عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ايران رتبه ششم دنيا را از نظر امكانات دارد

ايران رتبه ششم دنيا را از نظر امكانات دارد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:34 ب.ظ

رئيس كميسيون چشم‌انداز مجمع تشخيص مصلحت نظام:
ايران رتبه ششم دنيا را از نظر امكانات دارد

خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: كشور ما منابع و امكانات زيادي دارد به طوري كه از نظر امكانات به لحاظ منابع طبيعي و منابع انساني جايگاه ششم را در سطح دنيا دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، محمد ابراهيم مداحي پيش از ظهر امروز در همايش كارآفريني در افق 1404 كه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد قزوين برگزار شد، اظهار داشت: در بحث چشم‌انداز و افق ايران 1404 مقرر شد پيوندي بين دانشگاهيان، نخبگان، اساتيد با اين سند ملي ايجاد شود و يكي از راه‌هايي كه براي اين پيوند اتخاذ شد برگزاري سلسه همايش‌ها بود.
وي ادامه داد: در برگزاري اين همايش‌ها چند هدف دنبال مي‌شود، نخست اينكه سهم و نقش هر ايراني نسبت به اين سند ملي تبيين شود و هر كس نقشي براي خود قائل شود و سهمي را مطالبه كند بنابراين لازم بود كه نخبگان و دانشگاهيان با سند بيشتر تعامل داشته باشند و نخبگان به عنوان موتور حركت يك جامعه فضاي لازم را خلق كنند.
رئيس كميسيون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه كرد: سلسله اول همايش‌ها در راستاي تبيين كلي چشم‌انداز در قالب 13 همايش در سطح استان‌ها با كمك دانشگاه آزاد صورت گرفت كه جشنواره اين همايش سال گذشته برگزار شد و در واقع موجي در رابطه با بحث چشم‌انداز ايجاد شد.
وي عنوان داشت: سلسله دوم همايش برگزاري همايش با رويكردهاي تخصصي بود كه در اين خصوص 14 موضوع تخصصي طراحي شد كه همايش انرژي در اهواز، همايش كشاورزي در گيلان و همايش دولت شايسته در تهران برگزار شد و امروز نيز همايش كارآفريني در قزوين برگزار مي‌شود.
مداحي توضيح داد: كارآفريني به عنوان موتور توسعه اقتصادي، سياسي و فرهنگي است جايگاه ويژه در اهداف چشم‌انداز دارد كه آنچه از همايش انتظار است غير از سندهاي علمي و پژوهشي كه مي‌تواند پشتوانه چشم‌انداز باشد اين است كه به اين سئوال پاسخ دهد كه نظام اقتصادي كارآفريني كه قرار است جايگزين نظام اقتصاد نفتي ما شود چه ويژگي بايد داشته باشد.
وي با اشاره به تعداد مقالات ارسالي به اين همايش توضيح داد: 245 مقاله به دبيرخانه اين همايش رسيده است كه از اين تعداد 120 مقاله به علت عدم تناسب با موضوع و اهداف همايش كنار گذاشته شد و 125 مقاله داوري شد كه 32 مقاله قابليت ارائه يافت و 21 مقاله امروز ارائه مي‌شود و 75 مقاله نيز چاپ مي‌شود كه چاپ 27 مقاله نيز به صورت پوستر صورت مي‌گيرد.
رئيس كميسيون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطر نشان كرد: ويژگي اين همايش مشاركت همه صاحب‌نظران، كارآفرينان و دستگاه‌هاي تخصصي و برجسته كشور از جمله دانشگاه تهران، اميركبير، علامه طباطبايي، وزارت كار، وزارت علوم، وزارت تعاون، وزارت علوم، وزارت رفاه، شهرداري تهران، سازمان ميراث فرهنگي و جهاد دانشگاهي است كه نقش جدي در فراهم كردن مقدمات اين همايش داشتند.
وي تصريح كرد: كشور ما منابع و امكانات زيادي دارد به طوري كه از نظر امكانات به لحاظ منابع طبيعي و منابع انساني جايگاه ششم را در سطح دنيا دارد و حال اينكه از نظر برخورداري جايگاه پنجاه و ششم و شصتم را دارد جاي سئوال است كه چرا استعدادهاي بالقوه با ميزان برخورداري ما فاصله دارد جاي سؤال است.
مداحي يادآور شد: تحقق اهداف چشم‌انداز 20 ساله كشور منوط به حل مشكلات فعلي جامعه است و اين خود مستلزم اجراي استراتژي توسعه كارآفريني و جايگزين كردن اقتصاد كارآفريني به جاي اقتصاد نفتي است زيرا كارآفريني موجب افزايش سرمايه‌گذاري، ايجاد فرصت‌هاي جديد، تحول در ارزش‌ها در نظام ارزشي و شتاب در روند توسعه مي‌شود.
وي اعلام كرد: كارآفريني به عنوان موتور توسعه اقتصادي براي رشد شتابان و توسعه در ابعاد مختلف لازم است و اين مستلزم بسيج كارآفرينان است.
رئيس كميسيون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به اهميت انديشيدن گفت: انديشيدن يكي از نيازها بنيادين انسان است و در مباني ديني ما نيز به اين امر تأكيد شده است به طوري كه يك ساعت انديشيدن برتر از 70 سال عبادت است و انديشيدن لازمه تبديل سرمايه انساني به ارزش افزوده است.
به گزارش فارس وي بيان داشت: كشورهاي صادر كننده مواد خام كه ايران نيز جزو آنها است، اين كشورها 36 درصد منابع انساني دارند در حالي كه اين رقم در كشورهاي در حال توسعه 54 درصد و كشورهاي توسعه يافته 67 درصد است ولي در منابع طبيعي رقم معكوس است به طوري كه كشورهاي صادر كننده مواد خام 44 درصد، كشورهاي در حال توسعه 30 درصد و كشورهاي توسعه يافته 17 درصد از منابع طبيعي بهره‌برداري مي‌كنند.
مداحي تأكيد كرد: كشورهاي صادركننده مواد خام 44 درصد از ثروت‌شان وابسته به منابع طبيعي و 6/4 درصد از كل ثروت جهان دارند ولي كشورهاي توسعه يافته 79.5 درصد ثروت جهان را در اختيار دارند و اين نشان از توجه اين كشورها به منابع انساني است كه امروز سرمايه‌هاي انساني پايه‌هاي اصلي ثروت ملت‌ها را تشكيل مي‌دهد.
وي افزود: كشور ما در بحث آموزش‌هاي كارآفريني در آموزش و پرورش و آموزش متوسطه در بين 45 كشور جهان، رتبه 45 را دارد كه آخرين رتبه است در حالي كه در اين مقطع كه نسل را براي كارآفريني تربيت مي‌كنيم بايد سرمايه‌گذاري بيشتري را داشته باشيم و در دانشگاه‌ها و سطوح تخصصي فني و حرفه‌اي نيز رتبه سي و هشتم را داريم.
رئيس كميسيون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخيص مصلحت نظام عنوان داشت: بين 45 كشور در علاقمندي به نوآوري در سطح شركت‌ها و بنگاه‌ها رتبه 40 و حمايت مالي از كارآفرينان رتبه 42 را دارا هستيم كه البته ممكن است افرادي كارآفرين نباشند و با پوشيدن لباس كارآفريني بخشي از منابع را به خود اختصاص دهند و يا سياست دولت و دستورالعمل‌هايي كه بايد به سمت كارآفرينان سوق يابد كافي نيست كه نياز به علت‌شناسي دارد.
وي تصريح كرد: در بحث مقالات ISI ما رتبه خوبي داريم اما اينكه چه ميزان تحقيقات و توسعه ما ثروت ايجاد مي‌كند و تبديل به ثروت مي‌شود رتبه قابل قبولي را نداريم.
مداحي اعلام كرد: ما قرار است در افق 1404 در بين 25 كشور جهان جايگاه اول را داشته باشيد و انتظار است در اطلس ايران 1404 جايگاه كارآفريني ترسيم شود و خروجي همايش نيز اين باشد تا از ارائه نظر انديشمندان بهره‌برداري كرده و اين را مايه و خوراك اوليه تدوين سياست‌ها قرار دهيم.
انتهاي پيام/خ10/ك

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها