عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بافت 20 گليم سوزني گران‌قيمت به پايان رسيد

بافت 20 گليم سوزني گران‌قيمت به پايان رسيد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:16 ب.ظ

در نخستين كارگاه گليم‌بافي سوزني زنان دهاقان؛
بافت 20 گليم سوزني گران‌قيمت به پايان رسيد

خبرگزاري فارس: رئيس كميته امداد امام خميني (ره) دهاقان از پايان كار نخستين كارگاه گليم‌بافي سوزني زنان سرپرست خانوار و بافت 20 گليم سوزني گران‌قيمت در دهاقان خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از دهاقان، نخستين كارگاه آموزشي گليم بافي سوزني حدود دو ماه قبل با هدف ترويج صنعت گليم بافي سوزني با محوريت كميته امداد امام خميني (ره) ويژه زنان سرپرست خانوار در دهاقان برپا شده بود.
در اين كارگاه آموزشي يكي از هنرها و صنعت‌هاي اصيل مردم ايران به ويژه عشاير، يعني طرز بافت گليم سوزني براي نخستين بار در دهاقان آموزش و ترويج داده شد.
ابراهيم زارعي، رئيس كميته امداد امام خميني(ره) شهرستان دهاقان صبح امروز در بازديد از اين كارگاه و اتمام دوره اول اين كارگاه با اشاره به اينكه بر اساس گزارشات كسب شده اين نوع از محصولات رسيده به خارج از كشور صادر مي‌شود، اظهار داشت: متاسفانه تعداد هنرمنداني كه به بافت گليم سوزني در منطقه دهاقان و نسبت كل كشور اشتغال دارند، بسيار اندك است.
وي افزود: كميته امداد امام خميني(ره) دهاقان در راستاي ترويج و گسترش اين حرفه در دهاقان و ايجاد اشتغال براي زنان سرپرست خانوار اقدام به برگزاري كلاس‌هاي آموزشي گليم‌بافي سوزني كرده است.
رئيس كميته امداد امام خميني(ره) دهاقان با بيان اينكه بايد مددجويان و سرپرستان خانوار را به مرحله خودكفايي رساند، تصريح كرد: اميدواريم تا پايان امسال بتوانيم با برگزاري كارگاه‌هاي هفتگي، در هر كارگاه 40 هنرجو در رشته گليم‌بافي سوزني را آموزش دهيم.
زارعي خاطرنشان كرد: از آنجايي كه بازار خريد و فروش اين نوع از گليم‌ها در بازارهاي داخلي و خارجي مطلوب است، مي‌تواند زمينه اشتغال مناسبي براي زنان سرپرست خانوار باشد.
وي با تاكيد بر اينكه برگزاري اين كارگاه‌هاي آموزشي تا تابستان سال ۱۳۹۰ ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: با اتمام اين دوره حدود 20 تخته گليم سوزني گران‌قيمت بافته شده است كه در بازارهاي كشور به فروش خواهد رسيد.
رئيس كميته امداد امام خميني (ره) شهرستان دهاقان افزود: در راستاي بالا بردن سطح پسند مخاطب از اين گليم‌ها، مركز تصميم دارد نقشه‌هاي گليم جديدي را طراحي و بافندگي كند.
استاد كار كارگاه آموزشي گليم‌بافي سوزني نيز در ادامه با اشاره به اينكه طرح‌هاي اين نوع گليم روي كاغذهاي شطرنجي توسط طراحان طراحي مي‌شود، تصريح كرد: نقشه‌هاي اكثر گليم‌هاي سوزني بومي و سنتي است كه سينه به سينه منتقل شده و بيشتر شامل طرح‌ها و نقوش شكسته و ترنج‌دار است و با طراحي جديد مي‌توان تغيير جديدي در طرح و نقش اين گليم‌ها ايجاد كرد.
حكيمه عرب‌لو خاطرنشان كرد: گليم‌هاي هر منطقه‌اي طرح و رنگ ويژه خاص خود را دارد كه آن را از بافته‌هاي مناطق و عشاير ديگر جدا مي‌كند و بافتي كه در زمان فعلي در اين كارگاه آموزشي استفاده مي‌شود بافت عشاير ترك چهارمحال و بختياري است.
انتهاي پيام/ي20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها