عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مسعودی مورخ شیعی و فرقه شناس مهدویت مسعودی مورخ نامی قرن چهارم در دو کتاب "سرالحیات" و "کتب المقالات

مسعودی مورخ شیعی و فرقه شناس مهدویت مسعودی مورخ نامی قرن چهارم در دو کتاب "سرالحیات" و "کتب المقالات
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:25 ب.ظمسعودی مورخ شیعی و فرقه شناس مهدویت مسعودی مورخ نامی قرن چهارم در دو کتاب "سرالحیات" و "کتب المقالات فی اصول الدیانات" به صورت مفصل به فرقه شناسي مهدويت مي پردازد.
ابوالحسن علی بن حسین مسعودي مورخ مشهور و دانشمند مسلمان در 23 ذيحجه سال 346 هجري قمري بدرود حيات گفت. او از علماي برجسته قرن چهارم هجري قمري و از اهالي بغداد بود و نسبش به عبدالله بن مسعود، صحابی پیامبر(ص) می رسد.
اين مورخ گرانقدر سفرهاي متعددي كرد به آذر بايجان، گرگان، شام، فلسطين، هند و چين و جزاير ماداگاسكار و در هر يك از اين سفرها به دانش خود افزود. وي همچنين مدتي از عمر خويش را در مصر اقامت گزيد. از آثار بي شمار ابوالحسن مسعودي حَدائِقُ الَاذهان في اَخبارِ بَيتِ النَّبي (ع)، الکتاب الاوسط، کتاب ذخائرالعلوم، تنبیه الاشراف، سرالحیات و ... را مي توان نام برشمرد.
مرحوم پاینده در مقدمه مروج الذهب تعداد این کتابها را تا 36 کتاب ذکر کرده بعضی نیز به این تعداد شش اثر دیگر را نیز افزوده اند. متاسفانه جز کتاب مروج الذهب کتاب دیگری از مسعودی به جا نمانده است. مسعودی خود در مروج الذهب تعداد این کتابها را 36 اثر نام برده است.(1)
وی در جلد دوم مروج الذهب در بخش "خلافت المعتمد بالله" به بیان وقایع تاریخی این ایام می پردازد از جمله این وقایع وفات امام حسن عسکری(ع) است:
"به سال دویست و شصتم و دوران خلافت معتمد، ابو محمد حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفربن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام در بیست و نه سالگی در گذشت. وی پدر مهدی منتظر بود که امام دوازدهم قطعیه امامیه است و اکثریت شیعه ایشانند. اینان درباره امام منتظر خاندان پیمبر صلی الله علیه و سلم از پس مرگ حسن بن علی اختلاف کرده و بیست فرقه شده اند و ما دلایل هر فرقه را درباره عقیده مذهبی که دارد و آنچه درباره غیبت می گویند در کتاب سرالحیات و کتب المقالات فی اصول الدیانات آورده ایم."(2)
متاسفانه از این دو کتاب مسعودی چیزی به جا نمانده اما این موضوع چیزی از علاقه و ارادت این مورخ نامی به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و حضرت مهدی (عج) نخواهد کاست.

پی نوشتها:

1-مروج الذهب،ترجمه ابوالقاسم پاینده، ج1،مقدمه
2-مروج الذهب،ج2،ص599

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها