسيك حرفي براي گفتن داشتيم اما امروز اين اتفاق نمي‌افتد چرا كه 90 درصد شاعران ما در حال كسب تجربه هستند اگر جشنواره بخواهد بدين شكل ادامه يابد مي‌تواند به ادبيات ضربه بزند.
مقيمي عنوان كرد: شعر دفاع مقدس با بسياري از جشنواره‌هايي كه برگزار مي‌شود متفاوت است، معتقدم اين جشنواره‌ها كمك مي‌كند تا ارزش‌هاي دفاع مقدس بيشتر نمايان شود چرا كه امروز بيشتر ارزش‌ها حالت شعاري دارند اما وقتي وارد كنگره مي‌شويم مي‌بينيم آثار از حالت شاعري خارج و به شكل باورهاي مقدس خود را نمايان مي‌كنند.
وي با اشاره به خلق آثار ديگر كشورها ابراز داشت: همانگونه كه اروپائيان هنوز براي جنگ جهاني فيلم ساخته و مراسم بزرگداشت برگزار مي‌كنند ما هم موظفيم نسبت به اين نقطه برجسته تاريخ معاصرمان موضعي مناسب اتخاذ كنيم.
انتهاي پيام/و/26

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها