عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

هموار كردن راه توليد دانش نيازمند آينده‌نگري است

هموار كردن راه توليد دانش نيازمند آينده‌نگري است
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:40 ب.ظ

معاون پژوهش حوزه‌هاي علميه:
هموار كردن راه توليد دانش نيازمند آينده‌نگري است

خبرگزاري فارس: معاون پژوهش حوزه‌هاي علميه گفت: برخورداري از نگاه آينده‌نگر موجب خواهد شد تا راه براي توليد دانش هموار شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمين علي عماد ظهر امروز در سومين جشنواره علامه حلي كه در مجمع جهاني اهل بيت قم برگزار شد، اظهار داشت: اگر مي‌خواهيم در عرصه پژوهش به درستي ايفاي نقش كنيم بايد به چهار ركن توجه داشته باشيم.
وي نخستين ركن براي موفقيت در امر پژوهش را دانستن حد لازم از دانش ذكر كرد و عنوان داشت: لازمه تحقيق آن است كه محقق از دانش تا حدي برخوردار باشد.
معاون پژوهش حوزه‌هاي علميه تصريح كرد: تسلط به فنون و مهارت‌هاي پژوهشي، داشتن نگاه و بينش دقيق و برخورداري از خصلت‌هاي اخلاقي از ديگر اركان موفقيت در امر پژوهش است.
وي با بيان اينكه پژوهش موجب توليد علم خواهد شد، ابراز داشت: اگر باورمان اين است كه تنها مسير توليد علم و مشروعيت بخشي به ساير حوزه‌ها پژوهش است، بايد خود را به مرز دانش برسانيم و در اين مكان بايستيم.
عماد محور گسترش دانش را محور افقي و سطح و آگاهي بر مسائل را مؤلفه عمودي يك جدول پژوهش ذكر كرد و افزود: ممكن است برخي افراد دانش داشته باشند، اما نسبت به موضوع مورد نظر آگاهي نداشته باشند، چنين افرادي نيازمند معجزه هستند تا توفيق پيدا كنند.
وي خاطرنشان كرد: برخي مرزهاي دانش را مي‌شناسند، اما نگاه عمقي به آن ندارند و برخي ديگر دانش ندارند، اما برخي مسائل را عميقاً مي‌دانند كه هيچ‌كدام از اين دو وضع نيز مطلوب نيست؛ يك محقق بايد به مسائل موجود احاطه كامل داشته باشد و سپس دست به پژوهش بزند.
معاون پژوهش حوزه‌هاي علميه گفت: آشنايي به متون مختلف به تنهايي ما را به نقطه مطلوب نخواهد رساند، بلكه يك محقق بايد توجه مستمر به مأموريت نظام علمي حوزه‌ها داشته باشد و بداند كه اين نظام علمي براي كدام هدف تأسيس شده است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه بايد به مختصات جغرافيايي نيز توجه داشته باشيم، عنوان داشت: ما بايد جاي خود را در حلقه دانش مشخص كرده و نحوه ارتباط با ساير نهادها را بدانيم.
حجت‌الاسلام عماد خاطرنشان كرد: مختصات محيطي و زماني نيز بسيار مهم است، چرا كه بايد بدانيم جبهه معارض دانش و همراه دانش با ما چه كساني هستند و آنها را بشناسيم و با كمك همراهان خود اسرار آفرينش را كشف كنيم.
وي گفت: برخورداري از نگاه آينده‌نگر موجب خواهد شد تا وظيفه خود را در نقشه جامع توليد دانش در جهان اسلام و نظام علمي و حوزوي بدانيم و راه را براي رسيدن هموارتر كنيم.
انتهاي پيام/ز10/ع

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1786
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها