عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ليان آيين‌هاي بوشهر را به مردم پايتخت ارائه داد

ليان آيين‌هاي بوشهر را به مردم پايتخت ارائه داد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:33 ب.ظ

بيست‌وششمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر/
ليان آيين‌هاي بوشهر را به مردم پايتخت ارائه داد

خبرگزاري فارس: گروه موسيقي ليان شب گذشته اجراي خود را با اختصاص دادن به معرفي آيين‌هاي بومي بوشهر در جشنواره موسيقي فجر برگزار كرد.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در اين اجرا كه شب گذشته در سالن اصلي تئاتر شهر برگزار شد گروه موسيقي ليان به روي سن آمد و قبل از اجراي آثار خود محسن شريفيان سرپرست اين گروه به توضيح قطعات اجرايي اين كنسرت پرداخت و گفت: ما هيچ وقت نمي‌توانيم ريتم را از موسيقي‌مان حذف كنيم چرا كه موسيقي بوشهر همواره با ريتم همراه بوده است.
وي ادامه داد: من از نهمين جشنواره موسيقي فجر تا به امروز در اين فستيوال موسيقي شركت داشتم و در طي اين سالها اجراهاي مختلفي را برگزار كرده‌ام.
اين پژوهشگر موسيقي بوشهر افزود: مويسقي و فرهنگ بوشهر پلي مليتي كه از اكثر فرهنگ‌ها وام گرفته؛ ‌به همين خاطر ما مي‌توانيم ردپايي از فرهنگ آفريقايي، عربي، هندي تا اقوام ايراني مثل ترك، لر و غيره را در آن ببينيم.
بعد از صحبت‌هاي شريفيان گروه قطعه پنجه‌بنكي و چوپي را با رقص چوبي هادي منوچهري و اصغر صفايي اجرا كرد.
شريفيان قبل از اجراي قطعات بعدي گفت:‌ ما در اين كنسرت فرم گروه را تغيير داده‌ايم و تصميم گرفتيم تا جايي كه ممكن است اشاره‌اي به ريتم‌ها، رقص‌ها و حركات آييني بوشهر داشته باشيم.
گروه ليان در اين بخش قطعه خيامي را با حركات آييني خدر عزيززاده جانباز 8سال دفاع مقدس ارائه كرد كه بسيار مورد استقبال قرار گرفت چرا كه در اين اثر محسن شريفيان به صورت كامل به معرفي حركات آييني منطقه بوشهر كه به دست فراموشي سپرده شده‌اند پرداخت.
شريفيان در بخش ديگري از اين اجرا به معرفي رقص دستمالي پرداخت و افزود: اين يك رقص گروهي است كه در گذشته و در اكثر مناطق جنوب زنان و مردان به نشانه اتحاد اين حركت را انجام مي دادند كه البته بيشتر در مراسم‌هاي جشن و عروسي مورد استفاده قرار مي‌گرفت.
امروزه با فراموش شدن اين سنت حركاتي جايگزين شده‌اند كه متأسفانه در شأن فرهنگ و مردم ايران نيست و من قبطه مي‌خورم كه چرا ما از اصالت‌هاي خود دور افتاده‌ايم.
به گزارش فارس، ليان بعد از اجراي اثر دستمالي با دعوت از همايون نصيري نوازنده سازهاي كوبه‌اي كه مهمان ويژه اين اجرا بود قطعه بوق شاخي را با نوازندگي علي حيدري اجرا كرد.
بخش ديگري از اجراي گروه ليان به موسيقي مذهبي بوشهر اختصاص داشت كه به گفته شريفيان اين ژانر از موسيقي در منطقه جنوب با حركات آييني همراه است و زنان نيز در ارائه آن نقش دارند.
وي ادامه داد: بخشي از موسيقي مختارنامه آواز يك زن بوشهري است و كاري از بنده است كه در اين سريال از آن استفاده شده است.
ليان بعد از اجراي قطعه مذهبي موسيقي زار را كه برگرفته از موسيقي هندي و آفريقايي بود با حركات آييني اين دو كشور قطعه حنابندان و يزله كه از فرم‌هاي باستاني بوشهر است را نواخت.
اين گروه همچنين، قطعاتي چون ناخدا، محله خموني و غيره را نيز در معرفي بيشتر موسيقي بوشهر اجرا كرد.
اجراي پاياني گروه، قطعه‌اي بندري با حركات آييني اين نوع موسيقي بود كه براي اولين بار بعد از انقلاب اجرا مي‌شد. در واقع شريفيان قصد داشت در قالب يك اجرا به معرفي آيين‌هاي بومي بوشهر بپردازد كه خوشبختانه در اين اجرا توانست از عهده آن برآيد.
در واقع كنسرت شب گذشته ليان را مي‌توان نوعي اجراي پژوهشي تلقي كرد كه مردم پايتخت توانستند با آين‌هاي منطقه‌اي از كشورشان آشنا شوند.
انتهاي پيام/و/7

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1817
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها