عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سطح آب‌هاي زيرزميني سمنان در حال كاهش است

سطح آب‌هاي زيرزميني سمنان در حال كاهش است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:16 ب.ظ

استاندار سمنان:
سطح آب‌هاي زيرزميني سمنان در حال كاهش است

خبرگزاري فارس: استاندار سمنان اعلام كرد: سطح آب‌هاي زيرزميني در استان سمنان سالانه حدود يك متر كاهش مي‌يابد و اين نشان‌دهنده كاهش منابع آبي در استان است.

به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، عباس رهي پيش از ظهر امروز در نشست شوراي مديريت بحران استان سمنان كه در سالن يادگار امام استانداري سمنان برگزار شد، اظهار داشت: سمنان يكي از استان‌هاي با وسعت بسيار زياد و پنجمين استان وسيع كشور بوده كه وسعت آن حدود پنج برابر استان تهران است.
وي با بيان اينكه از ابتدا تا انتهاي استان سمنان بيش از 600 كيلومتر وسعت دارد و سمنان از مناطق كويري كشور محسوب مي‌شود، اظهار داشت: ميزان بارندگي سالانه در اين استان كمتر از 100 ميلي‌متر بوده در حالي كه اين رقم در استان‌هاي همجوار بيش از 700 ميلي‌متر است.
استاندار سمنان افزود: ميانگين بارندگي در كشور 250 ميلي‌متر است و سمنان حتي در اين زمينه از متوسط كشوري هم بارندگي كم‌تري دارد.
رهي افزود: سمنان از نظر مسائل طبيعي همواره حادثه‌خيز است و آسيب‌پذير محسوب مي‌شود و سرما و گرما به شدت به اين استان ضرر مي‌زند.
وي افزود: پسته دامغان و ساير محصولات زراعي مردم در شهرستان‌هاي ديگر همواره دچار آسيب سرما مي‌شوند و در فصل گرما نيز با مشكلات كم‌آبي مواجه هستيم.
استاندار سمنان سالانه يك متر سطح آب‌هاي زيرزميني استان سمنان پايين‌تر مي‌رود و بايد بيشتر از 300متر چاه حفر شود تا به آب برسيم.

* كشاورزان در حال از دست دادن زراعت و باغات خود هستند
رهي با بيان اينكه مشكلات در اين حوزه بسيار جدي است، ادامه داد: بيشتر مناطق استان سمنان ممنوعه محسوب مي‌شود و در اين مناطق نمي‌توان به حفر چاه پرداخت و متاسفانه كشاورزان در حال از دست دادن زراعت و باغات خود هستند.
وي افزود: امكانات در كشور با توجه به جمعيت توزيع مي‌شود و با اين شاخص، اداره استان وسيعي چون سمنان بسيار سخت است.
استاندار سمنان با بيان اينكه جمعيت استان سمنان اندك است، ادامه داد: اين استان از نظر اعتبارات آخرين استان كشور بوده و بايد در حوزه اعتبارات مديريت بحران مورد توجه قرار گيرد.
رهي افزود: در سال‌هاي گذشته وزارت كشور در حوزه جبران بخشي از خسارات حوادث غيرمترقبه فعاليت‌هاي زيادي داشت و رضايت‌مندي خوبي براي استان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي حاصل شد.
وي تصريح كرد: اما از زماني كه در سال جاري اين اعتبارات محدود شد و كمك‌ها صورت نگرفت، استان‌ها به شدت در مضيقه قرار گرفتند.
استاندار سمنان با اشاره به زلزله ‌اخير روستاهاي جنوب دامغان و شاهرود اظهار داشت: در مناطق كوه‌زر و سطوه كارهاي بازسازي در دست انجام بوده و بنياد مسكن به خوبي وارد كار شده است.
رهي از وقوع دو مورد آتش‌سوزي در جنگل‌هاي اطراف مهديشهر و شاهرود در استان سمنان خبر داد و گفت: خوشبختانه 90 درصد مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان سمنان آموزش‌هاي مديريت بحران را گذرانده‌اند و با تجربه هستند و در اين زمينه هماهنگي خوبي برقرار است.
انتهاي پيام/ي10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها