عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اگر امام موسي صدر برگردد

اگر امام موسي صدر برگردد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:06 ب.ظ

 

 

اگر امام موسي صدر  برگردد

 

وقايع در حال جريان اين روزهاي ليبي هر چند از جنبه هاي زيادي قابل بررسي و عبرت است ، اما نكته اي ديگر درباره اين وقايع وجود دارد كه براي ما ايراني ها و يا شايد ديگر ملت هاي منطقه مي تواند بسيار مهم باشد و آن " سرنوشت رمز آلود امام موسي صدر " روحاني شيعه ايراني است.

امام موسي صدر كه يك شخصيت برجسته در سطح منطقه و حتي جهان است در شهريور ماه 1357 عازم ليبي و در آنجا ناپديد شد. امام صدر 5 ماه پيش از وقوع انقلاب اسلامي در ايران در ليبي ناپديد شد اما دولت قذافي مدعي شد كه وي سوار به هواپيمايي شده و اين كشور را به مقصد ايتاليا ترك كرده است.

اما بسياري از مستندات و شواهد وجود دارد تا بسياري از ناظران بر اين گمان اتفاق نظر داشته باشند كه اين روحاني 82 ساله متولد قم در زندان دولت قذافي است . بنا به گفته خانواده امام موسي صدر قرائن زيادي وجود دارد كه امام زنده و در زندان دولت ليبي است .

وقايع اين روزهاي ليبي بار ديگر اين بارقه اميد را در دل خانواده امام صدر و ديگر مردم مشتاق ديدار دوباره اين شخصيت برجسته جهان اسلام زنده كرده ، كه با سقوط دولت منحوس قذافي در ليبي ، امام موسي صدر نيز از زندان آزاد شود.

به هر روي با وجودي كه هنوز مدارك مستندي مبني بر زنده بودن امام صدر در دست نيست ، اما احتمال و اميدواري قوي وجود دارد كه وي هنوز زنده و در زندان دولت قذافي باشد.

اما اين يك روي سكه است و اگر اين فرض را بگيريم كه امام موسي صدر زنده و در زندان دولت قذافي محبوس است ، بايد اين فرض را هم محتمل بدانيم كه اين شخصيت برجسته جهان اسلام احتمالا به دليل محدوديت هاي زندان ، اطلاعات درستي از تحولات صورت گرفته جهان در 32 سال گذشته ندارد.

مي توان مروري به  شرايطي انداخت كه در آن امام موسي صدر ناپديد شد و وضعيت آن روز دنيا را با امروز مقايسه كرد و در این باب نوشت که اگر امام موسی صدر پس  از سه دهه قرنطینه اطلاعاتی ، امروز از زندان آزاد شود ، چه چیزهای را نمی داند و جهان عصر او با دنیای امروز چقدر تفاوت کرده است:

1- امام موسي صدر در شرايطي در ليبي ناپديد شد كه در ايران محمد رضا شاه پهلوي آخرين ماه هاي سلطنت خود را طي مي كرد اما هنوز چشم انداز قطعی و اميدوار كننده اي از پيروزي انقلابيون به چشم نمي خورد ، بنابراين اگر امام  موسي صدر در قرنطينه اطلاعاتي باشد و يا اطلاعات جهت دار و غلط به وي داده شود ، احتمالا هنوز نمي داند كه درست 5 ماه پس از زنداني شدن او يك شخصيت روحاني و هم وطن او در ايران بزرگ ترين انقلاب تاريخ معاصر اين كشور را به پيروزي رسانده است .

به راستي اگر انشاء الله امام موسي صدر ،  از زندان دولت قذافي آزاد شود ، نظرش درباره دولت جمهوري اسلامي كنوني كه در سرزمين پدري اش مستقر است ، چه خواهد بود ؟

2- امام صدر در دوران نظام دو قطبي ناپدید شده است ، بنابراين اگر اطلاعات درست به ايشان نرسيده باشد شايد هنوز نداند كه امپراتوري شوروي فروپاشيده و جهان آرايشي ديگر يافته است.

3- بسياري از رهبران و پادشاهان و روساي جمهوري كشورها در 32 سال گذشته كشته شده يا به مرگ طبيعي مرده اند كه شايد امام موسي صدر هنوز اطلاع درست و دقيقي از آن ندارد . مرگ ياسر عرفات ، سقوط دولت ديكتاتوري صدام به دست آمريكا و متحدانش و اعدام صدام  ، مرگ حافظ اسد رييس جمهوري سوريه ، ترور انور سادات رييس جمهوري اسبق مصر و مرگ ملك حسين پادشاه سابق اردن و... از آن جمله اند.

4- امام موسي صدر كه از او به عنوان رهبر معنوي شيعيان لبنان  نام برده مي شود ، شايد احتمالا هنوز اطلاع نداشته باشد كه حزب الله لبنان ملهم از انديشه هاي افرادي مثل او در اوايل دهه 1980 ميلادي در جنوب لبنان شكل گرفته و امروز به عنوان قوي ترين حزب سياسي و نيروي نظامي لبنان مطرح است . او زمانی رهبری شیعیان لبنان را عهده دار شد که جامعه شیعی لبنان برغم اکثریت جمعیتی در فقر مطلق به سر می برد و در تحولات لبنان هیچ نقش تاثیر گذاری نداشت ، اما اکنون ، شیعیان لبنان ،در جایگاهی ممتاز در معادلات این کشور و حتی منطقه قرار دارند.

به راستي واكنش امام موسي صدر در قبال حزب الله لبنان چه مي تواند باشد ؟

البته اين نكات يكي از دهها موردي است كه شايد امام موسي صدر به دليل قرنطينه بودن هنوز اطلاع درستي آز آن ندارد و احتمالا در صورتي كه با سقوط دولت ليبي  از زندان معمر قذافي به در آيد ، بايد هفته ها و ماه ها درباره وقايع 32 سال گذشته مطالعه و بررسي كند و سپس موضع گيري نمايد .

نكته ديگري كه بايد توجه داشت اين است كه جايگاه واقعاً منحصر بفرد امام صدر و نفوذ معنوي فراوان او  باعث مي شود كه هر گونه موضعگيري او در تاييد يا رد مقامات و دولت هاي جهان اسلام، تاثيرات زيادي داشته باشد و حتی برخی معادلات را از نو تعریف نماید. با این حال ، سرنوشت نامعلوم او ، مخصوصا با توجه به کهولت سن اش ، امیدها برای بازگشت او را مردد می کند.

به راستي آيا مي توان به ديدار دوباره چهره منور امام موسي صدر اميد داشت ؟!...../تحلیل:عصرایران

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها