عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

موقوفات نيشابور تصرف شده است

موقوفات نيشابور تصرف شده است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:28 ب.ظ

رئيس اداره اوقاف نيشابور:
موقوفات نيشابور تصرف شده است

خبرگزاري فارس: رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نيشابور گفت: تصرفاتي در املاك موقوفه اين شهرستان اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، حجت‌الاسلام محمد ذاكري ظهر امروز در جمع نمازگزاران مسجد جامع نيشابور اظهار داشت: قسمت عمده‌اي از اراضي حاشيه‌نشين شهر نيشابور، املاك موقوفه است كه بخشي از آن توسط افراد سودجو قطعه قطعه و به افراد ناآگاه فروخته شده و گرفتاري‌هاي زيادي را براي مردم ايجاد كرده است.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نيشابور خاطرنشان كرد:‌ بيشتر از 20 درصد موقوفات داراي هيچ پرونده‌اي در سيستم اداري نيستند.
وي از مردم دعوت كرد اداره اوقاف را در پياده كردن نيات واقفان ياري دهند.
ذاكري افزود: اگر مردم نسبت به مسائل وقف توجيه شرعي شوند، ديگر نيازي به برخوردهاي قانوني نيست و اداره اوقاف زودتر به اهداف واقف مي‌رسد.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه نيشابور تصريح كرد: پايين بودن اجاره موقوفات به ‌عنوان يكي از آسيب‌هاي مهم وقف نيشابور است.
وي افزود: به روز كردن مال‌الاجاره موقوفات به‌ منظور بهره‌مندي بيشتر از موقوفات مورد تأكيد است.
ذاكري با بيان اينكه گاهي مستاجرها درباره به‌روز كردن موقوفات معترض هستند، تصريح كرد: سؤال اينجاست كه چرا اجاره سال‌هاي قبل از اجاره روز كمتر و ناچيز بوده است.
وي تصريح كرد: اجاره گرفته شده موقوفات در كل كشور نسبت به ارزش كل موقوفات نزديك به نيم درصد است.
ذاكري با بيان اينكه وقف مختص به دين مبين اسلام نيست، گفت: در نيشابور از سوي اهل كتاب وقفياتي بر امور خيريه شده است.
وي اظهار داشت: نخستين واقف در دين اسلام، شخص پيامبر مكرم اسلام است و بعد از ايشان اميرالمومنين علي (ع) و اهل بيت گرامي ايشان به اين سنت پيامبر(ص) پايبند بوده‌اند.
ذاكري آثار وقف را دعوت به ارزش‌هاي اسلامي، جدايي از دلبستگي‌هاي دنيوي، فراهم شدن زمينه بهره‌مندي محرومان از عايدات وقف، برقراري عدالت اجتماعي و كم‌‌كردن فاصله طبقاتي بين ثروتمندان و فقيران و ريشه‌كني فقر و جاودانگي انسان عنوان كرد.
انتهاي پيام/ز20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها