عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حوزه هویت و چهره دینی نظام است / لزوم ترسیم نظام‌نامه حکومتی

حوزه هویت و چهره دینی نظام است / لزوم ترسیم نظام‌نامه حکومتی
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:41 ب.ظ

قم - خبرگزاری مهر: معاون اول قوه قضائیه گفت: حوزه هویت و چهره دینی نظام است و سرنوشت آنها به هم گره خورده است.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی ظهر پنجشنبه در هفدمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با علمای بلاد که در سالن قدس مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار داشت: حکومت اسلامی تجسم احکام و آموزه‌های مکتب است و در این رابطه حوزه به عنوان ملجا و جایگاهی که نیازها را می‌بیند و انتظارات را برآورده می‌کند نقش بسیار مهم و کلیدی را ایفاد می‌کند.

وی با بیان اینکه حوزه هویت و چهره دینی نظام است تصریح کرد: آینده نگری نظام و حوزه در اهداف و رسالتها و پیوستگی این و با یکدیگر بسیار نزدیک است، به نحوی که سرنوشت آنها به هم گره خورده است.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به تعهد و رسالت حوزه و نظام نسبت به جامعه اظهار داشت: تامین کادر حوزوی و قانونی نظام یکی از رسالتهای حوزه است و امروز در قانون اساسی ما جایگاهی وجود دارد که فقط حوزه باید نیروی آن را تامین کند.

لزوم ترسیم نظام‌نامه حکومتی

رئیسی با تاکید بر لزوم ترسیم نظام‌نامه حکومتی گفت: حوزه علمیه باید برای همه حوزه‌های فکری، فرهنگی، اقتصادی و... نظام نامه مبتنی بر احکام و موازین اسلامی تعیین کند چراکه ما در همه حوزه‌ها نیازمند نظام نامه حکومتی هستیم که حوزه باید این نظام نامه را تدوین کند.

وی با بیان اینکه حل معضلات تئوریک نظام بر عهده حوزه است، یادآور شد: امروز بر روی میز قضات ما بیش از 15 هزار سئوال نسبت به پرونده‌های قضایی وجود دارد که این سئوالات از مراجع تقلید پرسیده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در عرصه فقه و اجتهاد همه مسائل انسان قابل حل است، تاکید کرد: به برکت فقه و اجتهاد هیچ سئوال بی‌پاسخی نداریم.

لزوم شناخت رخنه‌هایی که به نظام وارد می‌شود

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر لزوم طراحی در بهبود فرهنگ جامعه و ترسیم الگوی مناسب اظهار داشت: 30 انتخابات در کشور برگزار کردیم، آیا روشهای اغلب این انتخابات همان روشهای اسلامی است؟ باید الگویی ارائه کنیم که هر دو طرف از در تکلیف مداری انتخاب کنند و این الگو باید مطابق با فرهنگ خودمان باشد.

وی ادامه داد: شناخت هوشمندانه رخنه‌هایی که به نظام و فرهنگ کشور وارد می‌شود از دیگر جایگاهی است که حوزه باید نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشد.

سکولاریزه‌کردن تهدید جدی برای نظام است

رئیسی مسئله سکولاریزه کردن را یکی از تهدیدهای جدید برای نظام دانست و افزود: مسائل مختلفی وجود دارد که شناخت و برخورد مناسب با آنها از طریق اندیشه‌های دینی ضروری است.

وی انتقاد سازنده نسبت به عملکرد جایگاه های اجرایی را یکی دیگر از زمینه‌های تعامل حوزه و نظام برشمرد و افزود: حوزه نسبت به حفظ خاستگاه انقلاب اسلامی در جایگاه رفیعی قرار دارد.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: تامین کادر قضایی مورد نیاز که بتواند دعاوی را رسیدگی کند یکی از وظیفه‌های حوزه‌های علمیه است.

karevane69

karevane69
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1355
محل سکونت : البرز
دسترسی سریع به انجمن ها