عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

35 مقاله با محوريت شخصيت خواجه نصيرالدين طوسي ارائه شد

35 مقاله با محوريت شخصيت خواجه نصيرالدين طوسي ارائه شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:37 ب.ظ

همزمان با بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي؛
35 مقاله با محوريت شخصيت خواجه نصيرالدين طوسي ارائه شد

خبرگزاري فارس: همزمان با بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي در اصفهان، 35 مقاله با محوريت ابعاد علمي، اخلاقي و سياسي اين انديشمند بزرگ ارائه شد.

اصغر حيدري، دبير برگزار كننده همايش بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي پيش از ظهر امروز با بيان اينكه اين همايش به همت اداره كل آموزش و پرورش ناحيه دو استان اصفهان برگزار مي‌شود، اظهار داشت: از سال گذشته بنا بر اين گذاشته شد كه همايشي در روز خواجه نصير برگزار شود كه به ادارات و مدارس كل ادارات فراخوان مقاله نويسي ارائه شد.
وي با بيان اينكه در كنار اين فراخوان براي مقاطع مختلف تحصيلي برنامه‌هايي به فراخور سن برگزار شد، افزود: مسابقه الكترونيكي وبلاگ نويسي براي مقاطع تحصيلي متوسطه، مسابقه نقاشي براي مقاطع ابتدايي و راهنمايي تدارك ديده شد كه در حاشيه پارك خيابان باغ گلدسته براي بازديد عمومي به نمايش گذاشته شده است.
حيدري تصريح كرد: طي مدت اعلام شده براي فراخوان مقالات به دبيرخانه ارسال شد كه از اين تعداد 35 مقاله همكار در هفت محور پيشنهادي به دبيرخانه رسيد كه چهار محور آن در زمينه‌هاي علمي و سه محور مسائل شخصيتي و اخلاقي خواجه نصيرالدين طوسي ارائه شد.
وي ادامه داد: 16 مقاله اين همايش را دانش آموزان ارائه دادند كه در بحث محتواي الكترونيك فعاليت خلاق 36 مورد رسيده بعد از بررسي و داوري برگزيده‌ها را اعلام كرديم كه فعاليت خلاق نفرات برتر برگزيده شدند.
دبير برگزار كننده همايش اهداف كلي اين همايش را نكوداشت خواجه نصيرالدين طوسي، ايجاد حس تحقيق و پژوهش بين همكاران و دانش‌آموزان و نيز خودباوري و هويت اسلامي و ايراني دانست.
وي بيان داشت: اين همايش در راستاي همايش سال گذشته كه همايش رياضي و آينده بود، برگزار شد كه بسيار مورد استقبال مولفين كتب درسي و اساتيد دانشگاه واقع شد.

* اخلاق، انسانيت و ارزش‌هاي اسلامي، خواجه نصير را محصور در قلم نكرد
در ادامه اين همايش، رئيس آموزش و پرورش ناحيه دو استان اصفهان با اشاره به اينكه اين همايش همزمان با همايش سراسري در كشور در اصفهان برگزار مي‌شود، اظهار داشت: محدث قومي كه يكي از بزرگان علوم است در رساله‌اي از خود بيان مي‌كند هر صد سال يك نفر مجد اسلام به دنيا مي‌آيد كه اسلام را زنده نگه مي‌دارد كه جرقه نخستين مجد در زمان امام محمد باقر(ع) و امام صادق(ع) زده شد.
فرهاد محمدي افزود: اگر بخواهيم مجدان اسلام بعد از امام محمد باقر (ع) و امام محمد صادق(ع) را نام ببريم، بايد به ترتيب از امام رضا(ع)، سيد يعقوب كليني صاحب كتاب اصول كافي، شيخ مفيد، شيخ طبرسي نگارنده كتاب تفسير قرآن شيخ طبرسي، محمد طوسي و خواجه نصيرالدين طوسي ياد كنيم.
وي در ادامه به زندگينامه كوتاهي از خواجه نصيرالدين طوسي اشاره كرد و آن را يكي از مفاخر در علم نجوم دانست و گفت: دسته‌اي از دانشمندان به واسطه علم اين دانشمند، او را از دانشمند عقل هادي عشر و اشرف علوم مي‌نامند.
رئيس آموزش و پرورش ناحيه دو اصفهان اضافه كرد: خواجه نصيرالدين در زمان حمله مغول‌ها به ايران توانست در اوج ويراني‌هاي حاصل از وحشي‌گري‌هاي قوم مغول، برجسته‌ترين آثار را در زمينه حساب، هندسه، منطق كه برجسته‌ترين آنها اخلاق ناصري است را تاليف كند.
وي با اشاره به اينكه بزرگ‌ترين آثار اين دانشمند ايراني در زمينه حساب و هندسه است، خاطرنشان كرد: بايد جايگاه و نقش علمي اين دانشمند بزرگ ايراني را به دانش آموزان معرفي كنيم.
محمدي ادامه داد: يكي از خصوصيات اين دانشمند ايراني آن بود كه خود را محصور در قلم نكرد و همواره اخلاق، انسانيت و ارزش‌هاي اسلامي را به هيچ چيز ترجيح نداد و به واسطه همين خصوصيت بود كه بعد از هفت قرن هنوز جايگاه و نقش اين دانشمند مسلمان زنده است.
انتهاي پيام/غ20/ك

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها