عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نخستين دانشگاه‌هاي اروپا به واسطه علوم اسلامي تاسيس شد

نخستين دانشگاه‌هاي اروپا به واسطه علوم اسلامي تاسيس شد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:37 ب.ظ

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي حكمت و فلسفه ايران:
نخستين دانشگاه‌هاي اروپا به واسطه علوم اسلامي تاسيس شد

خبرگزاري فارس: رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي حكمت و فلسفه ايران گفت: اروپا وارث اسلام بوده چراكه نخستين دانشگاه‌هاي اروپايي مانند كمبريج، آكسفورد و پاريس به واسطه ورود علوم اسلامي تاسيس شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، غلامرضا اعواني پيش از ظهر امروز در همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني كه در سالن همايش‌هاي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد، با بيان اينكه علوم انساني در جايگاه و موقعيت بالايي قرار دارد، اظهار داشت: بايد سلسله مراتب مختلف بررسي شود و اين موضوع كه علوم اسلامي كه به غرب وارد شده تحول پيدا كرد و علوم انساني تبديل شد لازم است مور تأمل قرار گيرد.
وي خاطرنشان كرد: علم درجه‌اي از وجود انسان بوده كه با تكامل آن نفس ارتقا پيدا كرده و به كمال و قرب مي‌رسد.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي حكمت و فلسفه ايران با بيان اينكه در عالم اسلام ارتباط علوم اسلامي با وحي است، گفت: اين ارتباط علوم اسلامي با وحي سبب پايداري و ثبات عقايد مي‌شود.
اعواني به وضعيت كشور چين اشاره و خاطرنشان كرد: فرهنگ و هويت چين پايدار مانده است، چراكه كتاب‌هايي در چين به عنوان كتاب‌هاي كلاسيك موجود بوده كه شامل علوم انساني است.
وي تصريح كرد: بر خلاف غرب كه علوم از وحي جدا شده و به تعبير امروز سكولار شد، در شرق شرايط اينگونه نبود و در حوزه دين علومي پديد آمد كه علوم انساني است.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي حكمت و فلسفه ايران با بيان اينكه اسلام در بين اديان ديگر جهان‌شمول است، اذعان داشت: جهان‌شمولي در بين اديان ديگر وجود ندارد كه لازم است از اين موضوع استفاده كنيم چراكه علوم و فنون در دوره اسلام توسعه و گسترش پيدا كرده است.
اعواني خاطرنشان كرد: درخشان‌ترين دوره تاريخ يهود در دوره اسلامي واقع شده و بزرگاني در اين دوران ظهور كرده‌اند.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي حكمت و فلسفه ايران با بيان اينكه اروپا وارث اسلام است، بيان داشت: نخستين دانشگاه‌هاي اروپايي مانند كمبريج، آكسفورد و پاريس به واسطه علوم اسلامي تاسيس شد كه نشاندهنده تاثير تمدن اسلامي است.
وي با اشاره به شرايط مسيحيت بيان داشت: علوم جديدي در اين دين پديد آمد كه سبب شد علوم از حكمت الهي فاصله بگيرد.
اعواني تصريح كرد: علومي كه از علوم اسلامي نشات گرفت منشأ فعاليت‌هاي عظيمي شد كه نبايد از آنها غفلت كنيم.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران اذعان داشت: امام خميني(ره) متخصص در عرفان نظري بود و عرفان نظري، علمي متافيزيك و حقيقي بوده و عرفان قرآني نيز معرفت خاص الهي است و بسياري از مسائل علوم را مطرح مي‌كند.
انتهاي پيام/ي20/ع

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1817
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها