عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

ضعف تولید نتیجه 50 سال مصرف گرایی / پرداخت تسهیلات به آجرپزی ها

ضعف تولید نتیجه 50 سال مصرف گرایی / پرداخت تسهیلات به آجرپزی ها
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:28 ب.ظ

خرم آباد - خبرگزاری مهر: رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه ضعف امروز تولید کشور نتیجه 50 سال مصرف گرایی است، گفت: اساس مصرف گرایی 50 سال پیش در ایران کلید خورد و تبدیل به فرهنگ شد.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد، محمد رویانیان ظهر پنج شنبه در دومین همایش بررسی طرح هدفمندی یارانه ها در سخنانی با اشاره به اجرای این طرح اظهار داشت: اجرای طرح هدفمندی یارانه ها یک اقدام بزرگ در کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه طرح هدفمندی یارانه ها با مشارکت 100 درصدی مردم در حال اجرا است، خاطر نشان کرد: طرح هدفمندی یارانه ها یک ضرورت اساسی در راستای تحول در ابعاد مختلف کشور است.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه متاسفانه اسراف و مصرف بی رویه بزرگترین چالش در کشور است، عنوان کرد: در طی 50 سال سال اخیر اسراف و مصرف گرایی به یک فرهنگ در کشور تبدیل شده است.

اگر صنعت ایران فراگیر شده بود شاهد حضور کالاهای چینی در کشور نبودیم

رویانیان با بیان اینکه از پنجاه سال قبل تاکنون قیمت بنزین در کشور 250 برابر شده است، بیان داشت: این درحالیست که این میزان افزایش قیمت منجر به رونق کشاورزی، تغییر رفتارهای اقتصادی مردم و تولید موثر نشده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نه تولید جایگاه خودش را پیدا کرده و نه کشاورزی رونق شایسته را به خود دیده است، تصریح کرد: به جرات باید گفت هنوز کشاورزی و صنعت ما اقتصادی نشده است چرا که اگر صنعت ما اقتصادی و فراگیر بود لوازم چینی همه جای ایران را نمی گرفت.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: اساس مصرف گرایی 50 سال پیش در ایران کلید خورد و تبدیل به فرهنگ شد و امروز نتیجه 50 سال مصرف گرایی منجر به تضعیف تولید در کشور شده است.

در صورت هدفمند نشدن یارانه ما تبدیل به وارد کننده نفت می شدیم

رویانیان با بیان اینکه امروز مسئله انرژی مسئله ای حیاتی است، خاطر نشان کرد: در کمتر از 40 سال پیش در کشورمان 400 هزار بشکه نفت مصرف می شود در حالی که کل دنیا 130 میلیون بشکه نفت مصرف داشت.

وی با بیان اینکه ایران طی سال گذشته بیش از چهار میلیون بشکه مصرف نفت داشته است، ادامه داد: در طول 40 سال اخیر مصرف انرژی نفت در ایران بیش از 10 برابر رشد پیدا کرده است.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور ادامه داد: این در حالیست که مصرف انرژی ایران 1.2 برابر چین و بیش از 4.5 برابر ژاپن است.

رویانیان افزود: اگر روند مصرف در کشورمان به همین منوال ادامه پیدا می کرد ما در سال 1400 باید روزانه بین سه تا چهار میلیون بشکه نفت وارد می کردیم.

وی با بیان اینکه در صورت عدم اجرای هدفمندی یارانه ها با مشکلات زیادی مواجه می شدیم، عنوان کرد: قانون هدفمندکردن یارانه ها با همت دولت و پشتیبانی مجلس و عنایت رهبر معظم انقلاب و اجماع همه اندیشمندان در کشور اجرا شد.

برخی هنوز می گویند کنترلها بعد از هدفمندی یارانه ها مصنوعی است!

رویانیان ادامه داد: امروز دوماه از اجرای این قانون در کشور می گذرد و با وجود اینکه برخی تصور می کردند کشور با این طرح به هم می ریزد ولی خوشبختانه بر خلاف تصورها بازار کنترل شد و روحیه مردم نیز عادی است.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه هنوز برخی می گویند کنترل ها مصنوعی و هر آن در حال انفجار است، ادامه داد: برنامه ریزی های ما در سال 90 شروع خواهد شد و در سال آینده به سمت حل مشکلات مردم خواهیم رفت.

رویانیان با بیان اینکه در طول تاریخ ایران چنین تحول عظیمی انجام نشده است، تصریح کرد: مردم به انقلاب، ولایت، مجلس و نظام اعتماد دارند و در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها دولت را حمایت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور در این راستا شجاعانه عمل کرد، ادامه داد: هم اکنون همه مسائل و مشکلات ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در همه شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ رصد می شود.

قیمت کپسولهای گاز مایع در برخی روستاها به 12 هزار تومان رسید

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به برخی مشکلات در این زمینه گفت: ما می دانیم در برخی روستاهای کشور قیمت کپسول های گاز مایع تا مرز 12 هزار تومان نیز رفته است که ما به دنبال رفع این مشکل در سریع ترین زمان هستیم.

رویانیان با تاکید بر رفع مشکل رانندگان تاکسی ها، یادآور شد: همچنین برنامه ریزی برای حل مشکلات کوره های آجر پزی نیز انجام شده است.

پرداخت تسهیلات به کوره های آجرپزی سنتی در کشور

وی با بیان اینکه هم اکنون تولید آجر سنتی در کشورمان به سه میلیون آجر می رسد، ادامه داد: این میزان تولید در معادلات آجر کشورمان هیچ تاثیری ندارد ولی با این اوصاف هر کدام از کوره های آجر پزی از نظر ما یک واحد تولیدی هستند که باید حمایت شوند.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر ضرورت گازرسانی به کوره های آجر پزی تصریح کرد: در این راستا پس از بررسی های صورت گرفته مقرر شد تسهیلات بلاعوض به صاحبان این کوره های آجر پزی پرداخت شود.

رویانیان با تاکید بر اینکه با تمام شدن فصل زمستان مسئله نفت مشکل کمتری خواهد داشت ادامه داد: اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها یک کار عمیق و ریشه ای در کشور بود که اجرای این قانون با این عظمت نیاز ضروری و حیاتی مملکت ما است.

با هدفمندی یارانه در 10 سال آینده کشور مشکلی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه این قانون کشور را از نفت محوری به تولید محوری هدایت می کند، عنوان کرد: در راستای اجرای هر چه بهتر قانون مسائل و مشکلات موجود جمع آوری شده که برای رفع آنها چاره اندیشی خواهد شد.

رئیس ستاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور خاطر نشان کرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کشور ما در 10 سال آینده در حوزه تولید، درمان، مسکن و... مشکلی نخواهد داشت.

رویانیان با تاکید بر تلاش برای رسیدن به حد مطلوب، ادامه داد: ما پیش از این سالانه 100 هزار میلیارد تومان یارانه در کشور هزینه می کردیم که این مقدار امروز به اقتصاد کشور برمی گردد و صرف توسعه می شود.

karevane69

karevane69
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1355
محل سکونت : البرز
دسترسی سریع به انجمن ها