عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اسرافيلي: شاعران دفاع مقدس آثار همه جريان‌هاي مختلف شعري را بخوانند

اسرافيلي: شاعران دفاع مقدس آثار همه جريان‌هاي مختلف شعري را بخوانند
پنج شنبه 5 اسفند 1389  04:10 ب.ظ

89/12/04 - 15:42
شماره:8912041165
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس/
اسرافيلي: شاعران دفاع مقدس آثار همه جريان‌هاي مختلف شعري را بخوانند

خبرگزاري فارس: يك شاعر گفت: شاعران دفاع مقدس بايد آثار همه جريان‌هاي مختلف شعري را بخوانند تا شعر و عناصر آن را به خوبي بشناسند.

حسين اسرافيلي، شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشيه نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در يزد، با اشاره به نقاط ضعف آثار شاعران گفت: برخي تصور مي‌كنند كه سرودن شعر سپيد نسبت به شعر كلاسيك، به مراتب راحت‌تر است و قافيه، رديف و وزن، آن‌ها را اذيت نمي‌كند اما در اين صورت نهايتا كار بيشتر شبيه به يك مقاله و يا متن ادبي خواهد شد.
اسرافيلي اظهار داشت: شاعران بزرگ سپيدسرا نيز با شعر كلاسيك كار خود راآغاز كردند، يعني آن‌ها با عناصر شعري آشنا بوده، ظرفيت‌هاي زبان و چگونگي گزينش و چينش كلمات را مي‌شناختند؛ همچنين بر شرايط استفاده از عناصر زيبايي شعر مانند آرايه‌ها، عاطفه و تخيل مسلط بودند، اما شاعران كنوني، كلمات ساده و قهوه خانه‌اي را به كار مي‌گيرند كه شعر دفاع مقدس هم از اين بلايا مصون نيست.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به مشكلات شاعران دفاع مقدس تاكيد كرد: البته مشكل شاعران دفاع مقدس، با مطالعه آثار يك شاعر سپيدسرا برطرف نخواهد شد، اين شاعران در مرحله نخست بايد شعر را شناخته و براي رسيدن به اين هدف بايد آثار همه جريان‌هاي مختلف شعري را بخوانند تا شعر و عناصر آن را بشناسند.
اين شاعر پيشكسوت كشورمان در خاتمه سخنان خود با ارائه يك پيشنهاد افزود: شاعران جوان دفاع مقدس كه تب و تاب‌هاي دوران جنگ را نديده اند، بهتر است كه با مطالعه زندگينامه شهدا و خاطرات رزمندگان، بسياري از زواياي نامكشوف و مغفول شعر دفاع مقدس را بيابند و درك كنند.
انتهاي پيام/و/34

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286867
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها