عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اكرامي‌فر: بايد فرهنگ دفاع مقدس را با زبان شعر منتقل كرد

اكرامي‌فر: بايد فرهنگ دفاع مقدس را با زبان شعر منتقل كرد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  04:11 ب.ظ

89/12/04 - 16:06
شماره:8912041166
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس/
اكرامي‌فر: بايد فرهنگ دفاع مقدس را با زبان شعر منتقل كرد

خبرگزاري فارس: يك شاعر گفت: هدف شعر دفاع مقدس ثبت، ضبط و انتقال فرهنگ دفاع مقدس از نسلي به نسل ديگر است، به عبارت ديگر ما بحث انتقال فرهنگي را با زبان شعر داشتيم.

محمودرضا اكرامي‌فر دبير علمي نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در گفت‌وگو با فارس درباره اين كنگره گفت: هر كنگره‌اي هدف خاص خود را دارد، به عبارتي ديگر مي‌توان گفت اهداف متناسب با شرايط و اوضاع متغير است.
وي ادامه داد: شايد زماني هدف اين بود كه كنگره‌هاي شعر در راستاي تهييج مردم و جهت‌دهي به افكار عمومي در رابطه با شركت در جبهه و مباحثي اينچنين باشد كه عنواني بر اين اساس به نام «كنگره شعر جنگ» پديد آمد.
به گفته اكرامي‌فر هنگامي كه اهداف تغيير يافت و بحث تبيين و تحليل دفاع مقدس و شرايط دفاع ايجاد شد اسامي كنگره‌ها از شعر جنگ تبديل به شعر دفاع مقدس شد، رويكرد شعر دفاع مقدس هم بر اين اساس تغيير يافت. به عبارت ديگر اشعار تهييجي و شعرهايي كه براي بسيج افكار عمومي سروده مي‌شد در راستاي شعرهاي تبييني و تحليلي استفاده شد.
دبير علمي كنگره نوزدهم سراسري شعر دفاع مقدس اظهار داشت: در حال حاضر اشعاري داريم كه بيشتر رويكرد اجتماعي دارند.
وي با اشاره به اهداف اين كنگره اضافه كرد: بزرگداشت شهدا و تبيين و تحليل شرايط خانواده شهدا، جانبازان و افرادي كه در جنگ شركت داشتند از اهداف اين كنگره است ضمن اينكه يك هدف كلي هم در راستاي همه اين كنگره‌ها بوده و آن ثبت، ضبط و انتقال فرهنگ دفاع مقدس از نسلي به نسل ديگر است، به عبارت ديگر ما بحث انتقال فرهنگي را با زبان شعر داشتيم.
اكرامي‌فر اظهار داشت: ثبت و ضبط لحظات و نگاه‌ها و ظرايف هنرمندان را درباره دفاع مقدس از زاويه شعر داشتيم، تمام اين موارد به اين دليل كه پژوهش‌هاي دقيقي انجام نشده تنها مي‌توان گفت كه ما در اين راستا حركت كرده‌ايم.
اين شاعر برجسته كشورمان اظهار داشت: پژوهشي علمي نياز است تا بتوان تحولات و موارد ايجاد شده در ادبيات دفاع مقدس را بررسي كرد، پژوهشي كه هدفمند، روشمند و داراي متد و ابزار علمي باشد تا بر اساس تحلل محتوايي و حتي با تحليل اسامي اشعار و واژگان، برسيم به اينكه شعر دفاع مقدس از كجا آغاز و به كجا رسيده است.
انتهاي پيام/و/36

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها