عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

استقبالي از طرح شهر خلاق نمي‌شود

استقبالي از طرح شهر خلاق نمي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:15 ب.ظ

شهردار سمنان:
استقبالي از طرح شهر خلاق نمي‌شود

خبرگزاري فارس: شهردار سمنان گفت: استقبالي از اجراي طرح «شهر خلاق» نمي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، عليرضا خسروي صبح امروز در همايش بزرگداشت روز مهندس اظهار داشت: شهرهاي مختلف براساس خلاقيت مردمان آن در امور جاري به اشكال متنوعي ساخته مي‌شوند.
وي با بيان اينكه شهرسازي بستر خلاقيت را در مردم به وجود مي‌آورد، تصريح كرد: شهرسازي در دنياي امروز به سمت "شهر خلاق " پيش مي‌رود و براي داشتن چنين شهري بايد مردمي خلاق داشت.
شهردار سمنان گفت: برخي روان‌شناسان معتقدند كه اگر اثر و ايده‌اي ناب بتوان در شهري ايجاد كرد، به طور قطع مي‌توان خلاقيت مردم آن را نيز افزايش داد.
خسروي افزود: براي نمونه مي‌توان گفت كه وجود اثري ناب مانند مسجد امام در شهر اصفهان مي‌تواند زمينه‌ساز خلاقيت در نسل‌هاي آينده براي ساختن چنين بناهاي نابي شود.
وي تصريح كرد: در شهر سمنان نيز همين‌ گونه است و شاهد معماري خارق‌العاده‌اي در اين مجموعه هستيم.
شهردار سمنان گفت: معماري مسجد امام سمنان اصل غافلگيري را در بيننده ايجاد مي‌كند زيرا به محض ورود به حياط شاهد معماري ساده‌اي هستيم اما با ورود به يكي از صحن‌ها، كاشي‌كاري و ظرافت‌هاي به كار رفته بيننده را متحير مي‌سازد.
خسروي افزود: برخي ديگر از روان‌شاسان معتقدند براي افزايش خلاقيت در مردم بايد هوش آنها را بالا برد.
وي تصريح كرد: براي نمونه در حوزه شهرسازي، ساختن سازه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه بيننده را به تفكر وادارد و اين عاملي است كه به فراواني در آثار تاريخي در كشور ما وجود دارد.
شهردار سمنان گفت: در برخي از شهرهاي كشورمان نيز در چندين نقطه شهر تابلوهايي با چينش موزائيك‌ها به گونه‌اي عجيب اين امر را محقق ساخته‌اند.
خسروي افزود: براي ساخت شهري خلاق بايد از خلاقيت تمام مردم در امور بهره‌ برد اما در حال حاضر شهر خلاق در آخرين مراحل از شهرسازي در كشور قرار دارد.
وي تصريح كرد: در شهر خلاق بايد حركات جمعيتي به درون بافت‌هاي فرسوده برود تا زمينه‌ساز مرمت آنها شود چراكه در غير اين صورت اين بناها به فراموشي سپرده مي‌شوند و از بين مي‌روند.
شهردار سمنان گفت: در شهرسازي كنوني، كشتارگاه‌هاي دام و طيور و نيز گلخانه‌ها به دليل آلودگي زياد بايد به خارج از محيط شهري هدايت شوند.
خسروي افزود: اين در حالي است كه طرح "شهر خلاق " خواهان آن است كه به جاي خروج اجباري، بهداشت را در بهترين نوع به اين مكان‌ها ارائه كند.
وي تصريح كرد: اين طرح در كشور آلمان كه يكي از كشتارگاه‌هاي بزرگ دنيا را دارد، به قدري موفق ظاهر شده كه بدون هيچ نگراني و بروز مشكلي در پيرامون كشتارگاه اماكن مسكوني نيز ساخته شده است.
شهردار سمنان گفت: خلاقيت گاهي منجر به تغيير شكل اجرايي قوانين مي‌شود و به عنوان نمونه در برخي از شهرها به جاي چراغ راهنمايي، از پرده‌هاي رنگي استفاده شده است.
خسروي افزود: از سوي ديگر، شهرها بايد به گونه‌اي ساخته شوند كه به طور 24 ساعته مورد استفاده مردم باشند.
وي تصريح كرد: در حال حاضر ساعاتي از شب كه هوا در شهرهاي كويري مطلوب و خنك است، شهر به گونه‌اي تعطيل تلقي مي‌شود.
شهردار سمنان گفت: بايد با نورپردازي‌هاي جالب و هيجان‌انگيز در سطح شهرها در شب و ايجاد امنيت و پاكيزگي، سطح شهر را آماده بهره‌برداري مردم كرد.
خسروي افزود: در مجموعه شهرسازي هر چند با تلاش دانشگاه بتوانيم مهندسان خبره و توانمندي به جامعه تحويل دهيم، اگر به كارگران آموزش ندهيم سودي ندارد.
وي تصريح كرد: وجود كارگران ماهر يكي از رئوس مهم شهرسازي است و دفاتر نظام مهندسي در استان سمنان بايد سعي كنند تا بيش از پيش با هم همكاري داشته باشند.
شهردار سمنان گفت: دفاتر نظام مهندسي در استان بايد بتواند با همكاري و مديريت دانشگاه‌ها، طرح‌هايي براي شهرسازي ارائه دهند كه تا سال‌هاي سال بدون تغيير قابليت اجرا داشته باشد.
انتهاي پيام/ي10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها