عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نخستين كارخانه توليد اتانول در اردبيل راه‌اندازي مي‌شود

نخستين كارخانه توليد اتانول در اردبيل راه‌اندازي مي‌شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:37 ب.ظ

با هدف كاهش مصرف بنزين؛
نخستين كارخانه توليد اتانول در اردبيل راه‌اندازي مي‌شود

خبرگزاري فارس: استاندار اردبيل گفت: با هدف كاهش مصرف بنزين به زودي نخستين كارخانه توليد اتانول به عنوان مكمل سوخت فسيلي در استان اردبيل راه‌اندازي مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، سيد‌حسين صابري پيش از ظهر امروز در جلسه فوق‌العاده آمايش صنعت و معدن با بيان اينكه اردبيل يكي از سه استان برتر كشور در زمينه توليد سيب‌زميني است اظهار داشت: بخشي از سيب‌زميني توليد شده در منطقه از مرحله توليد تا مصرف به صورت ضايعات درمي‌آيد كه ضعف اقتصادي براي توليدكننده بوده و مي‌تواند به مرور زمان آسيب‌هاي جدي زيست‌محيطي به دنبال داشته باشد.
وي با تاكيد بر اينكه استفاده بهينه از ضايعات كار آمدي و ارزش افزوده جامعه را به دنبال دارد پيشرفت علم و تكنولوژي را زمينه‌ساز استفاده بهينه از ضايعات عنوان كرد.
استاندار اردبيل افزود: با قابليت‌هاي موجود در استان و رايزني‌هاي انجام گرفته با شركت پارس از سه استان اصفهان، اردبيل و همدان اين استان به عنوان محل توليد اتانول از ضايعات سيب‌زميني انتخاب شده است.
صابري تصريح كرد: احداث اين كارخانه مي‌تواند پيشرفت‌هاي قابل توجهي را براي منابع انرژي، مصرف سوخت و اقتصاد به دنبال داشته باشد.
به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل‌ در ادامه اين جلسه سرمايه‌گذار اين واحد صنعتي در استان اردبيل از شركت پارس نيز با ارائه توضيحات تخصصي در مورد طرح و اهميت امنيت انرژي به ويژه در كشورهايي كه توليدكننده بنزين نيستند، اظهار داشت: ارتقا و حفظ محيط زيست از مرحله استخراج تا مرحله مصرف در خودرو و عامل متعادل‌كننده محصولات كشاورزي است.
وي عنوان داشت: در دنيا چند‌ دهه است كه به توليد و استفاده از اتانول در منابع سوختي روي آورده شده است.
كاوه پروين گفت: جايگزين شدن اتانول در بنزين به جاي بنزين سرب‌دار هيچگونه تغييراتي در اتومبيل‌ها و پمپ بنزين‌ها داده نمي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: ماده اوليه توليد اتانول از مواد قندي، سلولزي و نشاسته‌اي است كه تاكنون در ايران از خرما و نيشكر براي توليد آن استفاده شده است و براي نخستين بار در كشور استفاده از ضايعات سيب‌زميني و مواد نشاسته‌اي براي توليد اتانول در اردبيل خواهد بود.
انتهاي پيام/ج20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها