عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برخی نواندیشی‌ها تیشه به ریشه دیانت می‌زند / لزوم تدوین منشور نواندیشی دینی

برخی نواندیشی‌ها تیشه به ریشه دیانت می‌زند / لزوم تدوین منشور نواندیشی دینی
پنج شنبه 5 اسفند 1389  05:47 ب.ظ

قم - خبرگزاری مهر: رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: امروز برخی نواندیشی‌های دینی در حوزه اعتقادات جان می‌گیرد که تیشه به ریشه دیانت می‌زند.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی ظهر پنجشنبه در هفدمین اجلاسیه جامعه مدرسین با علمای بلاد که در سالن قدس مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد اظهار داشت: روانشناسان عقیده دارند برای اینکه یک فرد را به مرحله بالندگی برسانیم نخست باید عناصر شخصیتی او را شناسایی کنیم و با تاکید بر همین عناصر تقویت و رشد او را دنبال کنیم تا او را به مرحله بالندگی برسانیم.

وی گفت: حوزه یک موجود زنده است و برای بالندگی‌اش باید عناصر ذاتی و شخصیتی او را شناسایی و بر اساس این شناخت فرایند تکامل و بالندگی آن را دنبال کرد.

تقوی خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه مجموعه‌ای از انسانهاست که با هدف مشترکی گرد هم آمدند و هویت واحد و مشخصی پیدا کرده‌اند که عناصر هویتی آنها دانش و اندیشه و معنویت و تربیت است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در همین زمینه افزود: بخش عملی، اندیشه و معارف دینی را حامل است و در بخش معنویت و تربیت الگوهای عملی و رفتاری را ارائه می‌دهد.

وی تاکید کرد: موضوع معنویت و تربیت آنقدر مهم است که اگر این بخش آسیب ببیند بخش نخست که همان دانش و اندیشه است کارایی خودش را از دست خواهد داد و هویت حوزه مخدوش می‌شود.

نواندیشی‌های بدون ضابطه به اباحه‌گری منجر می‌شود

وی یکی از عوامل بسیار مهم بالندگی حوزه که با بهره‌گیری از عنصر ذاتی آن به وجود می‌آید را عنصر اجتهاد دانست و گفت: اجتهاد نیاز خاصی است که از برکات مکتب اهل بیت(ع) در حوزه، فقه و تفکر شیعی در این مکتب به بالندگی رسیده است.

تقوی با بیان اینکه اجتهاد با استناد به منابع دینی پاسخگوی حوادث جدید خواهد بود اظهار داشت: در حال حاضر ما با سیل حوادث واقعه در این زمان رو به رو هستیم و اجتهاد در حوزه باید متناسب با این تحولات به پیش رود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تاکید کرد: امروز با جریانهای نواندیشی رو به رو هستیم که از آسیبهای حوزه به شمار می‌آید، چون این نواندیشی‌ها اهل ضابطه اجتهاد نیستند و فهمشان فهم آزاد است که تبدیل به آفت شدند و نتیجه آن لاابالی فکری و اباحه‌گری است.

وی ادامه داد: اگر از نواندیشی بپرهیزیم یعنی از غافله پیشرفت عقب ماندیم و در نهایت در دام تحجر افتادن که ضرر کمتری از مورد اول ندارد و در چنین فضایی برخی‌ها وارد آفت خودسانسوری می‌شود.

لزوم تدوین منشور برای جلوگیری از افراط و تفریط‌ها در نواندیشی دینی

تقوی تاکید کرد: ما برای اینکه با نواندیشی دینی اصیل قدرت و پاسخگویی اجتهاد را به نمایش بگذاریم باید جریانهای نواندیشی را معطوف به اجتهاد مصطلح کنیم.

وی با بیان اینکه حوزه متولی اندیشه دینی است و دین شامل اعتقادات، اخلاق و احکام می‌شود، تصریح کرد: اجتهاد را به معنای تفقه در دین و با فهم دانشمند مشروع از دین باید در حوزه کلام و اخلاقیات و... توسعه دهیم به خاطر اینکه امروز نواندیشی دینی در حوزه اعتقادات جان می‌گیرد که تیشه به ریشه دیانت می‌زند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور یادآور شد: امروز مشکل اصلی در حوزه اعتقادات است که خدا و وحی و نبوت مورد هجمه قرار گرفته است، بنابراین حوزه باید برای بالندگی هر چه بیشتر به عنصر اجتهاد تاکید بورزد.

وی تاکید کرد: حوزه باید نواندیشی دینی را با عنصر اجتهاد هدایت کند و الگوی اصیل نواندیشی را به جامعه ارائه نماید و آیا برای نواندیشی دینی نیاز به تدوین منشور نداریم که جلوی افراط و تفریط‌ها گرفته شود.

karevane69

karevane69
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1355
محل سکونت : البرز
دسترسی سریع به انجمن ها