عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پرونده كنگره نوزدهم شعر دفاع مقدس بسته شد

پرونده كنگره نوزدهم شعر دفاع مقدس بسته شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  04:13 ب.ظ

89/12/05 - 12:04
شماره:8912050163
با برگزاري مراسم اختتاميه كنگره در استان يزد؛
پرونده كنگره نوزدهم شعر دفاع مقدس بسته شد

خبرگزاري فارس: پرونده نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس صبح امروز در سالن هلال احمر استان يزد بسته شد.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار اعزامي فارس به يزد؛ آئين اختتاميه نوزدهمين كنگره سراسري شعر مقدس صبح امروز در سالن هلال احمر استان يزد با حضور مسئولان استاني، محمود اكرامي‌فر دبير علمي كنگره، مسئولان بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان تهران و يزد و حجت‌الاسلام محمدعلي صدوقي امام جمعه يزد برگزار شد.

بر اساس اين گزارش در ابتداي اين مراسم كه در حضور جمع كثيري از شاعران استاني و ملي برگزار مي‌شد،‌ علي هژبري مدير كل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان يزد در سخناني كوتاه به حاضرين خير مقدم گفت.

* اكرامي‌فر: كنگره سراسري شعر دفاع مقدس از پرمحتواترين كنگره‌هاي فرهنگي كشور است

در ادامه سرهنگ حسن رسولي معاون ادبيات و انتشارات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس گزارشي از فرايند برگزاري اين كنگره ارائه كرد و گفت: در سال‌هاي گذشته كنگره شعر دفاع مقدس به شكل متمركز در تهران برگزار مي‌شد، اشعار از سراسر كشور به تهران رسيده و در يك روز داوري مي‌شدند. اما با برپايي جشنواره‌هاي استاني اين كنگره گسترش يافت.
به گفته رسولي در اين راستا 34 گروه داوري و 34 دبير علمي حضور داشتند كه در اين دوره بالغ بر 140 داور ما را ياري كردند.
رسولي ادامه داد: شعر دفاع مقدس در اين دوره 51 درصد اشعار را به خود اختصاص داد. از اين ميان اشعار با رويكرد عاشورايي 19 درصد، مقاومت ملل 20 درصد و تنها 10 درصد اختصاص به حوزه كودك و نوجوان داشت.
معاون ادبيات و انتشارات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس با ارائه قياسي از دوره نوزدهم و هجدهم عنوان كرد: از نظر تعداد و آثار رسيده و شاعراني كه در گذشته با ما همكاري داشتند، در اين دوره شاهد رشد بوديم. در دوره گذشته كه در استان فارس برگزار شد، 9 هزار و 500 اثر به دست ما رسيد. اما در اين دوره 12 هزار اثر به دبيرخانه واصل شد. در كنگره هجدهم 3 هزار و 300 شاعر و در كنگره نوزدهم 4 هزار شاعر حضور داشتند.
وي تصريح كرد: اين دوره از كنگره سراسري شعر دفاع مقدس از پرمحتواترين كنگره‌هاي فرهنگي كشور بود.
وي در ادامه ضمن اشاره به ويژگي‌هاي اين دوره ابراز داشت: يكي از كارهايي كه در جشنواره استاني رخ داد ظهور شعر دفاع مقدس با گويش محلي بود. در اين دوره اين آثار به شكل نمادين به زبان‌هاي تركمن، كردي، تركي و عربي قرائت و براي حاضران با زيرنويس فارسي پخش شد كه قرار است اين آثار در ويژه‌نامه‌ها و كتاب‌هاي استاني منتشر شود.
وي افزود: يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين دوره حضور دو برابري بانوان بود. چرا كه در سال گذشته در اين بخش 35 برگزيده داشتيم اما در دوره نوزدهم اين رقم دو برابر شده و 70 برگزيده خواهيم داشت.

* حبيب‌آبادي: كنگره شعر دفاع مقدس با شاعراني جهان حشر و نشر داشته باشد

در ادامه پرويز بيگي حبيب‌آبادي گفت: اواخر آذر سال 60 در حقيقت اولين حركت خودجوش شاعران براي شركت در مناطق عملياتي و شعرخواني آغاز شد. امروز قريب به 30 سال از آن هنگام مي‌گذرد و بسياري از شاعران از آن شاعران امروز به ساحت مقدس دوست پيوستند.
به گفته اين شاعر اولين شعرخواني پس از پايان دفاع مقدس در سنندج به همت شهيد زارعي برپا شد و پس از اين شهيد، سردار اثباتي اين حركت منسجم را ادامه داد و 8 سال بعد نيز مسئوليت اين امر با بنده بود.
به گفته حبيب‌آ‌بادي در اين دوران واكنش‌هاي فراواني صورت گرفت و گفته مي‌شد كه اين كنگره‌ها چند سالي بيشتر دوام نخواهد داشت اما به لطف حضرت حق و شعور و شكوهمندي و بالندگي شاعران اين عرصه امروز شاهد برگزاري نوزدهمين شعر دفاع مقدس هستيم و انشاءالله اين راه همچنان هموار و هموارتر خواهد شد.
حبيب‌آبادي تصريح كرد: بي‌شك شعر دفاع مقدس و مقاومت و پايداري از مؤلفه‌هاي اصلي شعر در سه دهه گذشته است.
وي در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: كنگره سراسري شعر دفاع مقدس را بايد قديمي‌ترين كنگره شعر ناميد و در حوزه مقاومت گسترده‌ترين حركتي كه صورت مي‌گيرد در اين حوزه است كه اميدوارم بتواند اين كنگره با شاعران مقاومت در سراسر جهان حشر و نشر داشته باشد.

* در خاتمه اين مراسم محمود اكرامي‌فر دبير علمي، ‌شاعر و استاد دانشگاه با تشكر از برگزاركنندگان و اصحاب رسانه كنگره نوزدهم را داراي بركات فراواني برشمرد.
انتهاي پيام/و/3

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها